Torba yasadan taşeron işçilere, öğretmenlere, polis ve uzman çavuşlara kötü haber!

Torbada her şey var ama taşeron işçiler ve atanamayan öğretmenlere kadro yok, binlerce üniversite mezunu gencimize yeni iş umudu da yok, terörle mücadele eden asker, polis, uzman çavuşlarımızın haklarında bir iyileşme de maalesef söz konusu değil. İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu'nun torba yasaya yönelik Meclis'te yaptığı açıklamasının tamamı haberimizde

Torba yasadan taşeron işçilere, öğretmenlere, polis ve uzman çavuşlara kötü haber!

Torbada her şey var ama taşeron işçiler ve atanamayan öğretmenlere kadro yok, binlerce üniversite mezunu gencimize yeni iş umudu da yok, terörle mücadele eden asker, polis, uzman çavuşlarımızın haklarında bir iyileşme de maalesef söz konusu değil.  İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu'nun torba yasaya yönelik Meclis'te yaptığı açıklamasının tamamı haberimizde:

'Sayın Başkan, sayın milletvekilleri; 502 sıra sayılı Kanun Tasarısı’nın 1’inci maddesi hakkında Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldım. Genel Kurulu ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.
Tasarının genel gerekçesinde ülkemiz ile diğer ülkeler arasında ekonomik, sosyal ve teknolojik alanlarda meydana gelen önemli etkileşimler nedeniyle mevzuatımızın çeşitli alanlarında düzenleme ihtiyacı doğduğundan hareketle bu düzenlemelerin yapıldığı ifade edilmekte. Bu çerçevede, vergiye gönüllü uyumu sağlanması, vergi uygulamalarını kolaylaştırılması, tahsilatta etkinliğin artırılması, ayrıca bazı sektörlerin kamusal yükümlülüklerine yönelik yaşanan sorunların çözümlenmesinin hedeflendiği belirtilmektedir. Yani, birçok konuyu içeren, oldukça kapsamlı bir torba tasarıyla karşı karşıyayız.


Değerli milletvekilleri, baştan şunu ifade etmeliyim ki torbada her şey var ama taşeron işçiler ve atanamayan öğretmenlere kadro yok, binlerce üniversite mezunu gencimize yeni iş umudu da yok, terörle mücadele eden asker, polis, uzman çavuşlarımızın haklarında bir iyileşme de maalesef söz konusu değil. Görüştüğümüz 1’inci maddeyle elektronik haberleşme sektöründen alınan vergi ve diğer mali yükümlülüklerin hesaplanması, tahsili ve takibiyle ilgili olarak yaşanan sorunlardan bahisle gerek vergi kanunlarında gerekse sektörü ilgilendiren diğer konularda kalıcı çözümleri de içeren düzenlemeler yapıldığı belirtilmekteyse de 1’inci maddenin tek başına değil, 2’nci maddeyle birlikte değerlendirilmesi yerinde olacaktır. Tasarının 1’inci maddesinde elektronik haberleşme sektöründen alınan vergi ve diğer mali yükümlülüklerin hesaplanmasına, matraha ilişkin yeni düzenleme getirilirken 2’nci maddede elektronik haberleşme sektöründen alınan vergi ve diğer mali yükümlülüklere ilişkin tahakkuk etmiş borçların yapılandırılması ve silinmesi söz konusudur. Komisyonda yapılan açıklamalardan, ihtilaf konusu olan ve mahkemelerde bekleyen alacakların ana para toplamının 345 milyon, faiziyle birlikte ise 666 milyon lira olduğu, ana para üzerinden uygulanan cezayla bunun 1,1 milyarı bulduğu anlaşılmaktadır. Maliye Bakanlığı tarafından sunulan etki analizine ilişkin tabloda ise 2’nci maddenin bütçeye yükünün toplam 1,3 milyar dolar olacağına işaret edilmiştir. Hükûmetin, bir yandan gelir vergisi, motorlu taşıtlar vergisi ve kurumlar vergisinde artışa giderken bir yandan da belirli firmaların borçlarının silinmesi anlamına gelebilecek bir düzenleme yapması tasarının gerekçesi ve ruhuna aykırılık teşkil ettiği gibi sosyal adalet bakımından da uygun değildir. Düzenlemeyle, faturalandırmada dikkate alınması ve hazine payı olarak ayrılması gerektiği hâlde ayırma yükümlülüğünü yerine getirmemiş olan operatörler âdeta ödüllendirilmektedir. Hazine payını da içeren fatura edilmiş tutarın yokmuş ve zaten tüketiciye yansımamış gibi bir af konusu yapılması devlete ödenmek üzere tahsil edilen ancak ödenmemiş miktarlardan vazgeçilmesi anlamına gelmektedir ki bu durum hazinenin kaybı yanında tüketiciye de haksızlıktır.


