Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Tayin ve Becayiş Hakkı İstiyor

Kamuda sürekli işçi olarak çalışan personelin tayin ve becayiş hakkı var mı? Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, 696 sayılı KHK ile kadro alan sağlık ve sosyal hizmet işçilerine tayin ile becayiş hakkı tanınmasını istedi.

KAMU 26.01.2022, 20:38 Editör
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Tayin ve Becayiş Hakkı İstiyor

Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, yazılı açıklamasında, 696 sayılı KHK ile kadroya geçen on binlerce işçinin tayin ve becayiş hakkının olmadığına dikkati çekti. 

"Aile bütünlükleri kalmayan, yıllardır ailelerinden, çocuklarından ayrı şehirlerde görev yapan bu işçilerin artık aile birliktelikleri parçalanmaya ve boşanmalar artmaya başladı." ifadesini kullanan Sert, şöyle devam etti:

"Yaklaşık iki yıldan beri salgın koşullarında canla başla çalışan, her türlü riskli çalışma ortamında görev yapan, karantinalı çalışma sistemleriyle psikolojik olarak da yıpranan sağlık ve sosyal hizmet işçileri, kadroya geçtiklerinden beri kendilerine getirilen tayin ve becayiş yasağıyla daha da zor duruma düştü. Eşlerinden, çocuklarından ayrı başka şehirlerde görev yapan sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin aile birlikteliklerinin bir an önce sağlanması gerekiyor." 

Bu konuda ısrarları sonucu Sağlık Bakanlığının toplu iş sözleşmesinde, eşleri güvenlik gibi işlerde çalışanlar için geçici görevlendirmeyle bir kısım rahatlama sağlandığını vurgulayan Sert, ancak toplu sözleşme müzakereleri süren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı iş yerlerindeki sosyal hizmet işçilerinin de bu konuda çok ciddi sıkıntı içinde olduğunu belirtti. 

Artık ötelenmeden sorunun kalıcı şekilde çözümlenmesi gerektiğini kaydeden Sert, "Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımızın, aile birlikteliği konusundaki hassasiyetleri ortada. Onların, 696 sayılı KHK kapsamındaki sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin tayin ve becayiş feryadını dikkate alacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (5)
YARDIMCI HİZMETLİ 4 ay önce
YETER VARSA YOKSA İŞÇİ İŞÇİ ÖLENE KADAR MASA BAŞINDA OLANLAR İÇİN SÖYLÜYORUM OTURUYOR HİÇ BİR SORUMLULUĞU YOK MEMUR BİTİK İKRAMİYE YOK NE İSTİYORSUNUZ BU MEMURDAN SAYIN YÖNETMENLER.
YHS 4 ay önce
YAZIK YHS NIN HAKKI NE OLCAK YİYİN BAKALIM
VEKİL İMAM VEKİL MÜEZZİNLERİ İLK DARBE2014TE 4 ay önce
PEKİ İŞÇİ DEGİLSEK 657 TABİ GEÇİÇİ ÇALIŞTIRILIYORSAK VEKİL OLARAK VE KADROLU GELDİ DŞYE İŞİMİZE SON VERİLİYORSA NE TAZMİNAT BE KIDEM NE İŞSZLİK MAAŞI VERİLMİYOR BUNU DA DİYANET YAPIYOR DİNDEN HAKTAN HUKUKTAN BAHSEDEN VE BU KİŞİLERE HAFTADA BŞRGUN İZİN KULLNDURMIYIR YILLIK İZİN HAKKI YOK HAFTALIK İZİN HAKKI BİLE YOK YAZIKLAR OLSUN
YHS 4 ay önce
VERİN ADAMLARIN HAKKINI MEMURUDA SALLAYIN
Eski yonetici 4 ay önce
Sağlıkta en azından geçici görev var, ya diğerleri KYK, GSB, vb. Hepsinde aynı sıkıntı var ve artık dayanacak halleri kalmadı, ya istifa edecekler yada aileyi dağıtacaklar, ACİLEN ÇÖZÜLMELİ...
26
açık