Subay, astsubay, uzman çavuş ve uzman erbaşları ilgilendiren kanun teklifi

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi. Teklif ile, kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde görev yapan subay, astsubay, uzman çavuş ve uzman erbaşlara, bu yörelerde fiilen çalışmak suretiyle geçirecekleri her iki yıl için ilave bir kademe ilerlemesi verilmesi amaçlanmaktadır.

Subay, astsubay, uzman çavuş ve uzman erbaşları ilgilendiren kanun teklifi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifim, gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim. Murat BAKAN İzmir Milletvekili 

GENEL GEREKÇE 

Devlet memurlarının derece yükselmesi yapabilmesi için bulundukları derecelerde en az 3 yıllık hizmet süresini doldurmaları gerekirken, kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelere sürekli görevle atanmış olan bazı memurlar için bu süre 2 yıl olarak uygulanmaktadır. 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre, zorunlu yer değiştirme uygulamaları kapsamında belirli bir süre görev yapmak üzere kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelere atanan memurlara, bu yörelerde fiilen çalışmak suretiyle geçirdikleri her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verilmektedir. Bu düzenleme gereği, 3 yıl yerine 2 yılda bir derece yükselmesi yapan memurların kazanılmış hak aylık dereceleri ile buna bağlı ödeme unsurları emsallerine göre daha erken yükselmekte ve daha uzun süre yüksek maaş alma imkanına kavuşmaktadırlar.. 

Kalkınmada birinci derece öncelikli yerlerde aynı koşullarda görev yapmalarına rağmen, bu yerlerde geçirilen her iki yıl karşılığında ilave bir kademe verilmesi uygulamasının sadece bazı memurlar (özel yönetmelikleri gereği zorunlu yer değiştirmeye tabi memurlar) hakkında uygulaniyor olması, eşitliğe uygun düşmediği gibi bu imkandan yararlandırılmayan Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin motivasyonunu da olumsuz etkilemektedir.. 

Gerçekten 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, ana çizgileri ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na benzer hükümler getirmekle beraber Silahlı Kuvvetlerin ve Silahlı Kuvvetlerdeki hizmetlerin özelliği sebebi ile bazı değişik hükümleri de getiren bir kanundur. 

Silahlı Kuvvetlerin bir kısım özelliğini aşağıda belirtilen şekilde özetlemek mümkündür: . a) Türk Silahlı Kuvvetleri personeli çalışma saatleri bakımından 211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç hizmet Kanununun 33 üncü maddesi hükmüne tabidir. Bu hükme göre kita, karargâh ve . kurumlarda günlük çalışma saatleri, mevsim, iklim, ahval ve hizmetin özelliklerine göre tespit '. edilir. Kitalarda umumi mesai ve hizmet zamanı kalk borusunda başlar, gece yoklamasından sonra biter. Subay ve astsubaylar nöbetçi ve vazifeli olmadıkları veya kendilerine ayıca bir hususi vazife verilmediği hallerde günlük mesai veya eğitimin bitiminde vazife mahallinden ayrılabilirler. Bu hükümdeki açıklığa göre subay ve astsubaylara mesai saati dışında da devam edebilecek özel vazifeler verilebildiği gibi Silahlı Kuvvetlerdeki müşterek hizmetlerin yapılmasını ve devamını sağlamak maksadi ile bu hizmetleri belli bir sıra ve süre ile yapmak üzere Subay, Astsubay ve Uzman Erbaşlar nöbetçi olarak görevlendirilmektedirler. 

Bundan daha önemli olarak harp konseptleri nedeniyle Subay, Astsubay ve Uzman Erbaşlar; taktik, teknik eğitim, tatbikat, manevra ve alarmlara katılır ve haftada en az iki kere gece eğitimine çıkarlar. Bu suretle çalışma süreleri, nöbetler, eğitim ve tatbikatlar gibi sebeplerle anılan TSK personeli fazla mesai yapmakta ve ayrıca bu fazla mesai nedeniyle genellikle öğle ve akşam yemek saatlerinde evlerinden uzak bulundukları için munzam bir masraf yapma durumunda kalmaktadırlar. 

b) Türk Silahlı Kuvvetlerinde bir kısım görevler vekalet suretiyle yerine getirilmekte ancak bir, hatta birkaç göreve vekâlet eden personel için vekâlet ettiği görevlerinin karşılığı olarak kendilerine ilave bir ödeme yapılmamaktadır. 

c) Subay, Astsubay ve Uzman Erbaşlar yurdumuzun muhtelif bölgelerindeki kita ve kurumlarda münavebeyle hizmete tabi tutulmakla, kita hizmeti sırası gelenler bulundukları garnizonlardaki normal sürelerini tamamlamadan kita görevinin gerektirdiği yerlere atanmaktadırlar. 

