TBMM'de sözleşmelilere kadro, memur zammı, yardımcı hizmetler sınıfı ve görevde yükselme görüşüldü

TBMM'de memurların talepleri görüşüldü! Kamu çalışanlarının 3600 ek gösterge, sözleşmelilere kadro, memur zammı, yardımcı hizmetler sınıfı, görevde yükselme gibi talepleri Meclis gündeminde dile getirildi.

KAMU 25.02.2021, 11:03 25.02.2021, 07:37 Editör
TBMM'de sözleşmelilere kadro, memur zammı, yardımcı hizmetler sınıfı ve görevde yükselme görüşüldü

İYİ PARTİ GRUBU ADINA FAHRETTİN YOKUŞ (Konya) – Bu konuşmamda kamu çalışanlarının yani devlet memurlarının sorunlarını bir kez daha dillendirmek istiyorum. Türkiye’nin önde gelen memur konfederasyonlarından olan Türkiye KAMU-SEN geçtiğimiz haftalar içerisinde Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı gerçekleştirmiştir. Söz konusu toplantı sonrasında yayınlanan bildiride Türkiye Büyük Millet Meclisinden, Hükûmetimizden bazı talepleri var. Bu talepleri burada ifade etmeye gayret edeceğim. Devletimizin olmazsa olmazı kamu çalışanlarımız ekonomik ve sosyal yönden oldukça büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Özellikle son bir yıldır yaşanan pandemi süreci toplumun diğer kesimlerinde olduğu gibi, kamu çalışanlarımızda da büyük sıkıntılara sebep olmuştur.

3600 Ek Gösterge ve Memur Zammı

Türkiye KAMU-SEN Yüksek İstişare Kurulu madde madde şu taleplerde bulunuyor: Covid-19 salgını tüm hızıyla sürerken salgına karşı insan üstü mücadele veren, başta sağlık çalışanları olmak üzere kamu çalışanları maddi ve manevi olarak desteklenmelidir. Ekonomik gerçekler dikkate alındığında memur maaşlarına ilave zam yapılmak zorundadır. Hâlihazırda açıklanan resmî enflasyonun yüzde 14’leri aştığı 2020 yılında memur maaşları enflasyon farkı dâhil yalnızca yüzde 9,8 oranında artmıştır. Yaşadığımız pandeminin de etkisiyle gıda fiyatlarındaki artış yüzde 21’leri aşmıştır. Aylığın zorunlu harcamaları aynı oranda yükselmiştir. Buna bağlı olarak kamu çalışanlarının ve emeklilerin alım gücü son bir yılda yüzde 11 düşmüştür. Merkez Bankasının faizleri artırması önümüzdeki dönemde enflasyonun daha da yükseleceğinin işaretidir. Kaldı ki bu dönemde memur maaşları altın, gümüş, döviz, gayrimenkul gibi tüm yatırım araçları karşısında yüzde 50’ye varan oranlarda değer kaybetmiştir. Hâl böyle iken yetkili olduğu hâlde etkisini ortaya koyamayan, sözde yetkili sendikalar ve konfederasyonların basiretsizliği nedeniyle 2021 yılında memur maaşlarına yalnızca yüzde 3+3 zam yapılması kararlaştırılmıştır. Bütün bu gerçekler ışığında 2021 yılı için memur ve emeklilere reva görülen bu zammın hiçbir mesnet ve karşılığı bulunmamaktadır. Gerek ekonomik gerçekler gerekse resmî tahminler göz önünde bulundurulduğunda 2021 yılı için memur ve emeklilere yapılması kararlaştırılan yüzde 3+3 zammın güncellenmesi ve geçmiş dönem kayıplarını da karşılayacak şekilde tatminkâr bir maaş artışı yapılması zorunludur. Kamudaki her türlü ayrımcılığa son verilmesini istiyoruz.” diyor sendika bu madde de. “Covid-19 salgını esnasında ayrım yapmaksızın bütün kamu görevlilerimizin yaptığı fedakârlıklar bir kere daha görülmüşken çalışanlarımızı sendikal aidiyetler üzerinden ayrışma, bölünme ve baskı ortamına sürükleyen anlayışı kabul etmiyoruz. Kamudaki her türlü ayrımcılığın bir an önce sonlandırılmasını talep ediyoruz. Evrensel sendikacılığa uygun, uluslararası sözleşmelerde tanınan hakları içeren adil, demokratik ve çağdaş bir sendika ve toplu sözleşme kanunu istiyoruz. Vergi adaletsizliğinin çözülmesi, 3600 ek gösterge uygulamasının tüm memurları kapsayacak şekilde genişletilerek hayata geçirilmesi, bütün ek ödemelerin emekli maaşı hesabına esas alınması, kamuda liyakatin geçerli olması, mülakat uygulamasına son verilmesi, bütün güvencesiz, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi olmazsa olmaz taleplerimizdir.”

