MHP'den, 4/B sözleşmeli, vekil, fahri ve geçici statüde çalışanlara kadro talebi

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, 4/B sözleşmeli, vekil, fahri ve geçici statüde çalışanlara kadro talebini TBMM'de şu sözlerle dile getirdi.

KAMU 17.06.2022, 11:34 Editör
MHP'den, 4/B sözleşmeli, vekil, fahri ve geçici statüde çalışanlara kadro talebi

MHP GRUBU ADINA MUSTAFA KALAYCI (Konya):

Sağlık Bakanlığı bünyesinde birçok statüde personel istihdam edilmektedir. 4/A’lı, vekil, 4/B’li, sözleşmeli, 209’a, 4924’e, 5258’e, 663’e göre sözleşmeliler, işçi, taşeron personeli gibi çeşitli istihdam modelleri karmaşık bir yapıyı ortaya çıkarmıştır. Aynı yerlerde ve hizmetlerde aynı işi yapmalarına rağmen statülerinin farklı olması nedeniyle çalışanlar arasında idari, mali ve sosyal haklar yönünden farklılıklar bulunması çalışanların motivasyonunu ve çalışma barışını olumsuz  etkilemektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız 3600 ek gösterge düzenlemesi sonrası ele alacakları ilk dosyanın sözleşmeli kamu çalışanları olduğunu açıklayarak “Biz isteğe bağlı olarak kadro hakkı vereceğiz.” demiştir. Çok önemli olan bu çalışmanın sonucu umutla beklenmektedir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak verdiğimiz  4/B’li, vekil, sözleşmeli, fahri ve geçici statüde çalışanlar ile asli işlerde çalışmakla birlikte kadro alamayan taşeron işçilerin kadroya alınmasını içeren kanun teklifimiz ilgili komisyonlardadır. Kamuda sözleşmeli personel uygulaması homojen bir yapı olmayıp kendi içinde ayrışmıştır.

Başlangıçta 4+1 olan daha sonra 3+1 olarak güncellenen uygulamayla sözleşmeli personel olarak işe girenler üç yıl sonra kadroya geçmektedir. 4/B’liler ise süresiz sözleşmeli olup kadroya geçememektedir. Kamu idarelerinde kadroya alınmayı bekleyen sözleşmeli personel hiç olmazsa 3+1 sisteminin genel uygulama hâline getirilmesini istemektedir. Esasen, On Birinci Kalkınma Planı’nında da vurgulandığı gibi ehliyet ve liyakat esaslı bir yaklaşımla nitelikli insan gücünden etkin ve verimli şekilde yararlanılmasını mümkün kılan bir personel rejimi inşa edilmeli, statü ve istihdam kargaşası tümüyle giderilmeli; sözleşmeli, vekil, geçici, fahri, ücretli ve asli işlerde taşeron eliyle personel çalıştırılması son bulmalıdır. 

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (17)
BELEŞ kadro 1 hafta önce
Önce kapağı devlete at. Taşeron, Sözleşmeli, 4/B, … farketmez. Sonra mağdur edebiyatı yap; BEDAVADAN tam kadro iste, statü değiştir. Garibanlar da, KPSS’den yüksek puanla 4/A kadrolara atanmayı beklesin. Bu; KPSS'yi devredışı bırakarak, HÜLLE oluyla tam kadro almak demektir. Millet görüyor.
Fatma 1 hafta önce
96 puanla kpss ile atandim. Suresiz sozlesmeli alimi vardi kurum kadrolu alim yapmiyordu. 4 yil oldu.simdi kadro hakkin degil mi?
Adalet 1 hafta önce
Sözleşmeli kadrolar, 4/b .li kadrolar; muhteviyatı nedeniyle pek tercih edilmeyen, sınavsız veya puanı düşük kadrolardır. Kimsenin hakkını yemeden sadece 4/a 'lı karolara atanmayı bekleyen üniversite mezunu yüzbinlerce işsiz insanımız varken, sözleşmeli veya 4.b.li kadrolara atanlara dolaylı yollardan 4/a kadrosu verilmesi haksızlıktır, adaletsizliktir. Bu bir nevi; üniversite sınavında 4 yıllık bölümü kazanamayıp 2 yıllık programı seçenlerin, DGS (Dikey Geçiş Sınavı) olmadan ve puanı yüksek olmasına rağmen sırası gelmediği için seneye bir daha deneyeceklerin hakkına girerek 4 yıllık bölüme geçirilmesine benziyor. Hiçbir kimse; zorla sözleşmeli veya 4/b .li yapılmıyor. Haksızlık yapmayın, üniversite mezunu işsizlerimizi de düşünün.
Hizmetli kadrosundan Memur kadrosuna geçiş bile SINAVLA. 1 hafta önce
KPSS ile 4/a statüsündeki hizmetli kadrosuna atanan birisi, aynı 4/a statüsündeki ve SINIRLI sayıdaki memur kadrosuna geçmek için 2. bir sınava girmek zorundadır. Hal böyleyken; taşerona beleş kadro, sözleşmeliye beleş kadro, 4/b'liye beleş 4/a kadrosu verilmesi ne kadar adaletli. ? Beleş isteyen isteyene !
HASAN 1 hafta önce
BENDE KPSSDEN ATANDIM AMA BİRÇOK HAKLARIMIZ SINIRLI BENDEN DAHA DÜŞÜK PUAN ALANLAR KADROLU BEN 4/B 657 OLARAK SÖZLEŞMELİ ÇALIŞIYORUM.FAZLASINI DEĞİL HAKKIMIZI İSTİYORUZ.DİREKT KADRO HAKKIMIZDIR
Memur 1 hafta önce
Ulan iktidar sizsinizya. Kimden kadro istiyisunuz
Fahriye 1 hafta önce
Taserondan daha vahim durumlarımız maaş ve sogortamiz yarim
YHS 1 hafta önce
MHP bence daha önce YHS li personellere verdiği sözü tutmalı yenilerini vermeden.
YHS'li 1 hafta önce
Sayın MHP 2018 yılından beri YHS sınıfında memur olarak çalışan Engelli ve Şehit yakınlarına örenim durumlarına göre kadrolarına atanacakları dı ne oldu?? 4 yıl geçti hani söz vermiştiniz?? Ve bunlar unvan değişikliği sınavı kazandıkları halde atamaları yapılmıyor neden???? Kadro yok diyorlar ama akabinde bir sınav daha yapılıyor madem kadro yoktur neden sınav tapılıyor?? Eğer kadro varsa neden atamamız yapılmıyor????
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
açık