Memur paketi açıklaması

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Bengü Türk TV’de yayınlanan “Söz Hakkı” Programının canlı yayın konuğu olarak gündemdeki ve çalışma hayatındaki konulara ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Memur paketi açıklaması

KAHVECİ: SAĞLIK ÇALIŞANLARI YORGUN VE KIZGIN

Dünyada ve ülkemizde etkisini sürdüren Kovid-19 ile ilgili mücadeleye de değinen Genel Başkanımız, sağlık çalışanlarının beklentilerinin karşılanması gerektiğini vurgulayarak; “Koronavirüs ile mücadele sürecinde sağlık çalışanları artık çok yorgun ve  beklentilerinin karşılanmasını bekliyorlar. Maalesef bu konuda ihmaller çok. Bizim bu savaşta en güçlü tarafımız sağlık çalışanları ve bu süreçte bu arkadaşlarımızın moralini düzeltmezsek, mücadeleyi nasıl kazanacağız? Taleplerimiz ortada ama gelişme yok. Türk  Sağlık-Sen olarak taban ücretlerinin iyileştirilmesini istiyoruz. Covid-19’un meslek hastalığı sayılmasını ve covid nedeniyle vefat eden sağlık personelinin şehit sayılmasını talep ediyoruz. Ama ek ödemeler bile çalışanlara verilmiyor. Sağlık çalışanlarının taleplerini yerine getirmemiz lazım. Bu mücadeleyi hep beraber gayret göstererek kazanacağız” dedi. 

KAHVECİ: KAMU ÇALIŞANLARININ ALIM GÜCÜ CİDDİ MANADA ERİDİ

Kamu çalışanlarının maaşlarında yapılan zamların çoktan eridiğine dikkat çeken Kahveci, “2002’de 22 çeyrek altın alan memur, 2020’de 5.5 çeyrek altın alabiliyor” diyerek konuşmasına şu şekilde devam etti: 

“Memura yapılanın zam olmadığını biliyoruz. Enflasyon %12, 2020 yılında 4+4 zam yapıldı. Memur maaşlarının alım gücü ciddi anlamda azaldı. TÜİK rakamları sağlıklı değil. Maaşlarda 4.6 oranında bir erime yaşandığı ortaya çıkıyor. Bunun mutlaka telafi edilmesi lazım. Çeyrek altın cinsinden memur maaşlarına baktığımız zaman, 2002 de ortalama memur maaşıyla 22 tane çeyrek alınıyordu, şimdi 5.5 çeyrek altın alınıyor. Dolar cinsinden bakıldığında, 2013 yılında ortalama memur maaşıyla 1049 dolar alınırken şimdi bu rakam 549 dolara düştü. Kamu çalışanlarının alım gücü ne açıdan bakarsanız bakın düşüyor. Kamu görevlilerinin ücretlerinde hedefimiz yoksulluk sınırının üzerine bir standardın yakalanmasıdır. Bu tabi ki bütün çalışanlarımız için geçerlidir. 7500 TL   bandında olan yoksulluk sınırının üstüne çalışanlarımızı çıkartarak insanca yaşayacak standartlara ulaştırabiliriz. Dar ve sabit gelirliye ücret artışı piyasaları da canlandırır. Bu noktada yeni Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan’a görevinde başarılar diliyor, kamu çalışanlarının zam oranlarında yeni bir revize yapılmasının tam zamanı olduğunu ifade etmek istiyorum”

KAHVECİ: MEMUR PAKETİ TEKLİFİMİZİN HAYATA GEÇMESİ,  KAMUDAKİ SORUNLARI AZALTACAKTIR

Kamuda yaşanan birçok sıkıntının ve talebin Türkiye Kamu-Sen tarafından hazırlanan “Memur Paketi” teklifinde yer altığını belirten Genel Başkanımız hakkaniyetli bir çalışma sisteminin getirilmesi amacıyla mücadeleye devam edeceklerini kaydetti ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sağlık Bakanlığı görevde yükselme sınavı yapmıştı. Sonuçlar belli oldu. MEB yaptığı uygulamayla, mülakat puanlarına yazılı sınavlarının aynısını verdi. Sayın Bakana buradan çağrımız olsun. Aynı uygulama Sağlık çalışanları için de uygulansın. Hakkaniyetli bir uygulama oldu. 

Bu virüs döneminde kadrolu çalışmanın ne kadar önemli olduğunu gördük. Bütçeye de yük olmayan kadro meselesinin acilen çözülmesi gerekir. Sözleşmeli çalışanlara yönelik farklı uygulamalar adaleti bozmaktadır. Mesela, kadrolu çalışanın bir önceki yıl izni bir sonraki yıla devrolabiliyor, ama sözleşmelinin olmuyor. Bugün bu gerçekleşti. Sağlık Bakanlığı bizim müracaatımız üzerine bu düzenlemeyi gerçekleştirdi. Tek istihdam politikası kadrolu çalışma olmalıdır. Süresiz sözleşmeliler açtığı dava neticesinde kadroya geçmeye hak kazandılar. Bu emsal teşkil edecektir. Bir de belediyelerde iş akitleri sonlandırılan çalışanlar var. Bununla ilgili hükümet bir düzenleme yapmalıdır. 2011 de verilen kadro sözünün yerine getirilmesi zaruridir. 

