SGK çalışanları günlük 10-15 TL’ye mesai yapıyor! İşte SGK personelinin talepleri

Değerli okurlar, bugün sizlere özellikle pandemide ve yapılandırma döneminde en çok çalışanlar grubunda bulunan ancak karşılığını ücret olarak en az alan SGK çalışanlarının sorunları ve beklentilerinden bahsedeceğim.

SGK çalışanları günlük 10-15 TL’ye mesai yapıyor! İşte SGK personelinin talepleri

Tüm vatandaşlarımızın sosyal güvenlik ile alakalı iş ve işlemlerini personel yetersizliğine rağmen büyük bir özveri ile yapmaya çalışan SGK çalışanlarının sorunlarını köşemizde birkaç sefer yazılarımız ile gündeme getirmeye çalıştım ve çalışmaya devam edeceğim. Ama bu seferki sorun biraz daha trajikomik bir hâl gerçekten, yazının başlığından da anlaşılacağı üzere pandemi dönemindeki yapılandırmada tüm kamu kurumlarının esnek çalışma modeline göre çalıştığı ama SGK çalışanlarının ise tam zamanlı hatta fazladan mesai yapan çalışanların mesai ücreti ve diğer sorunları ile alakalıdır. Pandemi döneminde işçilerin, işverenlerin ve tüm vatandaşların önce sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için gerekli Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi (SPAS) işlemlerinin yürütülmesi ile yapılandırma döneminde ise vatandaşların müracaatlarının sonuçlandırılması için mesai gözetmeksizin çalışan memurların günlük ortalama mesai ücreti yaklaşık olarak 10-15 TL tutarındadır. Özellikle İstanbul ve diğer büyük şehirlerde mesai sonrası evine veya hafta sonu mesaisine gitmek için servis olmadığından ticari taksi ücretine bile denk gelmeyen bir ücrettir. Bu özverili çalışmanın sonucunda SGK çalışanları bu ücret kaybının telafisini giderecek mutlu bir haber bekliyor.

SGK ÇALIŞANLARI 1 MAAŞ, İKRAMİYE VEYA ÇALIŞMA TAZMİNATI HAK EDİYOR

Pandemi ve yapılandırma döneminde SGM müdürlüklerinde iş ve insan yoğunluğunun 3-4 kat olduğu, diğer kamu kurumlarında mesailerin 10-16 olduğu ama SGK’da ise 09-17:30 arası çalışmaların akşam ve hafta sonu mesaileri ile özverili çalışmaya devam eden SGK çalışanlarının her yıl 1 maaş ikramiye veya çalışma tazminatını hak ettiklerini düşünüyorum ve bu konuda beklentilerinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın önerisi ile Cumhurbaşkanlığı’nca kabul görmesini umuyorum. Tüm özverili olarak çalışan SGK çalışanlarına vatandaşlarımız adına da teşekkür ediyoruz.

SGK ÇALIŞANLARINA DA UZMANLIK HAKKI VERİLMELİ

SGK çalışanları sosyal medyada zaman zaman “SGK PERSONELİ UZMANLIK İSTİYOR” başlığı ile çeşitli etkinlikler ve sosyal medya çalışmaları düzenlemektedirler. Öncelikle şunu belirtmem gerekli. Yaklaşık 3-3.5 milyon faal vergi mükellefine hizmet veren Maliye Bakanlığı çalışanlarına verilen uzmanlık hakkı 86 milyona artı olarak yurtdışında yaşayıp yurtdışı borçlanma yapmış ve yapacak olan gurbetçilerimiz ile 100 milyonu bulan bir kitleye 28 bin çalışanı ile hizmet veren SGK personeline de uzmanlık hakkı verilmelidir ve en kısa sürede etkili ve yetkili kişilerin bu sorunu çözmeleri gerekmektedir diye düşünüyorum.

SGK il ve SGM müdürleri, müdür yardımcıları, şefler, denetmenler, icra memurları ve diğer personelinin uzmanlık talepleri ile diğer özlük haklarında istek ve beklentilerini de yazmadan geçemeyeceğim.

Merkez Müdürleri: Merkez müdürlerinin ek gösterge sorunu vardır. Örneklemek gerekirse; öğretmenin ek göstergesi 3000 iken, SGK merkez müdürlerinin 2200. Bu sorun çözüm bekleyenler arasındadır.

SGK Şefleri: Dünyada sadece bize özgün olan, ünvanı arttıkça alacağı ücreti düşen kesim olarak kurumun dinamosu, olmazsa olmazları, vatandaş ile kurum arasında denge sağlayıcı şeflerin başlıca çözüm bekleyen sorunları; şeflik mesleğinin itibar ve onuruna yakışan ücret yaklaşımı, alınan hakların iadesi, giden ikramiyelerin geri verilmesi.

SGK Denetmenleri: SGK denetmenlerinin kayıt dışı önlemede başarıları, SGK’nın uğradığı zararları çözme adına hileli boşanma tespitleri, sahte işyeri ve sahte sigortalı tespitleri karşısında denetimde tek çatı, özlük haklarında düzenleme, ikramiye hakları.

SGK Memurları: Özlük haklarını iyileştirici düzenlemeler, SGM müdürlüklerinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi, fazla mesai, ikramiye gibi sorunların çözülmesi ve görevde yükselme sınavlarına kalıcı, adil çözümler.

SGK İcra Memurları: Adalet Bakanlığı benzeri düzenlemelere sahip olmak, özlük haklarında düzenlemeler. Sosyal güvenlik sisteminin işlemesi için önemli olan prim gelirlerinin tahsilâtında görevli olan icra memurlarının özlük hakları iyileştirilmiş bir uzmanlık kadrosunun verilmesi hem vatandaşa verilen hizmetlerin kalitesini artıracak hem de çalışan memnuniyeti vatandaş memnuniyetine dönüşecektir.

Mustafa İşcan/Milligazete

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YHS 9 ay önce

EK GÖSTERGESİ OLAMAYAN YHS PERSONELİ DE İCRAAT BEKLİYOR . YHS PERSONELLİRİNE VERİLMİŞ SÖZÜ HATIRLATARAK . Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERMESİNİ BEKLİYORUZ. MÜBAŞİRLERDE OLDUĞU GİBİ .