Memurlara ödenen toplu sözleşme ikramiye miktarı 2019 temmuz ekim aylarında ne kadar arttı?

2019 yılı temmuz- ekim aylarında memurlara ne kadar toplu sözleşme ikramiyesi verileceği belli oldu. Bilindiği üzere her üç ayda bir kamu görevlilerinden sendika üyesi olanlara Toplu Sözleşme İkramiyesi ödenmektedir. Peki 2019 yılının Temmuz ve Ekim aylarında ödenecek olan “toplu sözleşme ikramiyesi”nin miktarı ne oldu?

Memurlara ödenen toplu sözleşme ikramiye miktarı 2019 temmuz ekim aylarında ne kadar arttı?

TEMMUZ VE EKİM AYLARINDA ÖDENECEK TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİNİN MİKTARI Kamu görevlilerinden sendika üyesi olanlara üçer aylık dönemlerde ödenen Toplu Sözleşme İkramiyesinin miktarı 2019 yılının ikinci yarısında artacak.

Aylık katsayısının 1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olarak %5 ve yılın ilk yarısına ilişkin enflasyon artış oranının %4’ten fazla olan kısmı kadar artacak olması, Toplu Sözleşme İkramiyesi miktarının da artmasını sağlayacak.

Toplu Sözleşme İkramiyesi

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, sendika ikramiyesi olarak da adlandırılan “toplu sözleşme ikramiyesi”nin kimlere, ne zaman ve ne miktarda ödeneceğini belirlemiştir.

Buna göre;

*Sendika üyesi olmaları nedeniyle aylık veya ücretlerinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine, Toplu Sözleşme İkramiyesi ödenmektedir.

*İkramiye ödemesi, her yılın ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında maaşlarla birlikte yapılmaktadır.

*İkramiye, kapsamdaki personelin tamamı için aynı miktarda ödenmektedir.

*İkramiyenin miktarı, “750 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunan tutar” kadardır.

*İkramiyesinin brüt tutarı üzerinden damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

2019 Temmuz ve Ekim aylarında ödenecek ikramiye tutarı

Bu yıl Nisan ayı maaşları ile birlikte sendika üyesi kamu görevlilerine net “97,20 TL” tutarında ödenen ikramiyesinin miktarı 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren artacak.

Aylık katsayısının 2019 yılının ilk altı ayı için %5 ve yılın ilk yarısına ilişkin enflasyon artış oranının %4’ten fazla olan kısmı kadar artacak olması nedeniyle, toplu sözleşme ikramiyesi miktarı da aynı oranda artmış olacak.

Bu yılın Mayıs ayı enflasyon rakamlarına göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yılbaşına göre %4,99 oranında artmış bulunuyor. Buna göre, Haziran ayında enflasyon oranı sabit kalırsa, aylık katsayısı 1 Temmuz 2019’dan geçerli olarak %5,99 oranında artacak. Haziran ayı enflasyonunun artış yönünde olması halinde ise katsayıdaki artış oranı %6’nın üzerine çıkacak.

2019 yılı ilk altı aylık enflasyon oranının %5 olması (beş aylık enflasyon halen %4,99 seviyesinde bulunuyor) durumunda, sendika üyesi kamu görevlilerine 2019 yılının Temmuz ve Ekim aylarında, her defasında “103,04 TL” tutarında ikramiye ödemesi yapılacak. Böylelikle toplu sözleşme ikramiyesi miktarındaki net artış “5,83 TL” olacak. (enflasyon farkının %5'ten fazla çıkması alinde, toplu sözleşme ikramiyesinin miktarı da artacak)
memurunyeri.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bi dost 2 yıl önce

vAllahi 5,84 kuruş ikramiye var diye şu habere harcadığınız zamana yazık. Bu zamanınızı daha verimli işlerde kullanabilirsiniz diye düşünüyorum

Avatar
iki dost 2 yıl önce

toplu sözleşme ikramiyesi memur maaş katsayısı ile 750 gösterge rakamı nın çarpımına endekslendi. artık otomatik olarak artış geliyor. sendika yetkililerimizden talebimiz 2019 görüşmelerinde 750 gösterge rakamı yerine 900 yada 1000 ile çarpılmasıdır. diğer kazanımlar önemli değil....anlayana....