Memur-Sen sözleşmeli personel statüsünün kaldırılmasını ve 3600 ek gösterge istedi

Ali Yalçın:- "Mevcut sözleşmeli personel arasındaki ayrımlar bu gerçekleşinceye kadar sona ermeli, kadroya geçiş düzenlemesi ivedilikle hayata geçirilmeli"- "3600 ek gösterge, bizim talebimiz, siyasi iradenin vaadidir. Talebimizin karşılanmasını, vaadin artık gerçekten yürürlüğe konulmasını istiyoruz"

Memur-Sen sözleşmeli personel statüsünün kaldırılmasını ve 3600 ek gösterge istedi

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamuda sözleşmeli personel statüsünün kaldırılmasını talep ederek, "Mevcut sözleşmeli personel arasındaki ayrımlar bu gerçekleşinceye kadar sona ermeli, kadroya geçiş düzenlemesi ivedilikle hayata geçirilmeli." dedi.

Yalçın, Memur-Sen ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesince 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları kapsamında Konfederasyon genel merkezinde düzenlenen "Çalışma Hayatında Yeni Zihniyet İhtiyacı ve Pratik Uygulama Zemini Olarak Kamu Görevlileri Sendikacılığı" konulu uluslararası kongrenin açılış konuşmasını yaptı.

Memur-Sen olarak yetkili taraf sıfatıyla yanlışı değiştirici, doğruya dönüştürücü ve adil bölüştürücü süreç ve sonuçlar oluşturma azminde olduklarını vurgulayan Yalçın, Türkiye'de kamu görevlileri sendikacılığının yıl bakımından genç olmasına karşın büyük mesafe katettiğini belirtti.

Yalçın şöyle devam etti:

"20 yıllık yasal kamu görevlileri sendikacılığı süreci son resmi veriler itibarıyla 1 milyon 800 bin civarında sendikalı kamu görevlisine ve yüzde 70'e yakın örgütlenme düzeyine ulaşmak gibi bir başarı ortaya koymuştur. 4688 sayılı kanunun ilk halinden bugünkü şekline gelinceye değin, yasal değişiklikler, yargısal iptaller, fiili durumlar, anayasal düzenlemeler yoluyla hatırı sayılır düzeyde olumlu kazanımlar elde edilmiştir. Bununla birlikte halen çok büyük bir kamu görevlisi kitlesi şu ya da bu nedenle fakat kesinlikle hukuken kabul edilmesi imkansız gerekçelerle örgütlenme hakkından yoksundur. Emekliler, toplu sözleşmeden yararlandırılıyorlar fakat toplu bir şekilde örgütlenme hakkının dışında tutuluyorlar. Benzer şekilde, üniformalıların, üst düzey beyaz yakalıların, sendikal örgütlenmenin ısrarla dışında bırakıldığı fakat haklı bir gerekçe de sunulmadığı bir gerçeklik söz konusudur."

- "Toplu sözleşmenin kapsamı daraltılıyor, süresi kısaltılıyor"

Yalçın, 4688 sayılı kanunda eksikler bulunduğunu kaydederek, "Toplu pazarlık hakkına dair kapsamdan uygulamaya, süreden sürece, görüşmeden görünür hale getirmeye, bilgi ve veri paylaşımından, tutanak üretmeye diğer birçok konuda da sınırlamalar, yanlış uygulamalar, kötüye kullanmaya uygun açıklıklar ne yazık ki mevzuatta yer bulmaktadır. Toplu sözleşmenin kapsamı, konu yönüyle daraltılırken süre yönüyle kısaltılıyor. İşveren, marifetli kamu yöneticileriyle heyetini teşkil ederken emek kesimi muhalefetli bir ekiple heyet olmaya zorlanıyor." dedi.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun yapısı ve işleyişini de eleştiren Yalçın, kurulun hakem vasfından uzak kalmayı ve kamu görevlileriyle de ilintili olmak yerine kamu işverenine bağlı olmayı tercih eden bir üye yapısına sahip olduğunu söyledi.