Görevde Yükselme Nasıl Olmalı?

Yine, devamla deniliyor ki: “Görevde yükselme ve atamalarda tarafsızlık ve liyakat esas alınmalıdır. Kamu görevlilerinin atanmalarında, görevde yükselmelerinde, tayin ve terfilerinde tarafsızlık ve liyakat ilkelerinden vazgeçilmemesi, idareci kadrolarına hak eden liyakatli kamu görevlilerinin getirilmesi, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma barışının birlik, dayanışma ve verimlilik artışının sağlanması için en temel gerekliliktir.” deniliyor bildiride. Bildirinin devamında “Kamu görevlileri arasında kadrolaşmanın, adam kayırmanın, haksızlığın, hukuksuzluğun son bulmasının, kamu kurum ve kuruluşlarının idarecilerinin tarafsızlığının sağlanmasının, adil bir sınav ve atama sistemiyle çağdaş bir yönetim anlayışının oluşturulmasından geçtiği bilinmelidir.” deniliyor.

Bu kapsamda, özellikle, yönetici atamalarında yazılı sınava dayalı, adil, şeffaf ve tarafsız bir sistem oluşturulmalı, kamuya personel alımlarında mutlak surette yazılı sınava itibar edilmeli, taraflı değerlendirmelere açık sözlü sınav uygulamalarından bir an önce vazgeçilmelidir. Sözleşmeli personel istihdamına son verilmeli, tüm sözleşmeli personel kadroya geçirilmelidir.

Sözleşmeli Personele Kadro Sağlansın

Değerli milletvekilleri, “Kamuda iş güvencesini zayıflatan, her türlü baskı ve istismara açık bir yapı arz eden, 4/B’li, 4/C’den 4/B’ye geçen sözleşmeli, geçici, vekil, idari hizmetli sözleşmeli gibi adlar altında güvencesiz istihdam modelinin kaldırılarak personelin memur kadrolarına geçirilmesi sağlanmalı, kamu kuruluşlarında memur işi yapan işçiler de aynı çerçevede kadroya geçirilerek kamu istihdam yapısı güvenceli bir şekilde düzenlenmelidir.

Yardımcı Hizmetler Sınıfı Genel İdari Hizmetleri Sınıfına Geçirilmeli

Yardımcı hizmetler sınıfı personelinin beklentileri mutlaka karşılanmalıdır. Kamuda liyakat ilkesinin bir gereği olarak yardımcı hizmetler sınıfı da dâhil personel bir defaya mahsus olmak üzere genel idari hizmetleri sınıfına geçirilmeli, bu yolla kamu görevlilerimiz arasında oluşan adaletsizlikler giderilmeli, herkesin eğitim seviyesinin gerektirdiği kadro derecesine yükselmesi sağlanmalıdır. Kamu görevlilerinin acil çözüm bekleyen sorunlarının hazırlanacak bir memur paketi içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde yasalaşarak çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.” diyorlar. Türkiye KAMU-SEN Yüksek İstişare Kurulu “Yukarıdaki sıraladığımız taleplerimizle birlikte kamu görevlilerimizin bayram ikramiyesi, sosyal yardımların emeklilikte ödenmesi, emeklilere ödenmesi, aile bütünlüğünün korunması, kadın istihdamının geliştirilmesi, kreş ve gündüz bakımevleri açılması, zorunlu rotasyon, sicil ve disiplin uygulamaları, görevde yükselme, atama ve yer değiştirme gibi personelin ekonomik durumunu, verimliliğini ve etkinliğini doğrudan etkileyen konulardaki sorunların sürüncemede bırakılmamasını ve bu sorunların çözülmesi için mutlaka bir memur paketinin hazırlanmasında ısrarcıyız." diyorlar. “Hazırlanacak memur paketinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde kanunlaşarak sayıları 3 milyonu aşmış olan kamu görevlilerimizin beklentilerinin bir an önce karşılanması sağlanmalıdır.” denilerek sözler bitiriliyor.

