Önder Kahveci toplu sözleşmeyi neden kabul etmediklerini açıkladı

Bu noktadan hareketle kırmızı çizgi olarak belirlediğimiz toplu sözleşme ilkelerimiz olan refah payı uygulaması, seyyanen zam, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, 3600 ek gösterge, Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin sorunları gibi konularda tatmin edici bir gelişmenin yaşanmamış olması bu toplu sözleşmeyi kabul etmememize neden olmuştur.

KAMU 19.10.2021, 11:02 Recep AYDIN
Önder Kahveci toplu sözleşmeyi neden kabul etmediklerini açıkladı

Kamu görevlileri ve emeklilerinin 2022 ve 2023 yıllarındaki mali ve özlük haklarının belirlendiği 6. Dönem Toplu Sözleşmesi geçtiğimiz aylarda imzalandı. Biz bu sürecin başlangıcından sonuna kadar kamu görevlileri ve emeklilerimiz için elimizden geleni yaptık ve sürece katkıda bulunmak amacıyla ekibimizle birlikte var gücümüzle çalıştık.

Toplu Sözleşme masasında önemli ve ivedilikle çözülmesi gereken konulardan asla taviz vermedik. Mücadelemize rağmen kamu çalışanları ve emeklileri mutlu etmeyen, isteklerini tam olarak karşılamayan bu toplu sözleşmeyi kabul etmedik.Türkiye Kamu-Sen olarak yetkili olduğumuz dönemlerde diğer sendika ve konfederasyonlarla iş birliği yaparak ortak talep metinleri hazırlamış ve toplu görüşme süreçlerinde memurların elinin güçlenmesini sağlamıştık. 6. Dönem Toplu Sözleşmesi için de yetkili konfederasyona yaptığımız ortak talep metni ile gitme çağrımız Memur-Sen nezdinde karşılık bulunca, 2012 yılından beri ilk defa toplu sözleşme masasında memurların daha güçlü bir şekilde temsil edilmesini amaçladık. Bu çerçevede teknik düzeyde yaptığımız çalışmalar neticesinde ortaya koyduğumuz ana ilkeler etrafında 51 maddeden oluşan ortak talebimizi sunduk.

Türkiye Kamu-Sen’in toplu sözleşme sürecine dahil olması ile birlikte 2012 yılından beri başarısızlık ve hüsran dolu toplu sözleşmelere son vermeyi, kamu çalışanları ve emeklilerin reel anlamda ciddi şekilde eriyen maaşları için gerçekçi bir artış sağlamayı, geçmiş dönemlerde yaşanan kayıpları seyyanen zam ile telafi etmeyi, memur ve emeklilerinin büyümeden pay alabilmesi için refah payı uygulamasını başlatmayı, kamuda güvencesiz çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini, Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçirilmesini ve mevcut sosyal hakların iyileştirilmesini hedefledik. Bundan önce yapılan 5 dönem toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda kabul edilen maddeleri göz önüne aldığımızda 6. Dönem toplu Sözleşme masasındaki varlığımız ve mücadelemizle fark yarattığımız, toplu sözleşmeye ciddiyet ve anlam kazandırdığımız aşikardır.

Ancak güçlü irademiz ve tecrübemizle katkı sunduğumuz bu toplu sözleşmeyi yeterli görmedik. Dolar kurunun 9 TL’nin üzerine çıkmasıyla dünyanın en düşük maaş alan kamu çalışanlarının başında Türk memurunun geldiği acı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Açıklanan resmi enflasyonun %20’lere dayanmasının yanında cebimize ve mutfağımıza yansıyan zamların açıklananın kat be kat üzerinde olduğunu yaşayarak müşahede ediyoruz. Hal böyle iken 2022 ve 2023 yılları için anlaşılan maaş zamlarının ülke gerçekleri ile örtüşmediğini görüyoruz.

Yıllardır sıfır zamma mahkûm edilen memurlarımızın, enflasyon farkı tesellisiyle avutulmaya çalışılmasının aile bütçesindeki açığı kapatmadığını biliyoruz. Bu nedenle gerçekleşen enflasyonun üzerinde bir maaş artışına ulaşmak için seyyanen zam ve refah payı ısrarımızı sürdürüyoruz. Bu noktadan hareketle kırmızı çizgi olarak belirlediğimiz toplu sözleşme ilkelerimiz olan refah payı uygulaması, seyyanen zam, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, 3600 ek gösterge, Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin sorunları gibi konularda tatmin edici bir gelişmenin yaşanmamış olması bu toplu sözleşmeyi kabul etmememize neden olmuştur.

