Taşerondan kadroya geçene tayin hakkı gündemde

696 sayılı KHK ile kadroya geçen emekçilerin beklediği habere Ulusal Kanal ulaştı.

KAMU 09.05.2022, 10:55 09.05.2022, 10:59 Editör
Taşerondan kadroya geçene tayin hakkı gündemde

Çakılı kadro konumunda olan emekçilerin eş durumundan tayin hakkı yoktu. Ulusal Kanal'ın edindiği bilgilere göre, Çalışma Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, işçi konfederasyonlarının talepleri üzerine çalışanlara tayin hakkı verecek.

Taşerondan kadroya geçen işçilerin tayin sorunu ile ilgili Bakanlık çalışma başlattı.

Hükümet 2019 yılında taşeronda çalışan binlerce işçiyi kadroya almıştı. Ancak 696 Sayılı KHK ile kadroya alınan işçilere eş durumundan dolayı tayin hakkı verilmedi.

1 Mayıs İşçi Bayramı'nda Türk-İş yönetiminin Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'e bu sorunu ilettiği öğrenildi. Ulusal Kanal'ın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Türk-İş bu işçilerin tayin mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin de talebin üzerine yeni bir çalışma başlattı. Çalışma ile 696 ile kadro alan işçilere tayin hakkı verilecek.  Söz konusu çalışma, Mayıs ayında tamamlanacak 3600 ek gösterge görüşmelerinin ardından hayata geçirilecek. Diğer yandan zorunlu haller, yani sağlık ya da bekar olup ailesinden ayrı kalmak zorunda olan işçilere de tayin hakkı için çalışma yapılması gündemde.
aydınlık

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (3)
Tanışlar düşünülür. 2 ay önce
3-4 milyon insan arasından KPSS ile sıyrılıp alın teriyle kamuda memur/mühendis olmaya çalışanlar için değil de, BELEŞ kadro alan taşeronların konforu için uğraşmak da nedir ... Belediyeler ve diğer kamu kurumlarına doldurulmuş tanış taşeronlar için değil, üniversite mezunu İŞSİZLER için bir şeyler yapın da görelim.
İZMİR 2 ay önce
VERİN GARİBANLARA VERİN
Ali 2 ay önce
Kak696 khk belediye mühendis temizlikçi gözüküyor bu şimdi nasıl tayin olacak temizlikçi mi mühendis mi kamu da sgk ya elle girilen bilgilerin tamamını kontrol edin adamın diplsmasi edevlette çıkıyor kurumu diplomasi yok diyo aklınca evragi bana vermedi diyecek adam mühendislik yapıp imza atiyo ama temixlikci
20
açık