- "Kamu görevlileri ek ödemenin artmasını bekliyor"

Yalçın, toplu sözleşme masasının da tıpkı merkezi yönetim bütçe yasası gibi bir sosyal politika enstrümanı ve mevzuatı olarak görülmesi gerektiğini savunarak şu ifadeleri kullandı:

"Salgının gölgesinde ve tedbirler ekseninde kutlayıp idrak ettiğimiz 1 Mayıs vesilesiyle, kamu görevlileri için 6. Dönem Toplu Sözleşme masasına taşıyacağımız tekliflerin de arasında yer aldığı taleplerimizi sıralamak ve sizlerle paylaşmak istiyorum. Biz 'Kamuda güvencesiz istihdama son' diyor ve sözleşmeliliğin kaldırılmasını istiyoruz. Mevcut sözleşmeli personel arasındaki ayrımlar bu gerçekleşinceye kadar sona ermeli, kadroya geçiş düzenlemesi ivedilikle hayata geçirilmeli. Kamu görevlileri, ek ödemenin artmasını, emekliliğe yansımasını hem bekliyor hem de hak ediyor. 3600 ek gösterge bizim talebimiz, siyasi iradenin vaadidir. Talebimizin karşılanmasını, vaadin artık gerçekten yürürlüğe konulmasını istiyoruz. Ek gösterge konusunda, ne ayrıcalık ne ayrımcılık olmalı, bütün kurumlar ve unvanlar birlikte ele alınmalıdır. Kamuda kılık kıyafet dayatması da kılık kıyafete dayalı yasaklar ve sınırlamalarla dolu darbe mevzuatı safsatası da artık sona ermeli. Kılık kıyafet konusunda kamu görevlileri özgürleşmeli ve kamu otoritesi sivilleşmeli. Yasaklardan arınmış Türkiye mücadelesinin karşılığı verilmeli, özgürlük eksikleri giderilmeli hem siyaset yasağına hem de grev yasağına son verilmeli. 4688 sayılı yasanın eksikleri giderilmeli, masanın fazlalıkları gönderilmeli. Hakem Kurulu, işveren tarafından kurulmamalı ve işverenin tarafını tutmamalı. Bunun için hakemin yapısında ve yasasında değişikliğe gidilmeli."

- "5. Dönem Toplu Sözleşme kaynaklı zararları giderilsin"

Emeklilerin sendika üyesi olabilmesi ve toplu sözleşmede daha fazla haktan yararlanabilmesi gerektiğini dile getiren Yalçın taleplerini şöyle sıraladı:

"Toplu sözleşmede süre baskısı kalksın, görüşmelerin süresi artırılsın. Performansa dayalı ek ödeme, fazla çalışma ücreti, ek ders ücreti, arazi tazminatı ve benzeri fiilen yapılan görev karşılığı ödenen ücretler katsayı, gösterge, oran ve tutar yönüyle yükseltilsin. Sağlıkta döner sermaye mağduriyeti ve adaletsizliği kökünden giderilsin. Yerel yönetimlerde sözleşmeli personelin mağduriyetine kaynak olan keyfi ve hukuksuz uygulamalar engellensin, işine son verilen personel görevine iade edilsin. KİT'lerde özelleştirme ve yeniden yapılandırma seçenekleriyle mağduriyet üretmekten vazgeçilsin, güvencesiz çalışmaya zemin oluşturacak istihdam yöntemleri terk edilsin. Kadınların ve gençlerin, yönetim süreçleri ve kadroyla ilişkilendirilmesine yönelik fırsat ve imkanlar artırılsın, çalışma hayatı ile ev hayatı arasında uyumu sağlayacak haklar ve fırsatlar medeniyet perspektifiyle mevzuatta yer alsın. 4/C'den 4/B'ye geçirilen personelin geçmiş kayıpları giderilsin. Farklı ve haksız uygulamaların muhataplığı sona erdirilsin, diğer sözleşmelilerle birlikte ivedi şekilde kadroya geçirilsin. Kamu görevlilerinin, işveren ve hakemi tarafından verilen kararlarla şekillenen 5. Dönem Toplu Sözleşme kaynaklı zararları giderilsin, en düşük devlet memuru aylığı üzerinden talep ettiğimiz seyyanen zam hayata geçirilsin."

AA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
VEKİL İMAM VEKİL MÜEZZİNLER HAKKINI HELAL ETMİYECE 2 hafta önce

EY AKP MHP Vekil İMAMIN ELNDN KAZANILMIŞ KADRO HAKKl 6yıönce
2018 yılında 4/Cli geçici personelin 4/Bli sözleşmeli statüye, taşeron çalışanlarının KHK SINDA 4C KALMIYACAK DİYE KOSKOCA CUMHUR BAŞKANIMIZ. ANAYASA SÖZÜ VERDİ 2013 GECESİ VEKİL İMAMLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ YASALAŞTI FAKAT VEKİL İMAMI KADROSUNU İPTAL EDİP SADECE VEKİL BAYAN KURAN KURSU ADI KONDU HALBUKİ KURAN KURSU VEKİL SİTATÜSÜ YOKTU ÇALİŞAN ADI BİLE YOKTU GÖREVLİSİDE OLMAYAN BAYANLARI VEKİL ADI VERİLEREK GÖREV YAPMADAN KADROYA GEÇİRİLDİ ASIL VEKİL İMAM VE MÜEZZİNLERE DARBE YAPILDI

