Toplu Sözleşmede Üniversiteli İşçilere Verilen Kadro Sözü Ne Oldu?

Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarında işçi, memur, sözleşmeli memur statüsünde personel ile işler yürütülmektedir. 4857 sayılı İş Kanuna göre çalışan üniversite mezunu işçiler, yıllardır çalıştıkları kurumlarda diplomalarındaki mezuniyet alanları ile ilişkili işleri yaparken, uzmanlık alanları dışında farklı işlerde çalıştırılan işçilerde bulunmaktadır. 

Toplu Sözleşmede Üniversiteli İşçilere Verilen Kadro Sözü Ne Oldu?

Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarında işçi, memur, sözleşmeli memur statüsünde personel ile işler yürütülmektedir. 4857 sayılı İş Kanuna göre çalışan üniversite mezunu işçiler, yıllardır çalıştıkları kurumlarda diplomalarındaki mezuniyet alanları ile ilişkili işleri yaparken, uzmanlık alanları dışında farklı işlerde çalıştırılan işçilerde bulunmaktadır. 

Kurumlarında yan yana çalışan memur ve sözleşmeli çalışanlar, aynı üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olup, aynı işi yapmalarına rağmen, statüleri farklıdır ve eşit işe eşit ücret ve aynı özlük haklarından yararlanamamaktadır.Üniversite mezunu işçiler işçi statüsünde olduklarından, kurumları üniversiteli işçileri istediği yerde ve pozisyonda çalıştırabilmektedir. Ancak üniversiteli işçiler memur ve sözleşmeli çalışan arkadaşları gibi unvan kullanamamakta, şef, müdür yardımcısı ve müdürlük gibi makamlara yükselememekte tayin, nakil, geçici görev gibi özlük haklarından yararlanamamakta, meslekleri ile ilgili toplantılara, seminerlere, eğitimlere katılamamaktadırlar.Üniversiteli işçilerin özlük haklarının yeterli olmayışı, çalışma barışını bozmakta, bu kişilerin motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. 

Üniversite mezunu olup, işçi olarak çalışanların, memur kadrolarına geçirilmeleri çalışma barışı ve anayasal eşitlik ilkesinin de gereği olarak ortada durmaktadır.Bu statüde çalışanların büyük bir bölümü, Anayasanın 128. Maddesi hükümlerinde belirtilen vasıfları taşıyan veya çalışarak okuyup nitelik ve vasıf kazanarak başkaca meslek dalında kendini geliştiren Üniversite Mezunu İşçiler’in de memur yapılması çalışma barışı açısından önemli bir mesafenin alınmasını sağlayacaktır.Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan üniversite mezunu işçilerin memur kadrolarına atamalarını gerçekleştirilmesi bu personelin geleceğe yönelik önlerindeki engelleri kaldıracak, bu kişilerin, tayin, nakil, geçici görev, görevde yükselme ve unvan kullanabilme haklarının çözümünü sağlayacak, her şeyden önemlisi çalışma barışı işyerinde huzur ve motivasyonu kuvvetlendirerek verimliliğin artmasına katkı sağlayacaktır.

2016-2017 yılları Toplu İş Sözleşmesinin 36.maddesinin 1.fıkrasında üniversiteli işçilere kadro verileceği imza altına alınmış,çalışmaları yapılmış fakat resmiyete dökülmemiştir.Aynı maddenin 2.fıkrası olan 4C problemi Taşerona kadro KHKsı ile çözümlenirken üniversiteli işçiler kapsam dışı bırakılmıştır.Sayıları 80.000 i bulmayan üniversiteli işçiler müjdeli haberi ve bu adaletsizliğe son verilmesini beklemektedir.

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HİZMETLİ 3 yıl önce

Sayın Başbakanımızdan Müjde Bekliyoruz. Tüm Y.H.S Personellerin Eğitin Durumlarına Uygun G.İ.H Kadrosuna Atanarak Mağduriyetimizin Giderilmesini Bekliyoruz. Tüm Y.H.S Çalışan Arkadaşlar Olarak Mağduriyetimizin Giderilmesi Konusunda Sıranın Bizlere Geldiğine İnanıyorum. Y.H.S Çalışanları İçinde Hükümetimizden Mağduriyetimizin Giderilmesini Bekliyoruz.

Avatar
Hizmetli 3 yıl önce

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu hükümlerine göre yapılan 2005 yılı toplu görüşmeleri, Kamu İşveren Kurulu ile yetkili sendikalar ve bağlı bulundukları konfederasyonların katılımı ile 15-29 Ağustos 2005 tarihleri arasında yapılmış
11.Maddenin
b) Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre diğer hizmet sınıflarına bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması, denmiş hala verilen bu sözün tutulmasını bekliyoruz.

Avatar
Hizmetli Baba 3 yıl önce

Öğrenim durumlarına göre kadro verilmelidir bu insanlar boşunamı okudu okumayanlar ödüllendiriliyor hükümetimizden bize de sevindirici haber bekliyoruz KAMUBİZE teşekkürler

Avatar
Hizmetli Dr 3 yıl önce

Üniversiteli HİZMETLİLER Gih istiyor.. Çay dağıtan mühendis fizyoterapist vb vicdani değil

Avatar
Hizmetliii 3 yıl önce

YHS öğrenim durumuna göre ünvan istiyoruz.

Avatar
işçiyim 3 yıl önce

lütfen artık bize bir statü verin bir meslek lisesi mezunu teknisyenin altında eziliyoruz. iki üniversite bitirdim ama evrak taşımadan tutun da paspas çekmekle bile tehdit edilebiliyoruz.masa altında aba gösteren amirlerimiz var lütfen bu sorunumuzu çözün artık çok mu zor bu iş.

Avatar
ENGELLİ 3 yıl önce

ENGELLİ HİZMETLİ NE YAPSIN ŞİMDİ

Avatar
Burcu 3 yıl önce

Üniversite mezunu Bakım elemanıyım Aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne bağlı çalışıyorum ortaokul lise mezunu arkadaşlarla aynı işi yapıyor aynı maaşı alıyoruz engelli hastaların özel bakımlarını yaptırıyorlar bezlerini değiştiriyoruz temizlik yaptırıyorlar boşunamı okuduk 4 yıl üniversitede memurluk kadrosu istiyoruz lütfen seçimden önce müjde bekliyoruz