Maliye çalışanları mutsuz! Özlük hakları ve görevde yükselme TBMM'de

Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı personeli özlük hakları ve kurum içi uzmanlık sınavı konusu Mecliste konuşuldu. Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı merkez-taşra uzmanı ayrımından vazgeçilerek, gelir uzmanları ve defterdarlık uzmanlarının özlük haklarının diğer kariyer uzmanlıklarıyla eşit hâle getirilmesi gerektiğini belirtti.. Sayın Kalaycı ayrıca, Maliye ve Gelir İdaresi çalışanlarının özel hizmet tazminatları artırılması ve 657 sayılı Kanun’da maliye hizmetleri sınıfı oluşturulması gerektiğinden bahsetti.

Maliye çalışanları mutsuz! Özlük hakları ve görevde yükselme TBMM'de

Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı personeli özlük hakları ve kurum içi uzmanlık sınavı konusu Mecliste konuşuldu. Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı merkez-taşra uzmanı ayrımından vazgeçilerek, gelir uzmanları ve defterdarlık uzmanlarının özlük haklarının diğer kariyer uzmanlıklarıyla eşit hâle getirilmesi gerektiğini belirtti.. Sayın Kalaycı ayrıca, Maliye ve Gelir İdaresi çalışanlarının özel hizmet tazminatları artırılması  ve 657 sayılı Kanun’da maliye hizmetleri sınıfı oluşturulması gerektiğinden bahsetti.

'Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yüksek heyetinizi hürmetle selamlıyorum.

Görüştüğümüz maddeyle Gelir İdaresi Başkanlığının görevleri arasına, vergi kayıp ve kaçağıyla mücadele etmek ve tahsilatta etkinliği artırmak amacıyla mükellefiyet, vergilendirme ve vergiye uyum düzeyine ilişkin yapılacak çalışmalar için her türlü bilgi, veri ve istatistiği toplamak suretiyle risk analizi sistemi oluşturma, risk analizi yapma hususları eklenmektedir.
Vergi sistemimizi adil hâle getirebilmek için öncelikle kayıt dışı ekonomiyle, vergi kayıp ve kaçağıyla etkin mücadele edilmesi gerekmektedir. Kayıt dışı ekonominin yarısının dahi kayıt altına alınabilmesi bırakın borçlanmayı bütçemizin fazla vermesi sonucunu doğuracaktır. Bu itibarla vergi denetimine daha fazla önem verilmeli, kayıt dışılık, kaçakçılık ve kara parayla mücadele daha etkin hâle getirilmeli, vergi dairelerinin insan gücü ve altyapı yetersizliği giderilmelidir. Bu kapsamda maddeyi olumlu buluyoruz.

Vergilerin toplanmasında ve bütçenin her kademesinde görev yapan, katkı sağlayan, bu işin asıl yükünü çeken Maliye çalışanlarının sorunları yıllardır çözüme kavuşturulamamıştır. Çalışanlar mutsuz, motivasyonları iyice azalmış ve çalışma barışı bozulmuştur. Maliye ve Gelir İdaresi çalışanları kurum içi gelir uzmanlığı sınavı açılmasını beklemektedir. Yıllardır yeni sınav açılmaması binlerce üniversite mezunu çalışanı mağdur etmiştir. Sınav açılmaması, çalışanların kendilerini değersiz hissetmesine ve umutsuzluğa kapılmasına yol açmaktadır.

Sayın Bakan, bakınız, 8 Nisan 2017 tarihli açıklamanızda Bakanlık ile Gelir İdaresi Başkanlığının merkez ve taşra teşkilat kadrolarındaki personel için kurum içi uzmanlık sınavı konusunda gereken kanun tasarı taslağını Başbakanlığa gönderdiğinizi, taslağın yasalaşması hâlinde sınavı en kısa sürede yapacağınızı açıkladınız. Doğru mu? Doğru. Sosyal medya hesabınızdan yaptığınız açıklamada da kurum içi uzmanlık sınavı açacağınızı, sınavda başarılı olanların Maliye Bakanlığında defterdarlık uzmanı, Gelir İdaresi Başkanlığında ise gelir uzmanı kadrolarına atanacağını; sınava, sınavın yapılacağı tarih itibarıyla kurumda en az üç yıl görev yapan çalışanların katılabileceğini belirterek bunun için gereken kanun tasarı taslağını Başbakanlığa gönderdiğinizi bildirmişsiniz. Doğru mu? Bu da doğru.