Sonuç olarak, tasarı, idarenin ve ekonominin bazı ihtiyaçlarını giderecek düzenlemeler içermekle birlikte, hem usul yönünden hem de yukarıda açıklanan ve Komisyon görüşmelerinde de ifade edilen içeriğe ilişkin hususlar bakımından sakıncalar taşımaktadır. Yapılan düzenlemelerin temelde bütçe açığının kapatılması, 2018 yılı ilk yarısında hazine yükümlülüklerini karşılayabilecek bir yapının bugünden oluşturulmak suretiyle jeopolitik ve siyasi risklerin ekonomi üzerindeki etkilerinin azaltılması amacı anlamlı olsa da son dakika önlemler yerine vatandaşı mağdur etmeyecek uzun vadeli kalıcı tedbirler alınması şüphesiz ki daha güvenilir bir ekonomi tablosu ortaya koyacaktır.


Bu çerçevede tasarının birbiriyle bağlantılı ilk üç maddesinin kamu yararı gözetilerek yeniden tanzimini ve 1’inci maddenin tasarıdan çıkarılmasını gerekli görmekteyiz.
Bu düşüncelerle önergemize destek vermenizi bekliyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.'

  

Kamubiz.com.Özel Haber

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MENEKŞE 3 yıl önce

NİTELİKSİZ BİREY VARDIR, KALİTE İNSANDAN BAŞLAR. KENDİNİ YETİŞTİREMEYEN BİREYLER KALİTEYİ SAĞDA SOLDA ARAMAYA BAŞLARLAR. EVLERDE AKŞAMA KADAR KADIN PROGRAMLARI İZLEYEN VELİLER HER YERİ BOŞ KONUŞABİLECEKLERİ STÜDYOYA DÖNDERMEK İSTEMEKTEDİR. MEB İN OKULLARINI DEĞERLENDİRMEK, DERS PROGRAMLARINI BİLE KONUŞUYORLAR, NE GÜZEL HİÇBİRŞEY BİLMEDEN YORUM YAPMAK, SINIF TEMSİLCİSİ OLUP KENDİNİ ÖĞRETMEN SANMAK, OTLARLA DOKTORLUK YAPMAK, GOOGLE ÇIKTI HERKES ÖĞRETMEN, HERKES DOKTOR OLDU BU ÜLKEDE. CEHALET. İLİM BİLİMDEN GİDİLMEYEN YOLUN SONU KARANLIKTIR. HİÇBİR MAHALLEDE GAZETE DERGİ BAYIIII YOK YIYİP İÇİP ÇOĞALIYORLAR, KELEBEKLERDE ÇOĞALIYOR, İNEKLERDE, KEDİLERDE ONLAR BİLE ÇOCUĞUNUN BUZAĞININ SORUMLULUĞUNU BU ANNE BABALARDAN DAHA GÜZEL YERİNE GETİRİYOR,, ÖNEMLİ OLAN ÇOĞALMAK DEĞİL, BEYİNLERİ ÇOĞALTABİLMEK, O DA KENDİLERİNDE OLMADIĞINDAN ÇOCUKLARINA DA YETEMİYORLAR SONRA SAĞA SOLA SATAŞIP YORUM YAPMAYA KALKIYORLAR. HERKES KENDİSİNE BAKACAK. GÜNDE NEKADAR OKUYORUM DİYE KENDİLERİNE BİR SORSUNLAR BAKALI

Avatar
Huseyin 3 yıl önce

4 B ye kadro yok

Avatar
ADSIZ 3 yıl önce

15 YILDIR ÜCRETLİ ÖĞRETMENİM, ÜSTELİK EĞİTİM FAKÜLTESİ MEZUNUYUM NEDEN TAŞERONA KADRODA BUNLAR DİKKATE ALINMIYOR? BENDE Mİ İNTİHAR EDEYİM DEĞERLİ SEÇİLMİŞLERİ.