MHP ve İYİ Parti'den sözleşmeli memurlar hakkında açıklama

Sözleşmeli 4/b personeline ilişkin olarak MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ bugünkü Meclis konuşmasında öğretmenliğin sözleşmelisi, ücretlisi olmaz dedi. İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat ise, '...tüm kurumlarda çalışan, tüm 4/B ve 5393 sayılı Kanun kapsamında çalışanlar ile vekil ebe ve hemşirelere de kadro verilmesi “eşitlik” ilkesi gereğidir' dedi. İşte sözleşmeli çalışanlara ilişkin TBMM genel kurulunda yapılan o konuşmalar:

MHP ve İYİ Parti'den sözleşmeli memurlar hakkında açıklama

İYİ PARTİ GRUBU ADINA ŞENOL SUNAT (Ankara) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Evet, öğrencilerimizin durumu ortada, peki öğretmenlerimiz ne hâlde, biraz da bunu değerlendirelim. Evlatlarımızı ellerine teslim ettiğimiz, gelecek nesillerimizi yetiştiren öğretmenlerimizin sorunları saymakla bitmiyor. On binlerce atanamayan öğretmen var. Doğru dürüst bir planlama yapılmadığı için her yıl bu rakam artıyor ve yığılmalar devam edip geliyor. Öğretmenlerimizin maaşları ortada. 3600 gösterge ne oldu, hâlen ses seda yok, verilen sözler de maalesef tutulmuyor. Öğretmenlik kadrolu, sözleşmeli, ücretli diye sınıflandırılır mı sayın milletvekilleri? Ben bir eğitimciyim, yıllardır yüzlerce öğretmen yetiştirdim. Bir eğitimci olarak böyle bir sınıflandırmayı asla kabul etmiyorum. Bunu öğretmenlik mesleğine bir hakaret olarak görüyorum. Öğretmenlik kutsaldır, bir kısım kabul etmese de öğretmenlik kutsaldır çünkü insan eğitir ve insan yetiştirir. Aynı okulu okuyan, aynı eğitimi alan, aynı işi yapan insanları nasıl farklı kategorilere sokabiliriz? Bu yanlış uygulamadan bir an önce vazgeçilmelidir.

Teklifte yer alan düzenlemeye dönecek olursak, Komisyona gelen teklifte, sadece sözleşmeli öğretmenlerimizin ve Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan sözleşmeli personelin zorunlu çalışma ve kadroya geçme süresi 3+1 yani 4 yıla düşürülüyor. Daha sonra Komisyonda muhalefet partilerinin de teklifleri, iktidar partisinin de katılmasıyla Sağlık Bakanlığında çalışan sözleşmeli personel de bu kapsama alındı ve teklife dâhil edildi. Peki, sözleşmeli öğretmenlerin, Diyanet görevlilerinin, sağlık personelinin bu şekilde dört yıla indirilmekle bütün dertleri bitiyor mu? Kadro alana kadar aile birliği ya da sağlık durumları nedeniyle tayin isteyemiyorlar. Bunun sonucunda pek çok sözleşmeli personelin ailesinin dağıldığını ve sağlık sorunları yaşadıklarını biliyoruz. Bize gelen bu mağdur kardeşlerimizin hikâyeleri gerçekten çok acıklı. İnsanlar yeni doğmuş çocuğunu, eşini ayda bir veya bazen iki ayda, bazen de altı ayda görmek durumunda kalıyorlar. Kendi çocuğuna hasret olan insanın başka çocukları nasıl yetiştirecektir diye de sizlere sormak istiyorum.

