Sabah Gazetesi: Ek göstergeyle birlikte sözleşmelilerin mağduriyeti de giderilecek

Kamuda çalışan 530 bin sözleşmeli memurun kadro, ücret, tayin, görevde yükselme sorunu çözülüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sözleşmelilere kadro çalışmasında sona gelindiğini belirtirken, aralarında öğretmenlerin de bulunduğu binlerce çalışanın yaşadığı mağduriyet de son bulacak. Kamuda 39 ayrı statü nedeniyle sosyal haklarda yaşanan eşitsizlik sona erecek, eş durumundan tayin, görevde yükselme, unvan değişikliği sınavlarına girme ve yıllık izinlere devir hakkı verilecek.

KAMU 15.04.2022, 08:32 Editör
Sabah Gazetesi: Ek göstergeyle birlikte sözleşmelilerin mağduriyeti de giderilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda 10 Mayıs'ta yapılacak 3600 ek gösterge toplantısında sözleşmeli personele yönelik çalışma da ortaya konulacak. Geçen yıl yapılan toplu sözleşmeyle gündeme gelen sözleşmeli personelin kadroya alınması ile birçok sorun da çözülmüş olacak.

Kamu kurum ve kuruluşları, belediyelerde sözleşmeli 39 ayrı statü bulunuyor. Yapılan çalışmayla sözleşmeli statüler sadeleştirilecek. Mevcut durumda evli öğretmen çiftten biri sözleşmeliyle eş durumundan tayin hakkı bulunmuyor. Sözleşmeli öğretmenin tayin talebi üç yıl sonra kabul ediliyor. Memur-Sen sözleşmeli memurların sosyal haklarının normal memurlarla eşitlenmesini istiyor.

"DEVLET İŞİ MEMUR ELİYLE YÜRÜTÜLÜR"

Sözleşmeli memurlar, 657 sayılı yasada "devlet işleri memur eliyle yürütülür" hükmü nedeniyle ne kadar tecrübeli olursa olsun, uzun yıllar görev yapsa da imza yetkisi kullanamıyor.

Örneğin, 20 yılın üzerinde çalışan, bütün işlere vakıf bir sözleşmeli memur imzayı bir yılda amir olan genç bir memura imza attırmak durumunda kalıyor. Yapılacak düzenleme ile kadroya geçecek donanımlı, tecrübeli sözleşmeli memurların da imza yetkisi olacak.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına giremiyor, kariyer yapamıyor. Yapılacak düzenleme ile bütün bu engeller ortadan kalkacak, yıllık izinleri de bir sonraki yıla devredebilecek.

Geçen yıl sözleşmeli sağlık çalışanların sosyal hakları salgın süreci de dikkate alınarak düzeltildi. Diğer sözleşmeli memurların yaşadığı bu sorunların da ek gösterge düzenlemesiyle birlikte tamamlanması hedefleniyor.

KADRO VE EK GÖSTERGEDE SON RÖTUŞ

Çalışma Bakanı Bilgin, Toplu Sözleşme Kongresi'nde yaptığı açıklamada sözleşmeli personelin kadro hakkına sahip olması için çalıştıklarını, çalışmanın son aşamaya geldiğini duyurdu.

Kamuda sözleşmeli personelin durumunu isteğe bağlı düzenleyerek belli kamu haklarına kavuşturarak çözmek istediklerini belirten Bakan Bilgin, sosyal taraflarla ele alarak çözüme kavuşturacaklarını ifade etti. Bilgin, "Sözleşmelileri de kadrolu haklara sahip çalışanlarla benzer haklara sahip hale getireceğiz ama bunu gönüllülük esasına bağlayacağız.

Kamuda çok fazla sözleşmeli statüsü var, onu sadeleştireceğiz. İsteyenleri kadro haklarına sahip olacak şekilde düzenleyecek bir çalışma yapıyoruz. Bu konular önümüzde çok önemli ödevlerimiz olarak duruyor" dedi. "Sözleşmeli memurlara kadro, ek gösterge çalışmasının Mayıs'ta tamamlanarak Meclis'e gönderilmesi bekleniyor.

HAZAL ATEŞ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (9)
YHS VE GIH 1 ay önce
Birde YHS Gih kadrosuna geçirilmesini gündeme getirseler. Toplu sözleşme zamani atıp tutanlar şimdi susuyorlar. Yhs ek gösterge kesmez. Yhs na tahsiline uygun gih kadrosu istiyoruz. O zaman zaten alacağız ek göstergesi.
LİSANS MEZUNU HİZMETLİ 1 ay önce
Birde YHS’nin sesini duysanız. Güya 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi çalışıyoruz. Mezuniyetimiz uygun, yaptığımız iş konusunda yetkinliğimiz var ama GİH sınıfında değiliz. Binlerce taşerondan çalışan işçi kadrosuna alındı. Şubat ayında maaş+ tediye Mart ayında maaş+ikramiye iki aylık geliri 18.000 TL’nin üzerinde işçilerin. Bunun için hiç çözüm önerisi olan yok mu.
Yhs 1 ay önce
Yhs kadro bekliyor yüzde yüzde zam yapsanız oy vermem sözünüzü tutmadınız
Yhs 1 ay önce
Direk kadro benzeri haklar değil
saim 1 ay önce
4 c den 4 b ye geçenlere tam 4 b verilmeli isteyen kadroya geçirilmeli
Doğrucu 1 ay önce
Milletin aklıyla alay etmeyin, kadrolu haklar nedir? Verin kadromuzu artık, kpss ile atanan yıllardır bekleyenleriz, ayıp yaaa....
Yhs 1 ay önce
Yhs dalga geçen yanılır
Yhs 1 ay önce
Yhs kadro bekliyor yhs neden eziyet ediliyor zurnanın sonu olduğu içinmiş üç beş maaş alan oy versin ben vermeyeceğim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
açık