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (35)
ESMERİM 2 yıl önce
YARDIMCI HİZMETLİLER İŞÇİ KADAR OLAMADI AYNI KURUMDA AYNI İŞİ YAPTIĞIMIZ HALDE İŞÇİ 5000 TL MAAŞ VE YILLIK 6 KEZ İKRAMİYE VE MESAİ ALIYOR BİZE GELİNCE YARDIMCI HİZMETLİLER 3900TL MAAŞ ALIYOR VE ÇALIŞMA ŞARTLARIMIZ BİREBİR AYNI NERDE BU ADALET NERE SAYIN BÜYÜKLERİMİZE SORUYORUM OTURDUGUZ KOLTUGUN HAKKINI VERİN YARDIMCI HİZMETLİLERİN VEBALİNİ ALMAYIN HAKLARINI HELAL ETMİYORLAR SİZLERE YARDIMCI HİZMETLİLER
2351 VHKİ SAĞLIKTA 8 YILDIR SINAV KAZANDI ATANMADI 2 yıl önce
BİZ NE İSAYA NEDE MUSAYA YARANDIK.SENDİKACILAR TİRİL TİRİL ELBİSELERLE MİS KOKULARLA VE KOLALI GÖMLEK JÖLELİ SAÇLA GÖBEĞİNİ ŞİŞİRİP GEZSİNLER.AKSIRANA TIKRIRANA ÇATLAYANA KADAR YESİN İÇSİNLER.TATLI TATLI YEMENİN ACI ACI KUSMASI VARDIR.BİZ SINAVLA KAZANDIK VHKİ OLAMADIK SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATIYOR BİZLERE ZULM ETTİRİYORLAR.BİZDE İŞÇİ OLALIM TAŞERON KADRO ALDI.BİZ SINAVLA VHKİ OLAMIYORSAK İŞÇİ YAPIN ONLAR KADAR ÜCRET ALAIM.SENDİKAMIZ ONLARINKİ GİBİ KABUL GÖREN OLSUN.
Hiz 2 yıl önce
MHP SÖZ VERDİ İNŞALLAH SİZ HALEDECEKSİNİZ OLMASADA BİZİ GÜNDEME GETİRDİNİZ İÇİN SİZE TEŞEKKÜR EDERİZ BUNU UNUTMAYACAĞIZ HİZMETLİ MAĞDURLAR
Birol 2 yıl önce
Hadi bakalım hayırlısı memur pakketti meclisten geçermi acaba kamu sen uğraşıyor ama memur sen den ses yok
AL BİRİNİ VUR ÖTEKİNE HEPSİ AYNI 2 yıl önce
ÖNDER BEY BEYAZ ÖNLÜK SEVİCİSİ BEYAZ ÖNLÜKLÜLER İÇİN HERŞEY GEÇER.BİZLERİN ALLAH YARDIMCISI OLSUN.
Karabük 2 yıl önce
Memur sen nerde ne iş yapar hizmetli arkadaşlar gider buraya üye olup acizlik yapmayın bunlar bizim için bir şey yapmaz
YARDIMCI HİZMETLERİDE YAYINLAYIN EK GÖSTERGE YOK 2 yıl önce
SAĞLIKTA SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANIYOR.KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇENLERE,İLK OKUL MEZUNU İTFAİYE ERLERİNE,MÜBAŞİRLERE SINAVSIZ SINIF ATLAMA VAR,TAŞERONA KADRO VAR SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİ NEDEN SINAV KAZANDIĞI İÇİN ATANMADI.
HİZMETLİ 2 yıl önce
2005 .TEN BERİ BEKLİYOZ.
BUNLARIN HER BİRI MAFiYA ÇETiya bunlar ülke için çalişmaz 2 yıl önce
BUNLAR MİLLETİ KISKACA ALMİŞ NE 4B Lİ LERE KADRO VERIR NEDE 3600 VERIR ÇUNKİ KİMSENİN GEKECEGİ KALMAMİŞTIR SADECE BUNLARIN HAYATI GELECEGİN GARANTİ ALTINA ALINMIŞTIR YANDAŞLARININ
2351 VHKİ SAĞLIKTA 8 YILDIR SINAV KAZANDI ATANMADI 2 yıl önce
Kuran-ı Kerim 453. sayfasında bulunan,Sad süresinin 24 nolu ayeti
" Davud: Andolsun ki, senin koyununu kendi koyunlarına katmak istemekle sana haksızlıkta bulunmuştur. Doğrusu ortakçıların çoğu, birbirlerinin haklarına tecâvüz ederler. Yalnız iman edip de iyi işler yapanlar müstesna. Bunlar da ne kadar az! dedi. Davud, kendisini denediğimizi sandı ve Rabbinden mağfiret dileyerek eğilip secdeye kapandı, tevbe edip Allah'a yöneldi. "
Murat 2 yıl önce
SONUÇ?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
açık