MHP'den 4/B, 4/C ve taşeron çalışana kadro talebi

Milliyetçi Hareket Partisinden kamuda taşeron, sözleşmeli 4/B -4/C ve vekil olarak çalışan personele kadro talebi. MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmasında; 'MHP olarak, bir an önce, taşeron işçilerin ve ayrıca 4/B ve 4/C’li, geçici, vekil gibi çalışanların da yaptıkları işle uyumlu kadrolara geçirilmesini gerekli görüyoruz.'dedi. İşte konuşmanın ayrıntıları..

MHP'den 4/B, 4/C ve taşeron çalışana kadro talebi

Milliyetçi Hareket Partisinden kamuda taşeron, sözleşmeli 4/B -4/C ve vekil olarak çalışan personele kadro talebi. MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmasında; 'MHP olarak, bir an önce, taşeron işçilerin ve ayrıca 4/B ve 4/C’li, geçici, vekil gibi çalışanların da yaptıkları işle uyumlu kadrolara geçirilmesini gerekli görüyoruz.'dedi. İşte konuşmanın ayrıntıları..

Sayın Başkan, sayın milletvekilleri; Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına Genel Kurulu ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.

CHP Meclis araştırma önergesinde her ne kadar taşeronlaşmanın vardığı boyut ve taşeronlaşmanın neden ve sonuçlarının araştırılması önerilmişse de içeriğine bakıldığında, önergenin, sivil toplum kuruluşlarına baskı yapılması, asgari ücret, kıdem tazminatı, işçi haklarının iyileştirilmesi, sendikalaşma ve toplu sözleşme, kamuda norm kadro uygulaması, 4/B ve 4/C’lilerin sorunları gibi her biri ayrı ayrı araştırmayı gerektiren kapsamlı sorun alanlarıyla ilgili olduğu görülmektedir.

Taşeronlaşma son yıllarda oldukça yaygınlaşan, bir yandan kolay istihdam yolu olarak görülürken, diğer yandan, beraberinde, özellikle de çalışanların haklarının haleldar edilmesi anlamında ciddi sıkıntılar getiren bir uygulamadır. Taşeronlaşma, temelde, işçilere gördürülen hizmetlerin niteliği, çalışanların hakları ve normların istismarı gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bize göre, örgütsüzlüğü, güvencesiz çalışmayı, kayıt dışılığı ve kuralsızlığı tetikleyen, insan onuruna yaraşır düzgün iş tanımını yok sayan, çalışma hayatının dengelerini bozan şekilde çalışma yöntemlerine son verilmelidir.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak seçim beyannamemizde alt işveren işçilerinin artan sorunlarını çözüme kavuşturmayı, çalışma şartları ve ücretlerini iyileştirmeyi, iş güvencesi, yıllık ücretli izin, fazla mesai ücreti, kıdem tazminatı gibi haklarını güvence altına alacak şekilde bir düzenlemeye kavuşturmayı, kamuda çalışan taşeron işçileri de kadroya geçirmeyi öngörmüştük. Bu ihtiyacın hâlen devam ettiği bir gerçektir. Nitekim, Hükûmet de 1 Kasım seçimlerinde, kamudaki taşeron işçilerin kadroya geçirileceği vaadinde bulunmuştu. Ancak bugüne kadar konuya ilişkin olarak hâlâ somut bir adım atılmış değildir. MHP olarak, bir an önce, taşeron işçilerin ve ayrıca 4/B ve 4/C’li, geçici, vekil gibi çalışanların da yaptıkları işle uyumlu kadrolara geçirilmesini gerekli görüyoruz.

Değerli milletvekilleri, esasen sorun çalışma hayatı ve kamu personel rejimindeki hukuki ve mali statü karmaşasından kaynaklanmaktadır. Bize göre, geçici ve münferit düzenlemeler yerine çalışma hayatındaki sorunların masaya yatırıldığı köklü bir personel rejimi reformunun gerçekleştirilmesi şarttır. Türkiye, süratle, köklü devlet geleneğini çağdaş gelişmelerle buluşturan bir kamu yönetimi yapısına ve çalışma hayatı normuna kavuşturulmalıdır.

Bununla birlikte, taşeronların sorunlarının araştırılmasına ilişkin önergeyi desteklediğimizi belirtiyor, sizleri saygıyla selamlıyorum. 

Kamubiz.com Özel Haber / ANKARA

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
4/b sozlesmeli 3 yıl önce

Destekleriniz için teşekkür ederiz artık bu çile bitsin aynı şartları bizde kazanalım

Avatar
sözleşmeli öğretmen 3 yıl önce

sozlesmeli ögretmenler ailelerinden 6 yil ayri yasamasi kabul edilemez bir gercektir. cocuklar parcalanmis ve aileler zarar gormektedir. Nasıl yanan bir ateşi gören birinin, du bakalım demeden acil yangina müdahale etmesi gerekiyor ise yetkililerinde acil bir bicimde bu yangindanki ailelere cozum getirip insanlarin halkinin mmutluluğunu sağlamalıdir. sn vekilime ve sizede bu
guzel haber için

Avatar
4/b sözleşmeli çalışanın eşi 3 yıl önce

Aile düzeni ve birliğinin sağlanması için sözleşmeli kamu personellerinin de biran önce kadroya geçmesini istiyoruz. Bu durumda olan bir sürü aile var ve hepsi de bu konuda müzdarip. Güzel haberlerinizi bekliyoruz...

Avatar
iş kur çalışanı 3 yıl önce

Bütün kamuda çalışanlara kadro verilmeli

Avatar
Nursen Korkan 3 yıl önce

Aspb ek ders ucreti karsiligi calisan meslek elemanlarına da 4b sozlesmeli statusu ve ozluk haklarina sahip olabilmeleri icin destekte bulunmanizi arzu ediyoruz.

Avatar
Tşk SAYIN VEKİLİM MHP 3 yıl önce

BUNLARIN KIYDIĞI NİKAH VALLAHİDE BİLLAH
DE ŞOW GÖSTERİŞ MİLİTANLARINA YANDAŞ SAĞLAMAK BUNLARIN KIYDIĞI NİKAHLAR IKI YIL RME. Boşanır ADAMDA GÖZLERİ FIRILDAK FIRILDAK DÖNÜYOR BİRDE İŞ ATİYOR. GELİNİN GÖZLERİNİN İÇİNE. BAKİYOR GELİNDE ONAA. DİYORKŞ ÇOCUK İHTİYAXINIZ OLURSA BANA GELEBİLİRSİNİZ BENDE 8ÇOCUK VAR YAPMAKTA HEDİYEM OLSUN. .....