Sözleşmeli personel, kadrosunu bekliyor

Sözleşmeli çalışanların kadroya geçmesi ile ilgili düzenleme ile beklentiler Meclis’in açılmasına kalırken, sendikaların gündemi ise kadro.

KAMU 27.09.2022, 15:26 Editör
Sözleşmeli personel, kadrosunu bekliyor

Memur-Sen’e bağlı Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası (Toç-Bir-Sen) Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, “sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi” ile ilgili düzenlemenin bir an evvel hayata geçirilmesini ve istihdam çeşitliliğinden kaynaklanan tüm sorunların çözüme kavuşturulmasını beklediklerini ifade etti.

“İVEDİLİKLE SONUCA KAVUŞTURULMASINI BEKLİYORUZ”

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ
En son kabul edilen 6‘ncı dönem toplu sözleşmede alınan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi kararı ile ilgili olarak çalışmaların bir an önce başlaması için çağrıda bulunan Öztürk, konunun bir an önce Meclis gündemine gelmesi gerektiğini ifade etti. Öztürk, “Kamuda sözleşmeli istihdam edilen personelin büyük bir heyecanla kadro müjdesi bekliyor. Bilindiği gibi Memur-Sen’imizin toplu sözleşme kazanımı gereği sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen Konfederasyonumuz arasında çalışmalar yürütülmekte. Biz de Toç-Bir-Sen olarak raporlarımızla, değerlendirmelerimizle katkı sunduğumuz, kadro çalışmalarının ivedilikle sonuçlanmasını bekliyoruz” dedi.

“SÖZLEŞMELİ İSTİHDAM BİTİRİLMELİDİR”
TBMM’nin açılması ile konunun gündeme gelmesini beklediklerini ifade eden Öztürk, aynı işte farklı statülerde yürütülen çalışmaların iş barışını bozduğunun altını çizerek, “Aynı kurumda, aynı odada, yana yana çalışan kamu çalışanlarının sözleşmeli ve kadrolu olarak istihdam edilmesi, aynı işi yapmalarına rağmen farklı haklara sahip olması iş barışını bozmakta ve derinden sarsmaktadır. Çocukların anne ve babalarından ayrı kalmaları, iş güvencesinin olmaması, sosyal ve özlük hakların istihdam statülerine göre verilmesi adil olmadığı gibi yönetilebilir ve sürdürülebilir bir sistem değildir. Dolayısıyla sözleşmeli kamu çalışanlarımıza müjdeli haber bir an önce gelmeli, tüm sözleşmeliler kadroya geçirilmeli, sözleşmelilik tarihe gömülmelidir. Memur-Sen olarak, Toç-Bir-Sen olarak bizim talebimiz de duruşumuz da nettir. Sözleşmeli istihdam bitirilmelidir” diye konuştu.

milligazete

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
Makbule 2 ay önce
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞINDA EK DERS ÜCRETİ KARŞILIĞINDA ÇALIŞAN MESLEK ELEMANLARININ KADROYA ALINMASI TALEBİDİR.Türkiye'nin her bölgesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine bağlı olarak ek ders ücreti karşılığı çalışan, sosyolog, sosyal çalışmacı, psikolog vb. personelin özlük haklarında ve çalışma koşullarında birçok sorun mevcuttur. Söz konusu personel her yıl bakanlık onayı ile haftada 39 saat olmak üzere 12 ay süre ile çalışmakta olup yıllık izin hakları dahi bulunmamaktadır.

Çalıştıkları kurumlarda kadrolu meslek elemanlarıyla aynı görev ve işlemleri sürdürmekle birlikte (asıl iş) herhangi bir özlük hakları bulunmamaktadır. Maddi yönden ise kadrolu çalışan personelin 3'de 1'i kadar maaş almaktadırlar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından istihdam edilen personel çalıştığı iş yerlerinde hizmet alımı kapsamında çalışan temizlik görevlisi, kalorifer görevlisi, çaycı ve benzeri personelden daha düşük ücretle çalıştırılmaktadır.

Türkiye genelinde ek ders ücreti karşılığında görev yapan meslek elemanlarının özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik bir çalışma bugüne kadar yapılmamıştır.

Geçmiş yıllarda Diyanette fahri kuran kursu öğreticileri, Kültür Bakanlığında ek ders karşılığı çalışan sanatçılar ile Milli Eğitim Bakanlığında 5ooo'den iki kez olmak üzere ek ders karşılığı çalışan ve 540 gün sigorta primi ödeyen öğretmenler sözleşmeli olarak kadroya alınmışlardır.

Resmî tatillerde, idari izinlerde ve özel izinlerde maaşlarının çalıştıkları saat üzerinden hesaplanması ve izin günlerinde çalışmadıkları gerekçesiyle ders ücretleri daha da düşmektedir. Bu nedenle sigorta primleri dahi eksik yatmaktadır. Bu koşullarda çalışan personel ücret kesintileri nedeniyle tatil bile olsun istememekte, hasta oldukları vakit hastaneye gitmeyerek işe gelmeye çalışmaktadır.

Tam gün, tam yıl bu şartlarda çalışmak, büyük hakkaniyetsizlik olmakla beraber, maddi ve manevi olarak da büyük sıkıntılar yaşatmaktadır.

Bu konuda gereğinin yapılması hususunu talep ederim.
Karabük 2 ay önce
Yhs kadro bekliyor yüzde yüzde zam yapsanız oy yok MHP sözünü tutmadı