Maliye Bakanı'ndan Öğretmen Atamaları ve Taşeron Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, dün TBMM'de bütçe görüşmelerinde yeni öğretmen atamaları ve taşeron işçilere kadro düzenlemesi hakkında milletvekillerinden gelen soruları yanıtladı.

Maliye Bakanı'ndan Öğretmen Atamaları ve Taşeron Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal,  dün TBMM'de bütçe görüşmelerinde yeni öğretmen atamaları ve taşeron işçilere kadro düzenlemesi hakkında milletvekillerinden gelen soruları yanıtladı.

HATAY MİLLETVEKİLİ SERKAN TOPAL'IN SORUSU

Sorum Sayın Maliye Bakanına: Millî Eğitim bütçesi görüşülürken bir iktidar milletvekili atama bekleyen 400 bin öğretmenimizi inciten bir yaklaşım sergiledi. Atama bekleyen öğretmen “Görüntülü sosyal medya harekâtlarına maruz kalıyoruz. Bu dijital saldırı samimiyetten ayrı ve provokatif.” diye bir tweet attı. Ben de sayın vekile diyorum ki: Hak arayan, politikalarınız sonucu işsiz olan, ekmekleri için mücadele eden meslektaşlarımın samimiyetlerini biz biliyoruz. Onlar haklılar, siz haksızsınız. Provokatif olan atanamayan öğretmenler değil, öğretmenlerin çığlığını duymayanlardır.

Şimdi, Sayın Bakanım, emekli olanlar ve ihraç ettiğiniz öğretmenleri göz önüne aldığımızda 40 bin atama talebi makul bir taleptir. Millî Eğitim Bakanına “40 bin atama yapabilirsiniz, kaynak sıkıntımız yok.” diyebilecek misiniz?

MERSİN MİLLETVEKİLİ BAKİ ŞİMŞEK'İN SORUSU

Niye atanamayan bu kadar öğretmen var? Türkiye'de resmî işsizlik rakamları 3 milyon gözüküyor ama sadece 400 binin üzerinde öğretmen, 400 binin üzerinde sağlıkçı, 50 binin üzerinde ziraat mühendisi, gıda mühendisi ve yüz binlerce değişik bölümlerden mezun gencimiz işsiz.” diyor.

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ SİBEL ÖZDEMİR'İN SORUSU

Sayın Bakan, geçen oturumda sormuştum. Zor koşullarda eğitim ve öğretim hizmeti vermeye çalışan ve her geçen gün maalesef saygınlığı azalan değerli öğretmenlerimizin maaşları konusunda bir çalışmanız olacak mı 2018’de?

Yine atamalar konusu Sayın Bakan. Plan ve Bütçe Komisyonunda Sayın Millî Eğitim Bakanı 2018 yılında 20 bin atama olacağını ancak daha fazlası için adres olarak Bakanlığınızı ve Hükûmeti göstermişti. 2018 yılında atamalar konusunda ne düşünüyorsunuz?

DENİZLİ MİLLETVEKİLİ KAZIM ARSLAN'IN SORUSU

Maliye Bakanlığına soruyorum: Taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesini Cumhuriyet Halk Partisi olarak dile getiriyoruz ve gündemde tutuyoruz. Bu konunun Mecliste görüşülüp kanunlaşması ve kadroların verilmesini beklerken taşeron işçilerin kadroya alınması hususunun kanun hükmünde kararnameyle çözüleceği duyumlarını almaktayız. Taşeron işçilere kadro verilmesi hususunun kanunla düzenlenmesi zorunludur. Bu kanunu yapacak olan da milletin temsilcisi olan vekillerdir. Bunun dışında yapılacak bir düzenleme, konunun enine boyuna tartışılmadan, bütçe uygunluğu araştırılmadan tek kişi tarafından yapılacak olması hem hukuk devleti açısından hem de OHAL durumu kullanılarak, OHAL ilanına sebebiyet veren bir durum olmayan bir konuda yapılmış olur ki kanun hükmünde kararnameyle yapılacak düzenleme Anayasa’mıza aykırı olur. Gelecekte iptal edilmesinin riskini taşımaktadır. Konunun bir an önce Meclise getirilerek kanunlaşmasının sağlanmasını istiyoruz.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL'IN AÇIKLAMALARI 

Atamalar konusunda, bizim şu andaki bütçe planlamamıza göre 20 bin öğretmen atamasını 2018 yılında planlamış durumdayız.