Avatar
ÇOKCANIMIZI YAKTILAR ÇOK BEDEL ÖDETTİLER BİZE 2 hafta önce

SAYIN VEKİLİM 2013TE ELİMİZDEN ALINIP SON DK KADROMUZ HİÇ OLMAYAN VEKİL KURAN KURSU OLARAK DEGİŞTİRİLDİ2 yıl önceSUN

Avatar
HAKKIMIZ HARAM OLSUN 2 hafta önce

SAYIN VEKİLİM 2013TE ELİMİZDEN ALINIP SON DK KADROMUZ HİÇ OLMAYAN VEKİL KURAN KURSU OLARAK DEGİŞTİRİLDİ2 yıl önce

Avatar
BU SALTANAT KIMSEYE KALMIYACAK 2 hafta önce

2013GECESİ VEKİL İMAMLARIN KADROSUNU İPTAL ETTNZ H2 yıl önce
2018 yılında 4/Cli geçici personelin 4/Bli sözleşmeli statüye, taşeron çalışanlarının KHK SINDA 4C KALMIYACAK DİYE KOSKOCA CUMHUR BAŞKANIMIZ. ANAYASA SÖZÜ VERDİ 2013 GECESİ VEKİL İMAMLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ YASALAŞTI FAKAT VEKİL İMAMI KADROSUNU İPTAL EDİP SADECE VEKİL BAYAN KURAN KURSU ADI KONDU HALBUKİ KURAN KURSU VEKİL SİTATÜSÜ YOKTU ÇALİŞAN ADI BİLE YOKTU GÖREVLİSİDE OLMAYAN BAYANLARI VEKİL ADI VERİLEREK GÖREV YAPMADAN KADROYA GEÇİRİLDİ ASIL VEKİL İMAM VE MÜEZZİNLERE Bİ BÜTÜN VEKİL İMAMLARIN KADROSU ALINMIŞ BÜTÜN İZİNLERİ İPTAL EDİLMİŞ RAPORLARI GEÇERSİZ HAFTASONU İZİNİ İPTAL KANUNU KOYULDU BU KURUMA BİZİ MEFTA. CENAZE CANIMIZI MALIMIZA NÖUSUMUZA GÖZ DİKMİŞ

Avatar
HELBETBIR GUN SALTANATSONA ERECEK 2 hafta önce

2013GECESİ VEKİL İMAMLARIN KADROSUNU İPTAL EDENLER2 yıl önce
SAYIN VEKİLİM 2013TE ELİMİZDEN ALINIP SON DK KADROMUZ HİÇ OLMAYAN VEKİL KURAN KURSU OLARAK DEGİŞTİRİLDİ3 hafta önce.R OLSUN

Avatar
28 ŞUBATTA BİLE VEKİLİMAMI SOKAGA ATMA YOKTU SİZ V 2 hafta önce

İST 4BİN DİYANETİN VEKİL İMAMIVEKİL EBE HEMŞİR ÖĞR2 yıl önce
2013GECESİ VEKİL İMAMLARIN KADROSUNU İPTAL ETTNZ H3 hafta önce 2018 yılında 4/Cli geçici personelin 4/Bli sözleşmeli statüye, taşeron çalışanlarının KHK SINDA 4C KALMIYACAK DİYE KOSKOCA CUMHUR BAŞKANIMIZ. ANAYASA SÖZÜ VERDİ 2013 GECESİ VEKİL İMAMLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ YASALAŞTI FAKAT VEKİL İMAMI KADROSUNU İPTAL EDİP SADECE VEKİL BAYAN KURAN KURSU ADI KONDU HALBUKİ KURAN KURSU VEKİL SİTATÜSÜ YOKTU ÇALİŞAN ADI BİLE YOKTU GÖREVLİSİDE OLMAYAN BAYANLARI VEKİL ADI VERİLEREK GÖREV YAPMADAN KADROYA GEÇİRİLDİ ASIL VEKİL İMAM VE MÜEZZİNLERE DARBE YAPILDI PARALEL EL GÖRME ve ekiNİ KANİNEDE OLANLAR BİZE .

Avatar
MEMURRR 2 hafta önce

SEYYANEN ZAM
DİNİ BAYRAMLARDA İKRAMİYE

Avatar
Misafir 1 hafta önce

3600 ek gösterge 3yildir gündemde değil 94yilindan itibaren ha bugün ha yarın diye gumdende şimdi en azından şu tarihten itibaren verilecektir dense ona bile razıyız inancım tamdır verilecektir evelAllah