Memur-Sen ve Kamu-Sen'den 4/B Sözleşmeli Memurlara Kadro Açıklaması

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve Türk Eğitim Sen Başkanı Talip Geylan kişisel twitter hesabından yaptığı açıklamalarda, AK parti tarafından verilen 3+1 kanun teklifi sonrasında sözleşmeli 4/b personeline kadro talebinde bulundular.

Memur-Sen ve Kamu-Sen'den 4/B Sözleşmeli Memurlara Kadro Açıklaması

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın açıklamaları:

1-Memur-Sen olarak “Kamu personel sisteminde; kurum, unvan, görev ve görev yeri ayırımı olmaksızın kadrolu statüde istihdam esası benimsenmeli ve sözleşmeli personel istihdamı tamamen terk edilmeli” kararımızı ve kararlılığımızı sürdürüyoruz.

2-Bugün gündeme düşen kanun teklifinin içeriğinde yer verilen sözleşmeli öğretmen ve sözleşmeli din görevlileriyle ilgili 4+2 uygulamasının 3+1’e dönüştürülmesine ilişkin hüküm önerisini; kapsam olarak EKSİK, ilk adım olarak DOĞRU, nihai çözüm olarak YETERSİZ buluyoruz.

3-TBMM’ne sunulacak kanun teklifinde öğretmen ve din görevlilerine yönelik iyileştirmeyi gerekli ve doğru buluyoruz. Aynı hak ve imkanın kapsamında diğer kamu kurumlarında ve unvanlarda görev yapan personele yer verilmemesini gereksiz tutum ve eksik düzenleme olarak görüyoruz.

4-Sözleşmeli öğretmen ve din görevlisine 3+1 uygulamasını getiren iradenin/devletin, diğer kurumlardaki/unvanlardaki personeli kapsamın dışında tutmak için haklı ve makul bir gerekçe göremiyoruz.

5-Sözleşmeli öğretmen/din görevlisi arkadaşlarımızla birlikte sözleşmeli memur, mühendis, hemşire, tekniker, teknisyen ve diğer unvanlardaki sözleşmeli personel arkadaşlarımızın mağduriyetini azaltmak ve mutlu olmalarını sağlamak hem mümkün hem de gerekli.

6-İlk adımdaki eksiklik giderilmeli ve teklifin kapsamına kurum,unvan, görev yeri ayırımı olmaksızın bütün sözleşmeli personel  dahil edilmeli.Nihai çözümdeki yanlışlık giderilmeli;sözleşmeli personel statüsü sona ermeli,mevcut sözleşmeli personel istisnasız kadroya geçirilmeli.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci'nin açıklamaları:

1) Milli eğitimle ilgili olarak 19 maddelik bir teklif TBMM'ye sunulmuş ve Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş tarafından sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınma sürelerinin 4+2’den 3+1’e indirilmesi düzenlemesinin de bu teklifte yer aldığı ilan edilmiştir.

2)  Ayrıca sözleşmeli diyanet personeli ile ilgili de 3+1 düzenlemesinin tasarıya ekleneceği ifade edilmiştir.

3)Türk Sağlık-Sen olarak tüm sözleşmeli kamu çalışanlarının kadroya geçirilmelerini sorunları çözecek, aileleri birleştirecek tek çözüm olarak gördüğümüzü öncelikle belirtiyoruz.  Harf ve rakamlara boğulmuş istihdam modelleri yerine kadrolu istihdama geçilmesini istiyoruz.

4) Bu temel talebimiz gerçekleşene kadar sözleşmeli kamu çalışanları ile ilgili yapılacak düzenlemelerde kapsayıcılık mutlaka esas olmalıdır. 3+1 sadece öğretmenlerimiz ve diyanet personelimiz için değil sözleşmeli sağlık çalışanları için de geçerli olmalıdır.

5) 4+2’yi bekleyen tüm sözleşmeli personelde süre 3+1’e indirilmelidir. 
Bu olumlu değişim tüm sözleşmelileri sevindirecek bir hale getirilmelidir. Adalet ve eşitlik bunu gerektirmektedir.

6) Bu konuda sadece temenni değil TBMM’de gerekli girişimlerde bulunarak düzenlemenin kapsayıcı olması için gerekli mücadeleyi vereceğimizden herkes emin olsun.  Sözleşmeli sağlık çalışanlarının yeni bir ötekileştirmeye maruz bırakılmasına asla izin vermeyeceğiz.

Türk Eğitim Sen Başkanı Talip Geylan'ın açıklamaları:

(1) AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş sözleşmelilerin süre düzenlemesi teklifini hazırladıklarını duyurdu.
Bu konuda, geçtiğimiz hafta CB Sn @RTErdogan nezdindeki girişimleriyle süreci takip eden Milli Eğitim Bakanı Sn @ziyaselcuk ’a teşekkür ediyoruz. ++
@safran1958 @hmzaydg

(2) Şimdi sıra tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinde.
Hükümet, 2011de yaptığı doğru hamleyi bir kez daha gerçekleştirmeli ve 
4-B’li çalışanları kadroya geçirecek yasal düzenlemeyi hayat geçirmelidir.
CB Sn @RTErdogan 'ın bu haklı talebe kayıtsız kalmayacağına inanıyoruz.