Biliyorsunuz, eğitim noktasında AK PARTİ Hükûmetleri olarak on beş yıldır büyük bir hassasiyet gösteriyoruz. Her bütçede, özellikle de eğitime bütçeden en fazla payı veriyoruz. Gerek eğitim yatırımları için, fizikî ortamların iyileştirilmesi için, eğitimde teknolojinin daha fazla kullanılması için ve eğitimde erişilebilirliği artırmak amacıyla da çok önemli ve hayati projeleri de bu dönemde bir bir hayata koyduk. Bu anlamda, önemli konulardan bir tanesi de öğretmenler. 2002 yılıyla karşılaştırıldığında öğretmen başına düşen öğrenci sayısı veya derslik başına düşen öğrenci sayısında bu dönemde büyük ilerlemeler kaydettik. Son on beş yılda öğretmen sayısını neredeyse 2’ye katladık ve burada her yıl bütçe çalışmalarını yaparken bütün bakanlıklarla olduğu gibi Millî Eğitim Bakanlığımızla da birlikte her yıl alınacak öğretmen sayılarına ilişkin çalışmaları yürütüyoruz. O açıdan, herhangi bir şekilde bir kaynak sorunundan bahsetmek mümkün değil. Sadece, burada her yıl bütün kamu kurumlarının personel ihtiyaçlarını bir planlama dâhilinde karşılama gayretimiz var, onu özellikle sizlerle paylaşayım

Sayın Arslan, taşeron çalışanlarla ilgili düzenleme konusunda kendi hassasiyetlerini ifade ettiler. Şu anda yaklaşık 1 milyonun üzerindeki personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalesi çerçevesinde çalışan insanlarımız var, kardeşlerimiz var. Bunlar bu düzenlemenin bir an önce, yılbaşından önce de çıkmasını istiyorlar. Gerçekten, bu kardeşlerimiz sabah akşam Hükûmetten gelecek müjdeli haberleri bekliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda gerek çerçeveyi gerekse sağlanacak imkânları kendileri konuşmalarında ifade ettiler, Sayın Başbakanımız ifade ettiler.

Şu anda taşeron çalışma konusunda, kamuya geçişle ilgili düzenleme konusunda Çalışma Bakanlığımızla birlikte iki bakanlık yoğun bir şekilde çalışıyor. Hemen hemen çalışmalar teknik olarak tamamlandı, ana parametlerle ilgili kararlar da oluşturuldu. İnşallah, bütün taşeron firma yanında çalışan vatandaşlarımızın bekledikleri ve bir an önce de hayata geçmesini istedikleri bu düzenlemeyi hayata geçireceğiz yılbaşından önce.

Arkadaşlar, burada yapacağımız yasal düzenlemenin kapsayacağı kurumlar ve kapsayacağı çalışanlar bakımından gerçekten beklentileri karşılayacak bir çalışma yapıyoruz. İnşallah bir iki gün içerisinde bu konuyla ilgili, sizin ifade ettiğiniz kurumları da kapsayacak şekilde, burada -HDP Grubundan da ifade edildi- kimse merak etmesin, gerçekten geniş toplum kesimlerini ilgilendiren bu konuyla ilgili, geniş toplum kesimlerini memnun edecek, onların haklarını bugünden daha da ileriye götürecek ve kamuda, kamunun genelinde bu meselede çalışanlarımızı son derece mutlu edecek bir düzenlemeyi de hayata geçireceğiz.

Kamubiz.com ÖZEL HABER / Ankara

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.