Taşerondan kadroya geçirilen 4/D'li işçilerin özlük hakları TBMM'de

Taşerondan kadroya geçirilen 4/D'li kamu işçilerin özlük haklarına ilişkin Çalışma Bakanı tarafından cevaplanmak üzere soru önergesi verildi.

Taşerondan kadroya geçirilen 4/D'li işçilerin özlük hakları TBMM'de

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğü 'nün 96. Maddeleri gereğince Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim. A. Tuncay ÖZKAN/ İzmir Milletvekili 

Kamuoyunda yaygın olarak “kamuda taşeron çalıştırılması olarak bilinen uygulama 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname çerçevesinde düzenlenmiştir. Buna göre, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan işçilerin, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi pozisyonunda istihdam edilmeleri sağlanmıştır. 

Ancak kamuda istihdam edilen bu işçilerin ücret ve ikramiye ile özlük hakları başta olmak üzere, çalışma şartları ile ilgili birçok sorunu bulunmaktadır. 

Bu bağlamda; 
1-
Taşeron işçiliği ve alt işveren uygulamasına son verme yönünde çalışmanız var mıdır? 
2- Hukuka aykırı bir şekilde taşeron iş ilişkisi kurulan iş yerlerinin tespit ve denetlemesi yapılmakta mıdır? 
3- Hukuka aykırı bir şekilde taşeron iş ilişkisi kurduğu tespit edilen firmalara uygulanan yaptırımlar nelerdir? Bu firmaların adları nelerdir? Bu firmalar kamudan iş almakta mıdır? 
4- Kamuda taşeron işçilerin kadroya geçişlerinde kapsam dışı bırakılan tüm işçilere kadro verilmesi ile ilgili bir çalışma var mıdır? Varsa hangi aşamadadır? 
5- Taşerondan kadroya geçirilen işçilerin kamudaki diğer işçiler ile aralarındaki gelir adaletsizliğini gidermeye dönük çalışma var mıdır? 
6- Taşerondan kadroya geçirilen işçilerin, sürekli işçi kadrosunda istihdam edilen çalışanlar gibi emeklilik koşullarını yerine getirse bile çalışmaya devam etmeleri için bir değişiklik yapılacak mıdır? 

Kamubiz.com ÖZEL /ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
2351 VHKİ SINAV KAZANIĞINDA NEDEN ATANMASINI TALEP 8 ay önce

Kuran-ı Kerim 325. sayfasında bulunan,Enbiya süresinin 47 nolu ayeti
" Biz, kıyamet günü için adalet terazileri kurarız. Artık kimseye, hiçbir şekilde haksızlık edilmez. (Yapılan iş,) bir hardal tanesi kadar dahi olsa, onu (adalet terazisine) getiririz. Hesap gören olarak biz (herkese) yeteriz. "

Avatar
2351 VHKİ SAĞLIKTA 8 YILDIR SINAV KAZANDI ATANMADI 8 ay önce

Kuran-ı Kerim 453. sayfasında bulunan,Sad süresinin 24 nolu ayeti
" Davud: Andolsun ki, senin koyununu kendi koyunlarına katmak istemekle sana haksızlıkta bulunmuştur. Doğrusu ortakçıların çoğu, birbirlerinin haklarına tecâvüz ederler. Yalnız iman edip de iyi işler yapanlar müstesna. Bunlar da ne kadar az! dedi. Davud, kendisini denediğimizi sandı ve Rabbinden mağfiret dileyerek eğilip secdeye kapandı, tevbe edip Allah'a yöneldi. "

Avatar
Kadir çebi 8 ay önce

Khk zorunlu emeklilik işçilere zulümdür