Memurların sınavsız unvan değişikliği nasıl olur? İşte memurların sınavsız unvan değiştirebileceği haller

Memurların sınavsız unvan değiştirme hakkı var mı? Kamu personelinin sınavsız olarak unvan değiştirmesi için gerekli haklar nelerdir? 657 sayılı devlet memurları kanununda sınavsız geçiş hakkında hangi hükümler vardır? İşte memurların Unvan değişikliği sınavına girmeden unvan değiştirilebilecek haller..

Memurların sınavsız unvan değişikliği nasıl olur? İşte memurların sınavsız unvan değiştirebileceği haller

Devlet memurlarının, en az ortaöğretim düzeyinde mesleki veya teknik eğitim sonucu kazanılan unvanlara ilişkin kadrolara atanabilmesi, istisnai bazı durumlar dışında, unvan değişikliği sınavı ile mümkün olabilmektedir.

DEVLET MEMURLARININ SINAVSIZ UNVAN DEĞİŞTİREBİLECEĞİ HALLER

“Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliği”, Devlet memuriyetine girmiş olanların en az ortaöğretim düzeyinde mesleki veya teknik eğitim sonucu ihraz edilen unvanlara ilişkin kadrolara atanmalarını unvan değişikliği sınavına girme şartına bağlarken, sınav şartı aranmaksızın unvan değişikliği yapılabilecek hususları da düzenlemiştir.
Unvan değişikliği sınavına girmeden unvan değiştirilebilecek haller

Devlet memurlarının unvan değişikliğine tabi kadrolara atanması ve unvan değişikliğine tabi kadrolar arasındaki geçişleri, ilgili unvan için yapılacak unvan değişikliği sınavı sonucuna göre olabilmektedir.

Ancak, Devlet memurları;

**Kendi kurumlarında veya başka kurumlarda daha önce bulunmuş oldukları kadro unvanlarına, unvan değişikliği sınavına girmeden atanabilirler.

Örneğin; Bilgisayar İşletmeni kadrosunda görev yapan bir memur, daha önce Tekniker kadrosunda görev yapmışsa, unvan değişikliği sınavına girmeden yeniden Tekniker kadrosuna atanabilir.

**Doktora yapmış olmaları halinde, gerekli öğrenim şartını taşımaları kaydıyla öğrenimle kazanılan unvanlara ilişkin kadrolara, unvan değişikliği sınavına girmeden atanabilirler.

Örneğin; Teknisyen kadrosunda görev yapan bir memur, Mühendislik fakültesi mezunu olup aynı zamanda herhangi bir alanda doktora yapmış ise unvan değişikliği sınavına girmeden Mühendis kadrosuna atanabilir.

Unvan değişikliği için aranan kurum personeli olma şartı

Unvan değişikliği sınavı kapsamındaki kadrolar için açılan sınavlara, sadece kurumun kendi personeli başvurabilir.

Ancak, unvan değişikliği sınavına katılacaklarda, sınav yapılan kurumda belli bir süre hizmetlerinin bulunması veya öğrenim durumları ile ilgisi olmayan kadrolarda belirli bir süre hizmetlerinin olması şartı aranmaz.
memurunyeri.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YHS 3 ay önce

ÜNİVERSİTE MEZUNU YHS PERSONELLERİ İÇİN SINAVSIZ UNVAN DEĞİŞİKLİGİ İYİ OLUR. YHS PERSONELLİRİNE VERİLMİŞ SÖZÜ HATIRLATARAK . Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERMESİNİ BEKLİYORUZ. MÜBAŞİRLERDE OLDUĞU GİBİ .

Avatar
Yardımcı Hizmetli 3 ay önce

Sağlıkta çalışanı biz YHS.Unutmayız Allah rızası ıçin Vekillerimiz bizi önemseyin lütfen.