Evet, değerli milletvekilleri, bu sorunun tek çözümü tüm öğretmenlere kadro verilmesi ve aralarında hiçbir ayrım yapmadan yeni bir planlama yapılmasıdır. Kalkınmada öncelikli bölgelerde öğretmen tutmanın yolu sözleşmeli öğretmenlik, sözleşmeli personel değildir. Türkiye Büyük Millet Meclisi bu sorunu adil ve rasyonel bir biçimde çözebilecek feraseti haizdir. Biz İYİ PARTİ olarak Adalet Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve tüm kurumlarda çalışan, tüm 4/B ve 5393 sayılı Kanun kapsamında çalışanlar ile vekil ebe ve hemşirelere de kadro verilmesi “eşitlik” ilkesi gereğidir diyoruz. Aslolan ise tüm sözleşmeli personelin 4/A kadrosuna alınarak hukuk kurallarına uygun hâle getirilmesi, izin, tayin, terfi gibi özlük hakları ve farklı çalışma grupları oluşmasına son verilmesidir. Şu anda tüm kamu kurumlarında yaklaşık 300 bin sözleşmeli, 657, 4/B’li sözleşmeli memur çalışmaktadır. 300 bin sözleşmeli memurun kadroya alınmasında devletimize herhangi bir ek yük gelmemektedir.

MHP GRUBU ADINA YAŞAR KARADAĞ (Iğdır) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Getirilen teklifle Diyanet İşleri Başkanlığında ve Sağlık Bakanlığında görev yapan sözleşmeli personelin kadroya atanabilmesi için gerekli zorunlu hizmet süresi dört yıla düşürülmüştür. Aynı Millî Eğitimdeki sözleşmeli öğretmenlerde olduğu gibi “3+1” kuralı esas alınmıştır.

Diğer ve önemli meselemiz, tabii ki öğretmenlik konusu. Şunu bir öğretmen olarak öncelikle belirtmek istiyorum: Öğretmenlik mesleği özel bir ihtisas mesleğidir

Değerli milletvekilleri, bizler her zaman söylüyoruz, öğretmen, öğretmen, öğretmen. Daha önce de defalarca dile getirdiğimiz gibi, öğretmenliğin sözleşmelisi, ücretlisi olmaz fakat zorunluluklar bizleri birtakım yapılanmaya sürüklemiş olsa da öğretmenlerimiz açısından kolaylıkların, esnekliklerin getirilmesi ve şartların iyileştirilmesi esas olmalıdır.

Bilindiği üzere, “4+2” şeklinde çakılı atanan sözleşmeli öğretmenlerimiz vardı, bunların sıkıntıları da hepimiz tarafından malumdu; eş sağlık mazeretleri, mazeret durumunda tayin hakları yoktu. Gazi Meclisimize getirilen bu kanun teklifiyle birlikte, sözleşmeli öğretmenlerimizin kadroya atanabilmeleri için zorunlu hizmet sürelerinin “3+1” şeklinde düzenlenmesi, o vefakâr öğretmenlerimiz açısından alınan önemli bir karardır ve tarafımızca da sonuna kadar desteklenmektedir.

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İYİ PARTİ. ŞENOL SUNAT VEKİL İMAM VEKİL MÜEZZİNLERİ AĞZINA BİLE ALMADI YAZIK MERAL AKŞENER 2 yıl önce

İYİ PARTİ MİLLET VEKİLİ MECLİSTE VEKİL İMAMLARI SAF DIŞI BIKMIŞSINIZ DAĞA BUGÜN İSMAİL KONCUK DEDİ EVRAK GÖNDERİN GÖRÜŞELİM VEKİL İMAMLARLA İLGİ BİZE GRLEN OLMADI DEDİ BUGÜN DAHA YENİ EVRAK LARI İLETTİK İSMAİL KONCUK AMA MALESEF VEKİL İMAM VEKİL MÜEZZİNLERİ AĞZINIZA ALMADINIZ BİZDE ONA GÖRE 81 İL İLÇE KÖY KADABLARDA GÖREV YAPAN SRKADAŞLAR HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTINIZ MHP AKP GİBİ SAĞDA GÜVEN KALMADI YAZIKLAR OLSUN İSMAİL KONCUK VE İYİ POARTİ TEKLİFİ SUNAN VEKİL İMAM MÜEZZİNLERİ DİLE GETİRMEYEN MİLLET VEKİLİ

Avatar
Hizmetli 2 yıl önce

MHP verdiği sözü ettiği vaadleri yerine getirmesi lazım yhs sınıfına verdiği sözü yerine getirmesi lazım yhs gih sınıfına alınması lazim