Memura şimdi de Banka Promosyonu tokadı! Maaş anlaşmaları revize edilmeli

Bakanlıklara yazı yazan Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Hamzaçebi, enflasyonun arttığını belirterek bankalarla yapılan anlaşmaların güncellenmesini istedi. Hamzaçebi, “Hiç olmazsa bu konuda bankaları değil memuru düşünün” dedi.

KAMU 05.08.2022, 14:55 Editör
Memura şimdi de Banka Promosyonu tokadı! Maaş anlaşmaları revize edilmeli

Yüksek enflasyon ve ekonomik kriz nedeniyle kamu çalışanlarının maaşlarındaki erime bankaların promosyonlarına da yansıdı. Büro-İş Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, promosyon anlaşmalarının yeniden düzenlenmesini istedi. 

Bakanlıklar ve kamu kurumları, personel maaşlarının ödeneceği banka için ihaleye çıkıyor ve kazanan bankalar ile iki yıldan az ve beş yıldan çok olmamak kaydıyla protokol imzalanıyor. 2021 sonu ve 2022 başında 4-6 bin bandında anlaşılan promosyon miktarları, asgari ücretin yükseltilmesiyle “eridi”. Yakın zamanda yapılan anlaşmalarda ise promosyon miktarı bazı kurumlar açısından 30 bin liraya kadar çıktı. Böylece birkaç ay arayla imzalanan promosyon anlaşmaları arasındaki fark uçurum oldu. Personelin duruma itiraz etmesi üzerine harekete geçen Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Hamzaçebi, başta bakanlıklar olmak üzere düşük miktardan promosyon anlaşması yapan kurumlara yazı yazarak, bu portokollerin güncellenmesini istedi. 

"YENİDEN BELİRLENSİN"
Yazılarda, enflasyonun arttığını, promosyon tutarlarının da çalışanlar aleyhine güncelliğini kaybettiğini vurgulayan Hamzaçebi, “Promosyonların faiz, döviz kuru ve enflasyon gibi güncel ekonomik verilerin göz önünde bulundurularak en yüksek tutar üzerinden revize edilmesi ve revize görüşmeleri sırasında da sendikadan temsilci davet edilmesi gerektiğini” kaydetti. 

Kurumların promosyon tutarlarının arasında büyük farklar oluştuğunu söyleyen Hamzaçebi, “Yeni yapılacak promosyon anlaşmalarında da ekonomik şartların dikkate alınmadan düşük olarak belirlendiği, siyasi sebeplerle ihale sürecine müdahale edilerek bazı özel bankaların saf dışı bırakılmaya çalışıldığı sendikamızca tespit edildi. Bankayı değil çalışanı düşünün” dedi. 

EĞİTİM-İŞ’TEN 25 BİN TL’LİK ANLAŞMA
Eğitim-İş’in faaliyet gösterdiği Edirne’nin Keşan ilçesinde üç yıllığına imzalanan anlaşmada promosyon 25 bin 250 lira olarak belirlendi. Eğitim-İş, “Etkili sendikacılığımızı Türkiye’de yetkili hale getirdiğimizde eğitim emekçilerinin haklarının nasıl alınacağını herkes görecek” açıklaması yaptı. 

cumhuriyet

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (6)
filozof 4 ay önce
Kim memuru düşünecek bilen var mı? Bankalar şu bu deniyor yani hangi babayiğit çıkıpda bakın bankalar sizde çok oldunuz açın kesenin ağzını memurun hakkını verin kim diyecek? Öyle birisi var mı? Varsa bilelim. Memur yerlerde kira elektrik gıda fiyatları uçmuş nefes alamıyor, zaten olan hep emekçiye olur. Onun için fazla nefes tüketmeyin öyle vicdan ayaklarına yatmayın. Sendikaların elini tutan mı var?
Yhs 4 ay önce
Yhs bay Kemal hepsini çözer araba Fiatları dahil
şef 3600 4 ay önce
bankalar promosyonu TBMM şeflerin 3600 ünü revize etmelidir
Cuma Derviş 4 ay önce
Valla havada bulut enflasyonla eriyen promosyona ek ödemeyi unut.
Yhs 4 ay önce
Umudumuz başka bahara bunlardan hayır yok
Emo 3 ay önce
Eski p iromosyon iptali
eni bir anlaşma bekliyoruz
Memurdan çal emekliye ver olmasin