MHP, torba yasada neden taşerona, 4/C'ye, öğretmenlere ve sağlıkçılara kadro olmadığını sordu

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet PARSAK, TBMM'de yaptığı konuşmasında, torba yasada neden taşerona, 4/C'ye, öğretmenlere ve sağlıkçılara kadro olmadığını sordu.

MHP, torba yasada neden taşerona, 4/C'ye, öğretmenlere ve sağlıkçılara kadro olmadığını sordu

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet PARSAK, TBMM'de yaptığı konuşmasında, torba yasada neden taşerona, 4/C'ye, öğretmenlere ve sağlıkçılara kadro olmadığını sordu.

Aziz Türk milleti, saygıdeğer milletvekilleri, torba yasa tasarısının 101’inci maddesine dair Milliyetçi Hareket Partisi olarak verdiğimiz önergeye dair söz almış buluyorum. Bu vesileyle hepinizi saygılarımla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, gene bir torba yasayı görüşüyoruz ve bu torba yasalara dair Milliyetçi Hareket Partisi olarak şu ana kadar defalarca haklı olarak ifade ettiğimiz isabetli eleştirilerimizi bu aşamada tekrar edecek değilim ama en azından bu torbadaki eksikliklere dair bazı hususlara temas etmek isterim önergemizin içeriğine geçmeden önce.

Gene bir torba yasayı görüşüyoruz ama burada ciddi içerik eksiklikleri söz konusu. Personel taleplerinden tutun, toplumumuzun çeşitli kesimlerine yönelik çok ciddi çözüm bekleyen sorunlara ve taleplere yönelik hemen hemen kayda değer hiçbir hususun bu torba yasada olduğunu söyleyemiyoruz ne yazık ki.

Personel taleplerinden başlayalım: İşte, taşeron işçilerimiz kadro bekliyor uzun yıllardır ve son dönemlerde, özellikle son haftalarda sürekli olarak bu da gündemde ama hâlâ ortaya çıkmış olan bir tasarı, bir teklif söz konusu değil. Merakla takip ediyoruz ve bu noktadaki haklı taleplerin yerine getirilmesini Milliyetçi Hareket Partisi olarak istiyoruz.

Aynı şekilde 4/C’liler uzun yıllardır sorunlarının çözülmesini beklemekte, bunlarda da ne yazık ki herhangi bir aşama kaydedilmiş değil.

Atanamayan öğretmenler, biraz önce zikredildi, 24 Kasım yaklaşmakta, onlara bu yönde bir müjde vermemiz, onların sorunlarını bu yönüyle çözmemiz gerekiyor, ne yazık ki torba yasanın içerisinde bu da yok.

Sadece personel talepleri mi? Evet, tabii ki de değil. Personel taleplerinin dışında da çiftçilerimizin, esnaflarımızın, emeklilerimizin, her toplum kesimimizin haklı, isabetli, yerinde ve önemli sorunları var çözüm bekleyen, onlara dair de ne yazık ki bu torba yasanın içerisinde herhangi bir şey yok ve ben Milliyetçi Hareket Partisinin bir milletvekili olarak bütün bu sorunların aynı torbada çözülebilmesinin mümkün olmadığını da biliyorum ama en azından bizzat kanun teklifimde bulunan iki hususu da burada vurgulamadan geçemeyeceğim değerli milletvekilleri.

Gerçekten, bunların en başında atanamayan sağlıkçılara kadro verilmesi yönünde bir kanun teklifim var. Ben bu kanun teklifini verdiğimde, değerli milletvekilleri, atanamayan 350 bin sağlıkçımız vardır, bugün bu sayı 450 bine ulaştı. Atanamayan sağlıkçılar geçtiğimiz hafta eylem yapıp çığlıklarını, seslerini duyurmaya çalıştılar ama katedilmiş bir mesafe yok. Az sayıda atanabilme imkânına kavuşmuş olanlar da ne yazık ki şu anda atanmaya hak kazandıkları hâlde aylardır atamayı bekliyorlar, onların dahi sorunları çözülebilmiş değil ne yazık ki.

Gene, içinden geldiğim mesleğimizin, avukatlığın, yargının bir alanı olarak mübaşirlerimizin sorunlarının çözülmesine yönelik olarak bir kanun teklifimiz var. Yani yargının 4’üncü ayağı olarak kabul edilen mübaşirler özellikle de son dönemde çok ağır şartlar içinde çalışmalarına rağmen genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesi yönünde haklı talepleri vardı, bunu yasa teklifi olarak getirdik. 5 bin civarında mübaşirimiz var. Maliyeye, bütçeye bunun çok ağır yükleri, vesaireleri de söz konusu değil ama bu teklifimiz de henüz kabul edilmedi, kabul edilmediği gibi işbu torba da dâhil şimdiye kadar gelen hiçbir torba yasa tasarısının içinde bunu da göremedik. Toplumumuzun bu ve bunun gibi pek çok haklı, yerinde, isabetli, çözülmesini beklediği meseleler var. Milliyetçi Hareket Partisi olarak bunların, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Gelelim önergemize: Önergemizde, işbu torba yasanın 101’inci maddesi çerçevesinde, işletmecinin tüketiciden haksız olarak tahsil ettiği bedellere ilişkin bir düzenleme söz konusu. Burada gayet isabetli bir şekilde, şayet işletmeci tüketiciden haksız bir ödeme aldıysa bunun geri ödenmesi yönünde bir düzenleme var ve bunun için de iki yıllık bir süre öngörülmüş. Yani bir haksız ödeme söz konusu tüketicinin yaptığı ama bu haksız ödeme tespit edildiğinde tüketici, tüketici hukukuyla paralel olarak –öyle düşünülmüş çünkü anlaşıldığı kadarıyla- iki yıl içerisinde bunu talep ederse kendisine iade edilsin, eğer iki yıl içinde talep etmezse ilgili bakanlığa aktarılsın. Burada tüketicinin hakkını korumak adına daha dar ve daha sınırlı süreyi değil de Türk Borçlar Kanunu’muzdaki on yıllık süreyi esas alalım. Tüketici iki yılda değil bu yönde bir haksız ödemeyi geri almak gibi bir hakka sahipse on yıl içerisinde iade isteyebilsin, bu mümkün olmazsa on yıldan sonra ilgili bakanlığa gelsin.

Önergemiz bundan ibarettir. Son derece haklı ve isabetli bir önergedir. Bu yönüyle, önergemizin kabulünü Genel Kuruldan talep ediyor, sizleri bir kere daha saygılarımla selamlıyorum.

Kamubiz.com Özel Haber/Ankara

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.