3600 ek gösterge düzenlemesi, vergi dilimlerinin düşürülmesi, bayram ikramiyesi, yönetici atamaları ve mülakat meselesi, üniversiteli çalışanlar gibi çalışma hayatının ilgilendiren hayati meselelerde memur paketinde önerilerimiz mevcuttur. Bu sorunları çözersek, birçok sıkıntı ortadan kalkmış olacaktır.”

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YHS 8 ay önce

SAYIN BAŞKANIM YHS PERSONELİNİ UNUTUYORSUNUZ . YHS PERSONELLİRİNE VERİLMİŞ SÖZÜ HATIRLATARAK . Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERMESİNİ BEKLİYORUZ. MÜBAŞİRLERDE OLDUĞU GİBİ .

Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 8 ay önce

VAKTİYLE AFRİKADA ÇOK KURNAZ BİR ADAM VARMIŞ.FİLLERİN GEÇECEĞİ GÜZERGAHA TUZAK KURUP FİLİN TUZAĞA DÜŞMESİNİ BEKLEYE DURMUŞ.GÜN GELMİŞ FİL TUZAĞA DÜŞMÜŞ. FİL TUZAKTA ETKİSİZ HALDEYKEN SİYAH ELBİSELERİ GİYİP BAŞLAR FİLE İŞKENCE EDER.ERTESİ GÜN AYNI ADAM BEYAZ ELBİSELERİ GİYİP İYLİK MELEĞİ OLUP,FİLİ TUZAKTAN KURTARARAK FİLİN KAHRAMANI OLU VERMİŞ.TABİ FİL KENDİSİNE İŞKENCE EDENİ SİYAH ELBİSEYLE,İYİLİK YAPANIDA BEYAZ ELBİSEYLE HATIRLAR,BEYAZ ELBİSEYLE FİLİN GÖZÜNDE KAHRAMAN OLMAYI BAŞARIR.FİLDE BÖYLECE KENDİSİNE İTAAT EDER.BU KURNAZLIK ŞİMDİDE YHS ÇALIŞANLARA YAPILIYOR YERSEN TABİ.BU NE LAHANA NE PEHRİZ TURŞUSU.SINAV KAZANAN 2351 VHKİ 8 YILDIR ATANMAMIŞ MAĞDUR,SINAVSIZ SINIF ATLATILANLARA SES ÇIKARMA,TAŞERONA KADRO VERİLSİN SES ÇIKARMA,SÖZLEŞMEYLE İDARECİ ATANSIN SES ÇIKARMA.SONRA KENDİNİ KAHRAMAN İLAN ET.YEMEZLER İNSANLAR APTAL DEĞİL.SENDİKAYMIŞ BAŞKANMIŞ HEPSİ KENDİ YAŞAM KALİTESİ,KOLTUĞU VE KONUMUNUN MÜCADELESİNİ VERİYOR.KAFASINDA ÜÇ ŞEY VAR CÜZDANI,MAKAMI VE YAŞAM KALİTESİ.UMRUNDA

Avatar
memet 8 ay önce

yhs aynen devam etmeli

Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 8 ay önce

Sayın başkan çok adilseniz.Sınavsız atanan müdür ve idarecilerin atanmasına karşı çıkın.Anayasanın eşitlik ilkesi pas pas edilmiş.Her bakanlık kararnameyle yada torba yasayla sınavsız sınıf atlatıyor,bizim bakanlıkta sınav kazanan 2351 vhki sınavla kazandığı kadrosunu alamıyor 8 yıldır mağdur ediliyor.Bumudur anayasanın eşitliği,bumudur hak,hukuk ve adalet.işinize geldiği gibi konuşuyorsunuz.Taşeron kadro aldı,kızılaydan geçenler vhki oldu.İlk okul mezunu itfaiye erleri sınavsız sınıf atladı,mübaşirler sınavsız sınıf atlatıldı.Bizim suçumuz sınav kazanmak oldu.Allah bılen Allah görendir.Mutlak adil olan Allaha havale ediyoruz.Herkes bir yerden tutunmuş.üç maymunu oynuyor.Gömülmüş yiyor.Onların çoluk çocuğu varda bizim yokmu?Allah haksızların hakkından gelsin.Ekmeğin kaç tl olduğundan bi haber yaşayıp gidenlere hakkımız haram olsun.sınav kazanıp atanmayan 2351 vhkiden biri.