Elbette sendikal mücadelemiz toplu sözleşme görüşmeleri ile sınırlı değildir. Türkiye Kamu-Sen olarak her zeminde kamu çalışanlarımızın hak mücadelesini sürdürmeye kararlıyız. Bu bilinç ve şuurla Türkiye Kamu-Sen’in asla taviz vermeyeceği ve sürekli takipçisi olacağı enflasyon karşısında memur maaşlarını koruyacak uygulamalarının benimsenmesi, Yardımcı Hizmetler Sınıfı Personelinin sorunlarının giderilmesi, güvencesiz iş modeli olan sözleşmeli personel çalıştırılmasının son bulması başta olmak üzere tüm memur ve emeklilerimizin daha güzel bir geleceğe ulaması için elimizden geleni yapacağımızı ve refah payı ve seyyanen zam konusundaki ısrarımızdan asla vazgeçmeyeceğimizi bilmenizi isteriz. Yeni yasama yılının da başlamasıyla, bu dönemde memur ve emeklilerimizin yüzünü güldürecek, sorunlarını çözecek yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi için çabalarımız yoğun bir biçimde sürecektir.

Türkiye Kamu-Sen olarak dürüst, ilkeli ve mücadeleci ruhumuzdan asla taviz vermeden yolumuza devam edeceğimizi bilmenizi istiyor, kamu çalışanları, emeklileri ve aileleri ile yaklaşık olarak 25 milyon vatandaşımızı ilgilendiren sorunların çözümü için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (8)
Hakan 2 ay önce
Yhs aynen devam etmeli
HAKAN RUMUZLU YAVŞAK NE DEDİM SEN ANLARSIN. 2 ay önce
ÇOĞU ŞEYE DEVAM EDİYORUZ SEN ANLARSIN.BİRİLERİNİ ÇOK SEVİNDİRDİN HABERİN OLSUN.
hakar 2 ay önce
sayın kahveci ,ha onlar ha siz ne farkınız var anlamadım sizin desteklerinizle orada sayın ali bey ,o yüzden lütfen boş laf yapmayın
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR. 2 ay önce
ÖNDER BEYİN ÇALIŞANLARI KAMPLARA BÖLMEK AYRIŞTIRMAK VE KAYITSIZ KALMAKTAN BAŞKA NE MARİFETİ VAR FUKARA DÜŞMANI ÖNDER BEY.YAHU BAŞKAN;EY SAĞLIKÇILARIN BAŞKANI,BEYAZ ÖNLÜK SEVİCİ BAŞKAN İSTERSEN SUS ÖFKEMİZİ PATLATMA.BİZ 2351 VHKİ 8 YILDIR SINAV KAZANIP ATANMAMASINA SEYİRCİ KALIP BİZLERİ MAĞDUR EDEN SEN DEĞİLMİSİN?ÇST GÖREVEBAŞLAMADI DİYE YARGIYA GİDİP GÖREVE BAŞLATAN BİZLERİ GÖRMEZDEN GELEN SEN DEĞİLMİYDİN?YİNE KIZILAYCI,İTFAİYECİ VE ENSONDA MÜBAŞİRLERİN EŞİTSİZCE SINIF ATLAMASINA SES ÇIKARMAYAN SEN DEĞİLMİSİN.SÖZLEŞME KILIFIYLA BELEŞ MÜDÜR OLUNUYOR,ÇALIŞANLARA KAN KUSTURUYOR,SINAV KAZANAN VHKİ OLAMIYOR.NEYİN GÜNAHINI ÇIKARIYORSUN SEN BU KADAR AYRIMCI,ADALETSİZ VE ZALİMSİN.HAKKIM HER İKİ CİHANDADA HARAM OLSUN.BOL YİYİN İÇİN,GİYİN,GEZİN AMA SONUNUZ HÜSRANDIR UNUTMAYIN.SINAV KAZANIP 8 YILDIR MAĞDUR OLAN 2351 VHKİDEN BİRİ SİZİNKİLER ÇOCUK BİZİMKİLER DEĞİL.ALLAHA HAVALESİNİZ. ALLAH SİZİ KAHRU PERİŞAN EDECEK HERKESTE GÖRECEK.BENDEN EVVEL ÖLÜRSENİZ NE HAKKIMI HELAL EDERİM NE ARKANIZDA SAF TUT
