Kıdem tazminatı nasıl alınır? Kıdem tazminatı şartları nelerdir? İşte 7 soruda kıdem tazminatı hakkında merak edilenler

İşyerinin satılması durumunda işçi kıdem tazminatının ödenmesini isteyebilir mi? *İşyerinin taşınması veya çalışma şartlarının değiştirilmesi halinde işçi tazminatını alarak işten ayrılabilir mi? * Ücreti artırılmayan işçi kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir mi? Hamilelik veya doğum nedeni ile işten ayrılan işçi, kıdem tazminatı alır mı? İşçi, ücretinin ödenmesinin gecikmesi durumunda ne yapabilir? İşçinin ücretinden indirim yapılabilir mi? İzin almadan işe gelmeyen çalışan atılır mı?

Kıdem tazminatı nasıl alınır? Kıdem tazminatı şartları nelerdir? İşte 7 soruda kıdem tazminatı hakkında merak edilenler

Çalışanlar dikkat! Kıdem tazminatı nasıl alınır? Kıdem tazminatı şartları nelerdir? 7 soruda kıdem tazminatı. Çalışanlardan kıdem tazminatı hakkında çok fazla soru geliyor. İşyeri taşınan, maaşı geç yatırılan, zam alamayan tazminatı merak ediyor. Sabah gazetesi yazarı Faruk Erdem bu konuda merak edilen soruları yanıtladı…

* İşyerinin satılması durumunda işçi kıdem tazminatının ödenmesini isteyebilir mi?

Herhangi bir işyerinin kısmen veya tümüyle devredilmesi durumunda, tüm personel aynı şartlarla çalışmaya devam eder. Devir nedeniyle tazminat ödenmesi gerekmez.

*İşyerinin taşınması veya çalışma şartlarının değiştirilmesi halinde işçi tazminatını alarak işten ayrılabilir mi?

İşyeri uygulamaları veya çalışma koşulları konusunda değişiklik yapmak isteyen işveren, durumu yazılı olarak bildirmek ve işçinin onayını almakla yükümlüdür. İşçi tarafından 6 gün içinde kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. Bu durumda, tazminat alınır.

* Ücreti artırılmayan işçi kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir mi?

Ücretlerin hangi dönemlerde artırılacağına ilişkin herhangi bir çerçeve yok. Bu konuda yasa sadece asgari ücretin altında ücret olmayacağını belirliyor. Ücretler iş sözleşmesi ile belirleniyor. İş sözleşmesinde bir hüküm bulunmaması halinde, işveren isterse maaşları artırır isterse artırmaz. Sözleşmede varsa ve yapılmıyorsa tazminat hakkı doğar.

* Hamilelik veya doğum nedeni ile işten ayrılan işçi, kıdem tazminatı alır mı?

Hamilelik veya doğum nedeniyle ayrılmak da istifa sayılıyor. Tazminat ödenmiyor.

* İşçi, ücretinin ödenmesinin gecikmesi durumunda ne yapabilir?

Yasada işçiye ücretin en geç ayda bir ödeneceği belirtiliyor. İşçi, ücretlerinin ödenmemesi halinde iş akdini haklı nedenle feshedebileceği gibi; ücreti, 20 gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, çalışmaktan kaçınabilir. Bu nedenle iş akitleri feshedilemez, yerine işçi alınamaz. İşçi isterse maaşı ödenmediği için haklı fesihle ayrılıp tazminat alır.

* İşçinin ücretinden indirim yapılabilir mi?
Çalışma sürelerinin yasal olarak daha aşağı sınırlara indirilmesi veya işverene düşen yasal bir yükümlülüğün yerine getirilmesi nedeniyle ya da İş Kanunu hükümlerinden herhangi birinin uygulanması sonucuna dayanılarak, işçi ücretlerinden her ne şekilde olursa olsun eksiltme yapılamaz. Eğer indirim yapılırsa, çalışan haklı fesihle tazminatını isteyebilir.

* İzin almadan işe gelmeyen çalışan atılır mı?

İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki işgünü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi halinde işçinin iş sözleşmesi, bildirim süresi verilmeksizin ve kıdem tazminatı ödenmeksizin fesih edilebilmektedir.* İzin almadan işe gelmeyen çalışan atılır mı?
İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki işgünü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi halinde işçinin iş sözleşmesi, bildirim süresi verilmeksizin ve kıdem tazminatı ödenmeksizin fesih edilebilmektedir.

sabah

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.