Devlet memurlarının kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde geçirdikleri sürelerin her iki yılı karşılığında ilave bir kademe ilerlemesi alması halinin, sadece o yerlere zorunlu olarak atananlar için değil, o yerlere Atama ve Yer Değiştirme ile atanan TSK personeli ve emeklileri için de geçerli olması hakkaniyete uygun düşecektir. 

Bu itibarla, hazırlanan Kanun Teklifi ile kalkınmada birinci derece öncelikli yerlere "Atama ve Yer Değiştirme" biçiminde atanan TSK personeli için de uygulanması neticesinde eşitliğe aykırı uygulama yaratan bir düzenlemenin kaldırılması ve her iki yıl hizmet süresi karşılığında ilave bir kademe verilmesi amaçlanmaktadır. 

MADDE GEREKÇELERİ 

MADDE 1- Madde ile, 926 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'na ek bir madde ilave edilmesi suretiyle, kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde görev yapan Subay, Astsubay, Uzman Çavuş ve Uzman Erbaşlara bu yörelerde fiilen çalışmak suretiyle geçirecekleri her iki yıl için bir kademe ilerlemesi verilmesi amaçlanmıştır. 

MADDE 2- Yürürlük maddesidir. 

MADDE 3- Yürütme maddesidir. 

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ PERSONEL KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ 

MADDE 1- 27/7/1967 tarih ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir. 

“Ek Madde 39— Atama ve Yer Değiştirme ile kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelere atanan subay, astsubay ve uzman erbaşlara, bu yörelerde fiilen çalışmak suretiyle geçirilen her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verilir. Yıllık izinde geçirilen süreler fiilen çalışılmış sayılır. İki yıldan az süreler dikkate alınmaz. 

Bu madde hükümleri, subay, astsubay, uzman çavuş ve uzman erbaşlardan bu görevleri üzerinden emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı ile dul ve yetim aylığı alanlar için de uygulanır, 

Kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelere yapılan atama ve yer değiştirmenin iki atamadan daha fazlası için birinci paragraf hükümleri uygulanmaz. 

Bu maddenin uygulanması nedeniyle geriye yönelik olarak herhangi bir ödeme yapılmaz." 

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL /ANKARA
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ekrem 7 ay önce

Milletvekili Sayın Murat Bakan tarafından verilen kanun teklifinde subay, astsubay, uzman çavuş ve uzman erbaşları kapsamasına rağmen haber başlığında neden subay” kelimesi yok?

Avatar
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YARDIMCI HİZMETL 7 ay önce

KAMUDA TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN ÇALIŞANLAR YARDIMCI HİZMETLER SINIFIDIR.BU İNSANLAR ÜNİVERSİTEDE BİTİRSE SEMBOLİK 1/4 MAAŞ DERECESİ HİÇ BİR EKONOMİK VE SOSYAL HAKKA KAVUŞAMAMAKTADIR.TEK TARAFLI ACIMASIZ BİR SÖMÜRÜYE MARUZ KALMAKTADIR.ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNİN VAR OLDUĞUNA İNANMIYORUZ.KIZILAYCILAY,MÜBAŞİRLER,İTFAİYE ERLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATILDI.2351 VHKİ SINAVLA 8 YILDIR MAĞDUR.SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANIYOR BU NASIL BİR ADALETSİZLİKTİR NEDEN GÖRÜLMÜYOR VE GEÇİŞTİRİLİYOR.BİZ VE ÇOCUKLARIMIZIN ARASINDA DUVAR VAR NEDEN EN MASUM TALEPLERİNE DAHİ CEVAP VEREMİYORUZ BİZ AÇ AÇINA OKUL BİTİRDİK SADECE HAKKIMIZ OLANI İSTEDİK SINAV KAZANDIK VHKİ OLAMADIK MAĞDURUZ SAĞLIK BAKANLIĞI ÇOK ADİL ANAYASA SADECE BAŞKA BAKANLIKLARDA FARKLI SAĞLIKTA SÖZLEŞMEYLE DAYIN VARSA MÜDÜR OLURSUN TAŞERONSAN KADRO ALIRSIN YOKSA GEBER BELEDİYE KÖFTESİ. SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.BU HAKSIZLIĞADA BİR ÖNERGE VERİN SAYIN VEKİLİM BİZEDE YAZIK GÜNAH EN MAĞDUR KESİM ŞU AN BİZLERİZ ALLAH VAR HAK VAR.