BURASI AĞLAMA DUVARIDA DEĞİL GÜNAH ÇIKARMA YERİDE 2 ay önce
EY AHALİ İŞTE BU FUKARA DÜŞMANI ÖNDER BEYİN YARDIMCI HİZMETLERE REVA GÖRDÜĞÜ: YAHU BAŞKAN;EY SAĞLIKÇILARIN BAŞKANI,BEYAZ ÖNLÜK SEVİCİ BAŞKAN İSTERSEN SUS ÖFKEMİZİ PATLATMA.BİZ 2351 VHKİ 8 YILDIR SINAV KAZANIP ATANMAMASINA SEYİRCİ KALIP BİZLERİ MAĞDUR EDEN SEN DEĞİLMİSİN?ÇST GÖREVEBAŞLAMADI DİYE YARGIYA GİDİP GÖREVE BAŞLATAN BİZLERİ GÖRMEZDEN GELEN SEN DEĞİLMİYDİN?YİNE KIZILAYCI,İTFAİYECİ VE ENSONDA MÜBAŞİRLERİN EŞİTSİZCE SINIF ATLAMASINA SES ÇIKARMAYAN SEN DEĞİLMİSİN.SÖZLEŞME KILIFIYLA BELEŞ MÜDÜR OLUNUYOR,ÇALIŞANLARA KAN KUSTURUYOR,SINAV KAZANAN VHKİ OLAMIYOR.NEYİN GÜNAHINI ÇIKARIYORSUN SEN BU KADAR AYRIMCI,ADALETSİZ VE ZALİMSİN.HAKKIM HER İKİ CİHANDADA HARAM OLSUN.BOL YİYİN İÇİN,GİYİN,GEZİN AMA SONUNUZ HÜSRANDIR UNUTMAYIN.SINAV KAZANIP 8 YILDIR MAĞDUR OLAN 2351 VHKİDEN BİRİ SİZİNKİLER ÇOCUK BİZİMKİLER DEĞİL.ALLAHA HAVALESİNİZ. ALLAH SİZİ KAHRU PERİŞAN EDECEK HERKESTE GÖRECEK.BENDEN EVVEL ÖLÜRSENİZ NE HAKKIMI HELAL EDERİM NE ARKANIZDA SAF TUTAR NEDE HÜSNÜ ŞAADET EDERİM.ALLAHA HAVALESİ
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 2 ay önce
YAHU DÜŞ YAKAMIZDAN ARTIK SENİ İSTEMİYORUZ YETER ARTIK SIRTIMIZDA KANBUR OLDUN.BİZ 2351 VHKİ SAYENDE 8 YILDIR MAĞDURUZ.YARDIMCI HİZMETLERE HUSUMET BESLEYİP KİN KUSAN ÖNDER KAHVECİ BİZ SENİ İSTEMİYORUZ ARTIK BİZ SİZİN YOLUNUZDA GİTMİYORUZ BİZLERDEN ALDIĞIN YETKİYLE GİDİP O MASADA OTURUP BİZLERİ SATTIN YHS NI SATTIN YILLARDIR YAPTIĞIN İŞ.FUKARA DÜŞMANI ÖNDER BEY.
Memur 2 ay önce
şimdi günah çıkartmaya çalışmayın..
EĞERKİ VİCDANİ MUHASEBESİ ADİL OLAN OKUSUN 2 ay önce
Sabret seyret önder KAHVECİ tuzla buz olacaksın.O partinde seçim beyannamesine 11.sayfaya yhs sınıf atlayacak ibaresini yazıp,bizlerle dalga geçti.Seçim bitti vaatler unutuldu.zaten sen bir aşkın fırtınası beyaz önlük sevdan hiç bitmedi.2351 vhki sınav kazanıp atanmadı üç maymunu oynadın.çevre sağlık teknisyenleri atanmadı yargıya gidip atattın.İşte sen bu kadar acımasız Unutma eline avucuna yaz sendikan bölünecek tabanın kayacak sende bu yeni oluşuma sadece bakacaksın.Şu seçimlere kadar saltanat sür atını oynat.Yardımcı hizmetler varya o insan sınıfında görmediğin sınıf seni nasıl göreceksin önder bey.Atanmayı hak etmeyen 2351 vhkiden biri.
17
açık