Sayın Bakan, tasarının gerek komisyon gerekse Genel Kurul görüşmelerinde sorulan sorulara “hakları” diyorsunuz ve yine gelir uzman yardımcılığı yükselme sınavlarıyla alakalı tasarıyı Başbakanlığa sevk ettiğinizi söylüyorsunuz. Meğer ne zormuş bu iş. Hâlbuki Hükûmetten 130 asıl, 3 geçici madde olarak gelen bu tasarının hazırlık ve koordinasyonunu Maliye Bakanlığı olarak siz yürüttünüz. Peki, kurum içi gelir uzmanlığı sınavıyla ilgili maddelerinizi niye bu tasarıya almadınız? Bir de diyorsunuz ki: “Maliyedeki arkadaşlarımızı sevindirmeyi en başta Maliye Bakanı olarak ben istiyorum.”

Sayın Maliye Bakanı, gelin, sizi de sevindirelim, Maliye çalışanlarını da sevindirelim kurum içi gelir uzmanlığı sınavıyla ilgili düzenlemeyi bu tasarıya ekleyelim. Altı üstü en fazla yarım saatimizi alır. Hiç kaçamak cevap vermeyin. Bu işin kaçarı yok. Hiçbir bahane ve mazeret kabul edilemez. Bu iş çok uzadı. O nedenle “Tasarı Başbakanlıkta.” deyip durmayın. Ciddiyet, güven ve inandırıcılık yönüyle siz kaybedersiniz. Bu düzenleme hemen gündeme alınıp bir an önce kurum içi gelir uzmanlığı sınavı açılmalı, personele görevde yükselme imkânı sağlanmalıdır.

Diğer yandan, hiçbir bakanlıkta olmayan merkez-taşra uzmanı ayrımından vazgeçilerek gelir uzmanları ve defterdarlık uzmanlarının özlük hakları diğer kariyer uzmanlıklarıyla eşit hâle getirilmelidir. Maliye ve Gelir İdaresi çalışanlarının özel hizmet tazminatları artırılmalıdır. 657 sayılı Kanun’da maliye hizmetleri sınıfı oluşturulmalıdır. Aynı iş yerinde aynı işi yapan çalışanlar arasındaki ücret adaletsizliği giderilmeli ve ek ödeme oranları artırılmalıdır. Yardımcı hizmetler sınıfından çalışan personel, durumuna göre genel idare ve teknik hizmetler sınıfına atanmalıdır. Maliye teşkilatında personel yetersizliği had safhadadır, boş kadrolara atama yapılmadığı için çalışanların iş yükü oldukça ağır hâle gelmiştir; personel ihtiyacı acilen giderilerek çalışanların iş yükü eşit hâle getirilmelidir.'

Kamubiz.com Özel Haber / ANKARA

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İBRAHİM SÖNMEZ 3 yıl önce

2012 den beri görevde yükselme sınavı bekliyoruz lütfen bu tasarı bir an önce çıkardın. lütfen birde sınava katılım şartlarınıda kolaylaştırın örneğin KPSS KATILIM ŞARTI KALKSIN

Avatar
cemal sakin 3 yıl önce

Sayın vekilim ağzına ve yüreğine sağlık Maliye Çalışanlarının sorunlarını çak güzel anlatmışsınız

Avatar
CEMAL SAKİN 3 yıl önce

Sayın Vekilim ağzına yüreğine sağlık Maliye Çalışanlarının sorunlarını dile getirdiğin Çok çok teşekkürler

Avatar
Ersin 3 yıl önce

Değerli Vekilimize Maliye çalışanları olarak teşekkür ederiz. Konunun bundan sonra da takipçisi olursa çok mutlu oluruz.

Avatar
ağam bizle egleniii 3 yıl önce

ve sonuç önerge bakanın çalımlarıyla reddedilip sonsuzluğa uğurlandı tebrikler kendi çalışanıyla dalga geçen sayin maliye bakanı Ağbal