Madde madde taşeron işçilerin kadroya alınmasının zorlukları

Taşeron işçilerin kamu kurumlarında kadroya alınmasının en önemli sıkıntılarını maddeler halinde sıralamak gerekirse;

Madde madde taşeron işçilerin kadroya alınmasının zorlukları

Kamuda görev yapan taşeron işçilerin kadro sorunu uzun yıllardır gündemi meşgul etmektedir. Hükümet, zaman zaman bu konuda açıklama yapmıştır ama çalışma bir türlü tamamlanamamıştır. İlk defa orta vadeli programda bu konuya yer verilmiştir. Programda şu ifadelere yer verilmiştir: "Kamuda alt işverenlik kapsamında çalışanlara yönelik düzenlemeler tamamlanacaktır."

Taşeron işçilerle ilgili bu köşede çok sayıda yazı kaleme alınmıştır. "Taşeron işçilere kadro ya da acı gerçekler" başlıklı yazımızda konunun niçin bu kadar geciktiğini açıklamıştık. Bu yazımızda şu ifadelere yer vermiştik;"

Taşeron işçilerin kadroya alınmasının zorlukları

Taşeron işçilerin kamu kurumlarında kadroya alınmasının en önemli sıkıntılarını maddeler halinde sıralamak gerekirse;

1- Taşeron işçilerin kamu kurumlarında kadroya alınmasının en önemli sıkıntısı KPSS'ye giren ve atanma bekleyen milyonlarca adayın tepkisinin nasıl absorbe edileceğidir. Bu kadar aday atanma beklerken hiçbir sınava girmeden taşeron işçi olarak çalışanların kadroya alınması adalet duygusunu yerle bir edecektir. Hele hele kadro beklentisinin artması taşeron işçi sayısını daha da arttırmıştır.

2- Hiçbir kriter olmadan taşeron işçi olarak istihdam edilen işçilerin kadroya alınmasında bir milyona yakın taşeron işçinin getireceği mali yük ve kalite sorunu önemli bir risk oluşturmaktadır. Şayet bunlar arasından bir seçim yapılacaksa bu seçimin hangi kıstasa göre yapılacağının tespitindeki sıkıntılar ise sevinen ve üzülen dengesini gündeme getirecektir.

3- Yaklaşık 400 bin taşeron işçinin istihdam edildiği belediyeler, kadroya son derece soğuk bakmaktadır. Kadrolu işçinin çalıştırılmasındaki zorluklar ve hizmet kalitesi ile maliyetlerin yüksekliği belediyelerin taşerondaki ısrarının temel sebepleri arasındadır. Kadrolu işçilerin aşırı iş güvencesi, bunların çalıştırılmasındaki zorluklar, toplu sözleşme ve disiplin süreçlerinin sıkılığı ve sendikaların aşrı müdahaleciliği yanında, taşeron işçilerin muhataplarının kamu kurumlarından ziyade taşeron olmaları, işçilerle kamu kurumlarından ziyade taşeronların karşı karşıya gelmeleri, işçinin aşırı rapor vb. sıkıntılarında doğrudan taşeronun kamu kurumları nezdindeki düştükleri sıkıntılar, iş güvencesinin zayıf oluşu, sendika ve toplu sözleşme baskısının olmaması, taşeronu kamu kurumları nezdinde daha kabul edilebilir kılmaktadır.

4- Diğer önemli bir sorun ise, taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi, büyük bir sektör haline gelen taşeronların yani bu alanda iş yapan işverenlerin tamamen işini sona erdirecektir. Yaklaşık bir milyon işçiyi istihdam eden işverenlerin bir anda sektörden çekilmesi anlamına gelen taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi, işverenleri hükümet nezdinde harekete geçirmiştir.

5- Taşeron işçilerin daha güvencesiz olması karşısında, kadrolu işçilerin siyaset yapma serbestisi gibi birçok hakkının olması kamu kurumlarını tedirgin etmektedir. Taşeron işçilere kadronun gündeme gelmesi, işin çok boyutlu olarak masaya yatırılmasını gerektirmiştir. Özellikle birçok kamu kurumunun yardımcı hizmetler sınıfındaki personeli çalıştırmadaki zorluğu bu kurumları taşeron çalıştırmaya itmiş ve bu personele yaptırdığı işleri taşerona yaptırması ve hizmetli personel istihdamını sona erdirmesi taşeron işçi sayısını arttırmıştır. Taşeron istihdamıyla kamu kurumunun hizmet kalitesindeki artış taşeronun kadroya geçirilmesindeki isteksizliğin bir diğer önemli nedeni olup, bunların kadroya alınması eskiye dönüş anlamına gelecektir. Yani denenmiş yöntemler tekrar denenmek istenmemektedir.

Ahmet Ünlü

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Taşeron Zabıta 3 yıl önce

Yok ya taşeron çalısanlar cahil okumamış adam mı çoğu lise mevzunu üni mevzunu kpss de var aradan aracıyı cıkarıcak devlet işci başı taşerona 450 500 lira para bırakıyor taşeronun iş güvenliği olsa adam önünü görür rahat rahat borçlarınır ev alırır bseyler yapar ekonomiye büyük katkı sağlar kimse önünü göremiyor herkes de bi işten çıkarılma korkusu ev kira çoluk cocuk ne olucak bu kaygıyla geçirmek cok zor Allah kimseye yaşatmasın editörünüz tuzu kuru sanırım anadan babadan yada devlet güvencesine almış kendisini böbürlenmiş durmuş yazısında

Avatar
112 ci 3 yıl önce

Sayın editör yazdığınız bu yazının anlamı büyük ama unutmamak gerekir ki bazı illerde asıl yapılan iştir bunu taşeron
da yapıyor her iş taşeronun üstünde dönüyor taşeron diyip geçmemek gerekiyor bu yapının için deki en büyük yapılanma eğitimli insanlar lise, ön lisans , yüksek lisans daha çok atanamayannarkadaşlara sözüm yok ama atanamayıpta taşeron olarak çalışan daha fazla emin olabilirsiniz. Bu konuyu birde işçi ve işçi temsilcilerine sormak gerek sıkıntılar büyük farkıdayız...inşAllah devlet büyüklerimiz bu konuyuda çözecek yeterki kimse konuyu farklı yöne çekip te sıkıntıya sokmasın kurumlarda çalışan taşeronlar kurumlarına bağlı halde çalışıp görevlerini ona göre icra ediyorlar şahsım adına göreve başladığım günden beri devletinin birliğini dirliğini düşünen tüm taşeron arkadaşlara teşekkür ederim...

Avatar
IRGAT 3 yıl önce

EN SON KPSS DEN 81 PUAN ALDIMM BIZDE TAŞÖRENDE CALIŞANLAR KIMSE CAHIL DEYIL PARMAKLA GÖSTERMELIK ILKOKUL MEYZUNU VARR

Avatar
Taşeron 3 yıl önce

Yorum yazdım engelledi. küfür etmedim tahrik etmedim derdimi anlattım. Bu uyarıyı verdi :) demek ki gerçekleri yazmışım. Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyelere aittir.