Memur-Sen'den Cumhurbaşkanlığı ve Çalışma Bakanlığından YHS'nin Kaldırılması Talebi

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa eklenecek geçici bir madde ile atıl durumda olan ve hâlihazırda memurun tanımı ile uyuşmayan Yardımcı Hizmetler Sınıfının tümden kaldırılarak bu sınıfta bulunan personelin öğrenimlerine uygun hizmet sınıflarında değerlendirilmesi için düzenleme yapılması hususunda, gereğinin yapılması” talep edildi.

Memur-Sen'den Cumhurbaşkanlığı ve Çalışma Bakanlığından YHS'nin Kaldırılması Talebi

İlgili kurumlara gönderilen yazıda “Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda (teknisyen yardımcısı, hizmetli, aşçı, kaloriferci, dağıtıcı, terzi, berber, garson, bahçıvan, matbaacı vb.) görev yapan ve sayıları 110.000’i bulan Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki kamu görevlileri, bulundukları hizmet sınıfından kaynaklı mağduriyet yaşamakta ve hizmet sınıflarının değiştirilmesi suretiyle bu mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedirler. 2005 yılında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; “Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre diğer hizmet sınıflarına bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması” için çalışma yapılacağı kararının yer alması, Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki kamu görevlilerinin sınıf değişikliğine ilişkin beklentilerini daha da artırmıştır. Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki kamu görevlileri, kadro unvanlarına ilişkin görevlerin sınırının unvan bazında net olarak belirlenmemiş olmasından dolayı sorunlar yaşamaktadır. Unvanlarına ilişkin görev tanımlarının belirgin olmaması, bu kişilere kurumlarda pek çok işin gördürülebileceği personel olarak bakılmasına neden olmaktadır. Bu kamu görevlileri görevde yükselme sorunu da yaşamaktadır. Bu sınıftaki kamu görevlilerinin görevde yükselme sınavına tabii olmaması yükselmelerinin önündeki bir engeldir” denildi.

Yazılı başvuruda “Aynı zamanda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda tesis edilen sınıflar arasında sadece Yardımcı Hizmetler Sınıfına dâhil kamu görevlileri için ek gösterge belirlenmemiştir. Ek gösterge belirlenirken bu hizmet sınıfına dâhil personelin kapsam dışı tutulması Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki kamu görevlilerinin aylık ücretleri ve emeklilik haklarının (emekli aylığı ve emekli ikramiyesi) diğer memurlara göre daha düşük seviyede kalmasına neden olmaktadır. Bu ise Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki kamu görevlilerinin hem çalışırken hem de emeklilikte maddi kayıplar yaşamalarına sebep olmaktadır. Ayrıca aynı statüde görev yapan mübaşirlerin 05.02.2019 tarihindeki Cumhurbaşkanı Kararı ve 06 Şubat 2019 tarih ve 30678 sayılı Resmî Gazete yayımı ile Genel İdari Hizmetler Sınıfı’na geçişleri sağlanmıştır. Kamuda çalışan tüm Yardımcı Personel Sınıfı çalışanlarımız da temsilde adalet ile birlikte Anayasamızın 49 uncu maddesinin “Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları korumak, çalışmayı desteklemek ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır.” hükmünün yerine getirilerek aynı hakkın verilmesini istemektedirler. Sendikamızca Yardımcı Hizmetler Sınıfının tümden kaldırılması ve bu sınıfta çeşitli unvanlarda görev yapan personelden; Mesleki ve teknik öğrenime sahip olanların “Teknik Hizmetler Sınıfına”, Mesleki ve teknik öğrenime sahip olmayanların ise “Genel İdare Hizmetleri Sınıfına” geçirilmesiyle, bu hizmet sınıfının varlığından kaynaklı sorunların ortadan kalkacağı ve verimliliği arttıracağı değerlendirilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa eklenecek geçici bir madde ile atıl durumda olan ve hâlihazırda memurun tanımı ile uyuşmayan Yardımcı Hizmetler Sınıfının tümden kaldırılarak bu sınıfta bulunan personelin öğrenimlerine uygun hizmet sınıflarında değerlendirilmesi için düzenleme yapılması hususunda, gereğinin yapılması” talep edildi.

Kamubiz.com ÖZEL
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YHS 3 ay önce

SAYIN CUMHURBAŞKANIM . EK GÖSTERGE ALMAYAN YHS PERSONELİNE G.İ.H KADROSUNA GECİŞİ SAĞLANMADIKÇA ÇİLEMİZ BİTMEZ. TÜM YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERMENİZİ BEKLİYORUZ. BÜBAŞİRLEREDE OLDUGU GİBİ .

Avatar
Yusuf 3 ay önce

Teşekürler kamubiz.YARDIMCI HİZMETLER SINIFI yıllardır bekliyor 2005 toplu sözleşmede hükümetle bu konuda mutabık kalınmıştı sonra uygulamadı.inşAllah YHS liler biranönce sorunlarından kurtulur.yaklaşık milyon taşeron işçisine zaten kadro verilerek YHS 'nin önemi kalmadı artık devlete zarardan başka birşey değildir.

Avatar
HİZMETLİ 3 ay önce

SENDİKALARDAN BEKLİYOZ HA GAYRET.

Avatar
Kocaeli yhs 3 ay önce

Sayın başkanlar .
İlginiz için çok teşekkürler .
Gerçekten yhs çok sıkıntılı

Avatar
Musa olgun 3 ay önce

Bütün iş siyasi iradenin elinde MHP bin seçim vaadinde olup bunu yapmaması bizleri derinden yaralamıştır ve güvenimizin yitirilmesine sebeb olmustur her geçen zaman bizim aleyhimize oluyor

Avatar
Esmerim 3 ay önce

Ya sizin seçim beyanameniz de ve Bahçeli'nin seçim beyannamesinde yardımcı hizmetlilerimn sorunu çözeceğiz diye seçim zamanı söz verilmesini nerde sözleriniz artı 3640 TL maaş alıyoruz 4500tl en düşük memur maaşı diyosunuz nerde bu para benim aynı işi yapan işçi 4500 TL maaş aliyo artı yilda10 bin TL ikramiye alıyor sizde sendikaciyiz diye o koltukta oturuyorsunuz daha maaşları bilmiyorsunuz ve yardımcı hizmetlilerimn memur kadrosuna geçirme talebi veriyorsunuz insanları kandırmayın adaletli olun sayın cumhur başkanına anlatın maaşların durumunu yardımcı hizmetlilerimn durumu oturduğunuz koltuğun hakkını verin ve ben bu olayı çozmeseniz hakkımı helal etmiyorum yardımcı hizmetli olarak

Avatar
Baran 3 ay önce

ALLAH razı olsun sizlerden ilginiz alakanız için çabalarınız için ALLAH razı olsun

Avatar
BUTUN SENDİKALAR BİRLİKTE MANİFESTO YAYINLAYIN 3 ay önce

Yoksa BIR ADIM İLERI GİDEMESDINIZ YHS DE KADROLU YERİNE VEKİL İMAM VEKİL MÜEZZİNLİK GÖREVE ALIP 657 TABI SONRA SOKAGA AT İŞSZLIK MAAŞI VERME HATTA TAZMİNATSIZ SOKAGA AT BU İNSANLIKMI