Maaş promosyon sözleşmelerinin iptali için çözüm yolunu açıklıyoruz

Güncel olmayan promosyon sözleşmelerinin feshi için ne yapılmalı? Geçen yıl, enflasyon yüksek olmadığı için imzalanan, promosyon sözleşmelerinin feshi için ne yapılabilir?

KAMU 13.08.2022, 22:30 Editör
Maaş promosyon sözleşmelerinin iptali için çözüm yolunu açıklıyoruz

Geçen yıl imzalanan promosyon sözleşmelerinde memurlar bugün itibariyle büyük zarara uğradı. Zararın miktarı kişi vaşına 20 ila 25 bin lira düzeyinde.

Ancak bu konuda herkes topu birbirine atıyor.

Bazı kamu idareleri, 3 yıllığına imzalanan sözleşmelerinin fesih edilemeyeceğini belirtirken, bazı kamu kurumları ise güncel olmayan tutarlar içeren promosyon sözleşmelerini fesih etti. Örneğin Bingöl İl Özel İdaresi ile Edirne Belediyesi promosyon sözleşmelerini fesih edip yenilerini imzaladı.

Genel hukuk prensiplerine göre, muhatap bankalar, sözleşmede yer alan tutarları ödeyerek yükümlüklerini yerine getirdikleri için sözleşmenin fesih edilmesi pek uygun gelmemektedir. Zaten bu nedenden dolayı bir çok kamu idaresi promosyon sözleşmelerini fesih ederek başlarını ağrıtmak istememektedir.

Diğer taraftan, kamu görevlileri sendikaları dahil bir çok sivil toplum örgütü, promosyon sözleşmelerinin fesih edilmesini istemekte, ancak bu konuda kimse uygun bir yöntem önermemektedir.

Bu konuda önemli bir öneride bulunmak istiyoruz.

Hükümet çıkaracağı bir kanunla, bir geçici madde düzenlemesiyle, kamu idarelerine imzaladıkları promosyon sözleşmelerini fesih edebileceklerine dair hak tanıyabilir. Bu hakka binaen de, kamu kurumu yöneticileri, promosyon sözleşmelerini fesih eder ve yenisi imzalayabilirler.

Bu konudaki yetki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'dedir. Vedat Bilgin, geçen yıl imzalanan promosyon sözleşmeleriyle memurların zarara uğradığını belirterek, kabineyi bilgilendirebilir ve çıkarılması gerek kanuna öncülük edebilir.

Sendikalar da, Bakan Bilgin'i muhatap alarak, sorunun geçici bir kanun maddesiyle çözümüne katkı sağlamalıdır.

Gazetememur.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (3)
İdareci 2 ay önce
Üç kuruş para verdiler ilçe mem ve banka tx dosyası diye bir iş çıkardı okulların iş yükü zaten çok bu ne neden bazı illerde ilçelerde yok bize bu yük var.Aynı bakanlığa bağlıysak aynı ülkede yaşıyorsak burada bir sıkıntı yok mu.Bankacı ile ilçe memdeki memur şef işi okula yıkmış iyi valla.İlçe müdürleri zaten anlamıyor anlattığımızı.Ben velileri öğrencileri ilçeye gönderecem yetişemiyorum bu ißlerden onlara.
sorun 2 ay önce
ilçe MEM lerin öğretmenler adına sözleşme düzenlemesi bence yanlış. şimdi içinizden sendika üyeleri de var diyeceksiniz ama ne olup bitiyorsa promosyon kuşa dönüyor.....
süvarireis 2 ay önce
Böyle atak cesur tuttuğunu koparan delikanlı bir sendika var mı? Çünkü ancak böyle bir sendika ve sendika lideri ancak bunu yapabilir yoksa iş bu piyasadaki sendikalara kaldıysa zorun zoru onlar tek şey yapar dilekçe verir o kadar gerisini boş verir.
26
açık