Memurun hakkını koruyalım ve seyyanen zam verelim çağrısı

Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, elektrik, doğalgaz ve LPG’ye yapılan zamlarla memurların alım gücünün iyice zayıfladığını söyledi. Arayıcı, Memurun enflasyona ezdirilmemesi gerektiğini vurguladı.

KAMU 03.07.2021, 06:00 03.07.2021, 06:00 Editör
Memurun hakkını koruyalım ve seyyanen zam verelim çağrısı

Maaşlara yapılan yüzde 3 oranındaki zammın, birkaç katının zamlarla kaybedildiğini belirten Sağlık-Sen Şube Başkanı Arayıcı, “Memur maaşlarına yüzde 3 gibi komik zamlar yapılırken, elektriğe tek kalemde yüzde 15, doğalgaza konutta yüzde 12, sanayide yüzde 20, LPG’ye 60 kuruş zam geldi. Maaşımıza yapılan zamların erimesi bir tarafa eksiye geçtik. Alım gücümüz iyice zayıfladı” dedi.

“Alkış çok, emeğin karşılığı yok”

Kamu çalışanlarının enflasyona ezdirildiğini ifade eden Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Arayıcı, “Sağlık çalışanları olarak pandemi sürecinde çok alkış aldık. Ancak, bir taraftan alkış alırken ve kahramanlık destanı yazarken diğer taraftan da gün geçtikçe yoksullaştık. Alım gücü sürekli düşerken, elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve temel tüketim maddelerine gelen zamlardan dolayı kamu çalışanları her geçen gün fakirleşmektedir. Biz sağlık çalışanları ve diğer memurlar olarak, milletimize hizmet etmekten onur duyuyoruz. Ancak, büyüyen ekonomiden bahsediliyor. Ekonomi büyüyorsa biz de bu büyümeden payımızı istiyoruz. Alın terimizin karşılığını istiyoruz. Alım gücümüzün düşmesini değil büyümesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Enflasyon oranında artış ve seyyanen zam”

Arayıcı, “Sağlık çalışanları başta olmak üzere, Memur-Sen camiası olarak önümüzdeki günlerde gerçekleşecek toplu sözleşmelerde hükümetin cömert bir yaklaşımla memurları enflasyona ezdirmemesini bekliyoruz. Sağlık çalışanları olarak, döner sermaye sistemi tıkandı. Döner sermaye gelirleri sağlık çalışanlarının büyük bir kısmı için bitti. Sağlık çalışanlarının tamamını kapsayacak adil bir döner sermaye sisteminin yanında, enflasyonun üzerinde zam oranı ve son yıllarda iyice artan kayıplarımızın karşılanması için de seyyanen zam talep ediyoruz. Sağlık çalışanlarının gelir kaybının önlenmesi için toplu sözleşmede yüzde 15-20 arası zam bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Vergi dilimi oranları yeniden düzenlenmeli”

Arayıcı, “Diğer taraftan her yılsonu yaklaşırken sağlık çalışanları vergi dilimi nedeniyle ayrı bir haksızlıkla karşı karşıya kalmaktadır. Şöyle ki, vergi diliminin artması dolayısıyla sağlık çalışanlarının yılın ikinci yarısından itibaren maaşlarındaki vergi kesintisi artmakta ve maaşları ciddi oranda düşmektedir. Bir memurun Ocak ayında aldığı maaş ile Aralık ayındaki maaşı arasında önemli bir farkın olması kabul edilir bir durum değildir. Hükümetin vergi dilimi oranlarını memurların mağduriyetini önleyecek şekilde yeniden düzenlemesi gerekmektedir” diye konuştu.

gazianteptime

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (11)
Karakartal 1 yıl önce
%3,5 YETMEZ AMA EVET önemli olan zam degil bucuk alinin milletvekili adayligi bucuk ali vekil adayi olursa meb de sorun kalmaz tipki ahmet gundogdunun sorunlari cozdugu gibi
FEM 1 yıl önce
MEMURU BU DURUMA GETİREN SENDİKA GENEL MERKEZ YÖNETİCİLERİ NE KADAR MAAŞ ALIYORLAR AÇIKLASINLAR.
Ertan 1 yıl önce
Sendika sayesinde hükümetin verdiği zamlardan daha az zam almaya başladık. Teşekkürler bu yoğun emeğiniz sayesinde fakirlik derecesinde yaşadığımız için.
Cengiz karaca 1 yıl önce
Sandıkta görüşün sizde
Ağlayıpta oy verenlere sözüm yok
Cengiz 1 yıl önce
Para kaldımı ki kasada
YHS 1 yıl önce
SENDİKANIZ SAYESİNDE . ÜNİVERSİTE MEZUNU EK GÖSTERGESİ OLAMAYAN YHS PERSONELİ 2005 , DEN BU YANA SÖZ VERDİKLRİ HALDE G.İ.H KADROSU ALAMADI . MÜBAŞİRLER ,V.B. HARİÇ . ?
ZALİMLERİN ZULMÜ VARSA MAZLUMUNDA ALLAHI VAR.ALLAH 1 yıl önce
KAMUSEN , MEMURSEN ORTAK ÇALIŞMASI DİLEĞİ . ÜNİVERSİTE MEZUNU EK GÖSTERGESİ OLAMAYAN YHS PERSONELİ DE İCRAAT BEKLİYOR . Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERİLMESİNİ BEKLİYORUZ
Kemal 1 yıl önce
ah akp oy verenler çıkın biz verdik akp deyin bol yağmur yağması yağmur yagmiyorda
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
açık