Memurlara kaç gün ve kimler için ölüm mazereti nedeniyle izin verilir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu DMK'ya göre, yakınını kaybeden memura ölüm izni en çok kaç gün verilmektedir? Kamu personeli hangi akrabaların vefatı durumunda ölüm izni kullanabilir? Memura, eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilmektedir. Memur ölüm izni hakkında detaylı bilgi haberimizde...

Memurlara kaç gün ve kimler için ölüm mazereti nedeniyle izin verilir?

657 sayılı kanunda Devlet memurlarına ölüm nedeniyle mazeret izni nasıl düzenlenmiştir? Kamuda ölüm izni hakkı kaç gündür? Hangi akrabalar için kullanabilir? 

MEMURLARIN ÖLÜM MAZERETİNE DAYALI İZİN KULLANIMI NASIL OLUR?

Devlet memurları, bazı yakınları öldüğünde, talep etmeleri halinde 7 güne kadar mazeret izni kullanabiliyor.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen yakınlarından birisinin ölümü halinde memurun mazeret izni kullanması mümkün olabilirken, bu izin hakkından ne zamana kadar yararlanılabileceği konusunda ise tereddüt yaşanabilmektedir.

Ölüm mazeretine bağlı izni

Devlet memurlarına, bazı mazeretlerinden dolayı izin kullanma hakkı da tanınmış bulunmaktadır. Memurun mazeret izni kullanmasına imkan veren mazeretlerden birisi de, memurun bazı yakınlarının ölmesi halidir.

Ölüm olayına bağlı mazeret izninin, memur tarafından talep edilmesi halinde verilmesi zorunludur.

Kanundaki belirlemeye göre;

**Eşi ölen memura isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni verilir.

**Çocuğu ölen memura isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni verilir.

**Annesi, babası veya kardeşi ölen memura isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni verilir.

**Eşinin annesi, babası veya kardeşi ölen memura isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni verilir.

Öte yandan; dedesinin, ninesinin, amcasının, dayısının, halasının ve teyzesinin ölümü nedeniyle memura ölüme bağlı mazeret izni verilmesi söz konusu olamamaktadır.

Ölüm olayına bağlı mazeret iznine hak kazanma ve kullanma

Ölüm olayına bağlı mazeret iznine, memurun ölüm mazereti kapsamındaki yakınının (bir veya birden fazla yakınının) ölüm olayının gerçekleşmesiyle birlikte hak kazanılmaktadır.

Bu itibarla, ölüm olayına bağlı mazeret izini kullanılabilecek 7 günlük sürenin başlangıç tarihi olarak da ölüm olayının gerçekleştiği tarih alınmaktadır. Konuyla ilgili olarak Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen görüşler de bu yöndedir. 

Ölüm olayından itibaren 7 gün geçtikten sonra, yakınının ölümünden dolayı mazeret izni kullanması mümkün olmayacaktır. Öte yandan, ölüm olayından itibaren örneğin 4 gün geçmişse,  bu ölüm olayı nedeniyle memur en çok 3 gün süreyle mazeret izni kullanabilecektir.

Ayrıca, memurun birden fazla yakınının aynı gün ölmesi durumunda, her ölüm olayı için ayrı ayrı 7 gün süreli mazeret izini verilmemektedir. Ancak, örneğin 2 gün arayla iki yakınını kaybeden memur, isterse bu olaylardan dolayı toplam 9 gün süreyle mazeret izni kullanabilecektir.
memurunyeri

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.