Sözcü Gazetesine göre memur ve emekliye yüzde 40 zam göründü

Memur zammı temmuz ayında yüzde 40 olduğunda maaşlar ne kadar artacak? Memur ve emeklinin zam oranı netleşmeye başladı. Memur ve emeklilerin temmuzda enflasyon farkı dahil yüzde 39-40 aralığında zam alacakları hesaplanıyor.

KAMU 04.06.2022, 11:44 23.06.2022, 20:55 Editör
Sözcü Gazetesine göre memur ve emekliye yüzde 40 zam göründü

Halkın üzerine yağan zamlara rağmen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayı tüketici enflasyonunu yüzde 2.98 olarak açıkladı. TÜİK'e göre 5 aylık enflasyon da yüzde 35.64 oldu. Bu hesaba göre, olağanüstü bir durum yaşanmazsa önümüzdeki temmuz ayında memur maaşı ile emekli aylıklarına yapılacak enflasyon farkı dahil zam, yüzde 39 ile yüzde 40 aralığında oluşacak.

YÜZDE 40'I AŞAR

Memurlarla memur emeklilerine geçen ocak ayında yüzde 5 toplu sözleşme zammının yanı sıra yüzde 2.5 da ek zam verilmişti. Böylece toplam zam yüzde 7.5'e çıkmıştı. TÜFE ise 5 ayda bu zammı 4.5 kattan fazla aşarak yüzde 35.64'e ulaştı. Haziran enflasyonunun yüzde 3.22 veya daha yüksek bir oranda gelmesi halinde 6 aylık enflasyon yüzde 40'ı aşacak. Bu durumda memur ve memur emeklilerine yüzde 32.5 enflasyon farkı yüzde 7 de toplu sözleşme zammı olmak üzere toplam yüzde 39.5 zam yapılacak.  İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine ise geçmiş 6 aylık enflasyon kadar, yani yüzde 40 oranında zam yapılacak. Emeklilere reel zam verilmemiş olacak.

Bu ay itibarıyla gelen zamlarla haziran enflasyonunun daha yüksek çıkması ve zam oranının yüzde 40'ı da aşması bekleniyor.

Enerji zamları tetikler

Haziran itibarıyla elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 30 zam geldi. Ayrıca haziran başında zamlanan benzin ve motorine ay içinde yeni zamlar da gelebilir. Zincirleme zamlara neden olacak bu artışlar nedeniyle haziran enflasyonu düşük çıkmayacağı için
6 aylık zammın yüzde 40'ı aşması bekleniyor.
sözcü

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (3)
Adalet (!) 3 hafta önce
TÜİK enflasyon farkları memura veriliyorsa, taşerona daha fazlası veriliyor. Tanış taşeronlara verilenleri de yazın da ; ADALET i (!) görsünler. Memur seçimleri bekliyor.
Hakan 3 hafta önce
Temmuzda yüzde 7 zam var geri kalan enflasyon farkı ona zam denmez ekstradan yüzde 40 zam yapılmalı ki onun adı yüzde 40 zam olsun
147.cadde 3 hafta önce
Her ay 2 bin lira maaştan hariç kredi kartından gidiyor kısa kısa anca bu kadar oluyor.
Verdikleri zam falan değil enflasyon farkı.
Kimse kimseyi kandırmasın bu seçim bence memur un seçimi olacak belirleyici unsur memurlar olacak
Taşerondan gelen işçi maaşları memuru solladı.
YHS hizmetli ve teşeron işçi arasında 2bin 3bin arasında fark oluştu. İkiside aynı işi yapıyorken
23
açık