Toplu sözleşme yaklaşıyor! İşte kamuda çözüm bekleyen sorunlar

Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci 29. kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlenen Yüksek İstişari Kurul Toplantısında kamuda çözüm bekleyen sorunları açıkladı. Önde Kahvecinin memurlara vergi dilimi, 3600 ek gösterge, sözleşmelilere ve yardımcı hizmetlere kadro açıklaması şöyle:

KAMU 28.06.2021, 22:03 28.06.2021, 22:10 Editör
Toplu sözleşme yaklaşıyor! İşte kamuda çözüm bekleyen sorunlar

Toplantıda Yaklaşan 6. Dönem toplu sözleşme görüşmelerine de değinen Kahveci, Türkiye Kamu-Sen’in kırmızı çizgileri olduğunu ve bu sınırlar çerçevesinde ortak hareket edebileceklerini yineledi. 

KAHVECİ: TÜRKİYE KAMU-SEN’İN MEMUR PAKETİ HAYATA GEÇİRİLMELİDİR

Kahveci; “Türkiye Kamu Sen toplu sözleşme masasında çalışanlarımızın ve emeklilerimizin hakkını hukukunu koruyacak” diyerek “Memur Paketimizin” bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizerek, çözüm bekleyen sorunları sıraladı:

-Hedeflenen enflasyon üzerinden pazarlık istemiyoruz. Gerçekleşen enflasyonu baz alarak ücret pazarlığı yapılmalıdır. 

-Refah payı uygulamasının yeniden hayata geçmesini istiyoruz. 

-Kamu çalışanlarının mutlaka geçmiş dönemlere ait kayıpları telafi edilmelidir.

-Vergi dilimlerinde sabitleme yapılması hayati önemdedir.

-3600 ek gösterge konusunda verilen sözün hakkaniyetli bir şekilde yapılacak düzeltme ile uygulanması geciktirilmemelidir.

-Sözleşmelilere kadro konusunda da ısrarımızı sürdüreceğiz. Bu uygulamanın tümden kaldırılması gerekiyor. 

-Yardımcı hizmetlere de kadro verilmelidir.

-Tüm gelirlerin emekliliğe yansıtılması kamu çalışanları için önem arz etmektedir.

-Bayram ikramiyesini almayan tek kesim kamu çalışanlarıdır. Bu durumun sona erdirilmesi ve kamu çalışanlarına bayram ikramiyesi verilmesi piyasaların canlanmasını da sağlayacaktır. 

-Liyakat esaslı görevde yükselme mutlaka kamuda tesis edilmelidir. Mülakatın kaldırılarak, hak edenin hak ettiği kadroya gelmesini sağlamak için “yönetici akademisi” kurulmasını talep ediyoruz. 

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda bekleyen “Memur Paketi” çalışmamız kamuda yaşanan tıkanmanın önünü açmak için eşi bulunmaz bir çalışmadır. Memur paketi içinde saydığımız konulara ilişkin çözüm önerileri mevcuttur. 

Sendikalar Kanununda değişmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle toplu sözleşme düzeni değiştirilmelidir. Hizmet kolu toplu sözleşmesinin ayrıca yapılması gerekir. Grev ve siyaset hakkının verildiği bir yasa istiyoruz. Hakem kurulunun yapısının kamu çalışanları lehine kararlar verecek bir düzenlemeyle yeniden oluşturulması gerekiyor. 

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (14)
hakan 1 yıl önce
he he olur
hakan 1 yıl önce
yhs 4 b aynen devam etmeli
mehmet 1 yıl önce
bencede yhs 4 b aynen devam etmeli
2005_ 2021= 16 yil 1 yıl önce
Yıllardır YHS yi iknci plana attınız. Bu sefer 2005 den beri soz verilen, bir Yhs li olarak GIH kadrosu bekliyoruz. 11=
YHS 1 yıl önce
SAYIN BAŞKANIM . ÜNİVERSİTE MEZUNU EK GÖSTERGESİ OLAMAYAN YHS PERSONELİ NE OLACAK ? Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERİLMESİNİ BEKLİYORUZ.
İFADE 1 yıl önce
HÜKÜMET GİTMEYE KARAR VERMİŞ BAHANE OLABİLECEK BOŞLUKLARI DOLDURUYORLAR BUNLARDAN BİRİDE 3600 EK GÖSTERGE KONUSUDUR. KENDİ AYAGINA KURŞUN SIKMIŞTIR. BU HENGAMEDEN SONRA 3600 EK GÖSTERGEYİ VERSELER BİLE KIYMETİ OLMAYACAKTIR. KAPALI KAPILAR ARDINDA NE KONUŞULMUŞSA BİLİNMEZX ANCAK ŞU ALENEN SU YÜZÜNE ÇIKMIŞTIR. HÜKÜMET ÇEKİLME KARARI ALMIŞTIR. YERİNE İSE GELECEK NEYSE ÜLKENİN MENFAATİNE OLMAYACAKTIR. TAVSİYEM YATIRIMLARINIZI ALTINA YAPIN ALABİLDİĞİNİZ KADAR HURDA ALTIN ALIN BENDEN SÖYLEMESİ
BUNLARA OY VEREN YEMIN OLSUN CAN VEREMEZ ARTIK 1 yıl önce
YAZIKLAR olsun size bu millet ne istediyseniz verdi doymadınız ıkı yüzlüler
Mahmut 1 yıl önce
Unvan degisikligi sınavı kaldırılsın. Herkes diplomasındaki ünvanına göre atansın. Binlerce taseron nasıl atandıysa elinde diploması olan yıllarca sınav açılmasını bekleyen memurlarda kendi kadrolarına atansın.
Cengiz 1 yıl önce
Yhs olarak unuversite okuduk neden okumayanlarla bizi bir tutuyorlar bizimde ek gosterge hakkımız
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
açık