Kamubiz.com ÖZEL

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İKi seNDİKA 657TABİ ÇALIŞAN HİÇBİR İŞ GARANTİSİ OLMAYAN VEKİL İMAMLAR TEKLİFİ MASADA YIK BU KİŞİLER AYNI GÖREV AMA MAAŞ ASKERİ ÜCRET HAFTADA BİRGÜN İZİN HAKKI YOK İZİN TAPAN MASŞINDAN KESİLİYOR KADROLU GÖREVE DÖNDĞGÜNDE İŞİNE SON VERİLŞYOR 2013GECESİ VEKİ 2 yıl önce

İKi seNDİKA 657TABİ ÇALIŞAN HİÇBİR İŞ GARANTİSİ OLMAYAN VEKİL İMAMLAR TEKLİFİ MASADA YIK BU KİŞİLER AYNI GÖREV AMA MAAŞ ASKERİ ÜCRET HAFTADA BİRGÜN İZİN HAKKI YOK İZİN TAPAN MASŞINDAN KESİLİYOR KADROLU GÖREVE DÖNDĞGÜNDE İŞİNE SON VERİLŞYOR 2013GECESİ VEKİL İMAMLARIN ELİNDEN KADROMUZ SLINIP FETOCU BAYANLARIN ARKASINDAKİ KIRIPTOCU GÜÇ İMZALARIYLA BAYANLAR ÇEKİL İMAM ADI ALTINDA KADRIYA ALINIYOR AMA ASIL ÇLİŞAN 8YILINI FEDA ETMİŞ BİR YIL İKİ YIL 3Yıl AYRI İL ŞLÇE EV DŞYA OARÇLANMA VE BU GÖREVLİLER 81 İL İLÇE KÖY JASABA DA ASİLDE Kİ ŞARTLARLA GÖREVE ALINIYOR KOŞ DHBT 60ZŞARTI MÜLKAT VE HANGİ İLDE BOŞ YER VARSA ORAYA SONRA KADROLU GELİNCE GÜLE GÜLE HİÇ BİR HAK İŞSZLİK MASŞ BİLE HAKKI YOK TAZMİNAT YOK ÇARESİZ ÇOLUK ÇOCUĞUYLA EVSİZ OKUL YARIDA KALIP AİKE BŞRLİGİNİ BOZANLAR

Avatar
SÖZLEŞMELİ YHS 2 yıl önce

VAY ARKADAŞ NE MEB MİŞ NE DİYANET MİŞ.. YA HEP YA HİÇ

Avatar
4CB Lİ MAĞDUR 2 yıl önce

Hangi ülkede anlatılsa fıkra olarak algılanır 4C denilen çalışma şekli derken, daha komik bi duruma düştük resmen. Ünvan yok, Ek ödeme yok, adı 4B kıyak geçilen kesimi var kalanınıa 10+1 gibi bir umut bile yok.. Cidden bu İmam ve Öğretmenler sendikalı sadece galiba bizler ise Harranlı...

Avatar
Bayramk 2 yıl önce

Özelleştirme mağduru 4b liler kadrolarını istiyor

Avatar
4BLİ, 4ALI OLSUN 2 yıl önce

BİZ, ONLARIN KADROLU İLE SÖZLEŞMELİ ARASINDAKİ FARKLARINI BEKLERKEN ONLAR, SÖZLEŞMELİLER ARASINDA AYIRIM YAPMAYA BAŞLADILAR.
NİYE ÖĞRETMEN, İMAM DIŞINDAKİ SÖZLEŞMELİLER ÜVEY EVLAT MI?
BU NASIL BİZ ZİHNİYETTİR?
ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN

Avatar
4BLİBANU 2 yıl önce

BİZ, ONLARIN KADROLU İLE SÖZLEŞMELİ ARASINDAKİ FARKLARINI BEKLERKEN ONLAR, SÖZLEŞMELİLER ARASINDA AYIRIM YAPMAYA BAŞLADILAR.
NİYE ÖĞRETMEN, İMAM DIŞINDAKİ SÖZLEŞMELİLER ÜVEY EVLAT MI?
BU NASIL BİZ ZİHNİYETTİR?
ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN

Avatar
Sözleşmeli imam 2 yıl önce

Diyanet sözleşmeli alımlarda 4+2 geçen yıl başladı bu kanunun teklifi ile 3+1 olacak ama önceki yıllarda atanan diyanet sözleşmeli personeli ne olacak ben 2014 te atandım ama bu kanunundan faydalanamıyorum

Avatar
Birol 2 yıl önce

Ne güzel olmuş iki büyük sendika konfederasyonu birleşmişler sözleşmeli çalışan tüm kamudaki personeller için ortak karar almışlar sevindirici olmuş ama ne yazıkki kamu da çalışan yardımcı hizmetliler için genel idari hizmetler kadrosuna geçmesi için bir çalıma yapılsa iyi olur ama sözde değil özde olursa su viniriz çalışanlar motivasyon olur mutlu olurlar saygılarımla