TRT 3600 ek göstergenin memur maaşına etkisini açıkladı

TRT'de yer alan habere göre, 3600 ek gösterge meselesi memurların maaşlarının belirlenmesinde önemli. Cumhurbaşkanı Erdoğan, göstergenin 2022 sonuna kadar çözüme kavuşturulacağını söyledi. Peki, 3600 ek gösterge nedir? Şartları nasıl? Hangi durumda maaşlar ne olacak?

KAMU 10.11.2021, 19:13 Recep AYDIN
TRT 3600 ek göstergenin memur maaşına etkisini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda, 3600 ek göstergesinin 2022 yılının sonuna kadar çözüme kavuşturulacağını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de son yaptığı açıklamada, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), 3600 ek gösterge ve asgari ücret düzenleme ile ilgili konularda kapsamlı bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Bilgin ayrıca, 3600 ek gösterge konusunda çalışmaların hızlandığını vurgulayarak ilk açıklama için önümüzdeki haftayı işaret etti.

3600 ek gösterge nedir?

Memurların maaşları, emekli olurken alacakları ikramiyeleri ve emekli aylıkları hesaplanırken çeşitli göstergeler kullanılıyor.

2200 altı, 2200 ve 3000 gibi ek göstergeler üzerinden hesaplanan bu ücretlere tabi meslek grupları, 3600 ek gösterge çalışmasıyla genişleyecek.

Bu mesleklerin çoğunluğunu öğretmenler, hemşireler, polisler ve din çalışanları oluşturuyor.

Memurların yaklaşık yüzde 80'inin göstergelerinin ise halen 3600'ün altında olduğu biliniyor.

Maaşlar nasıl etkilenecek?

Ek göstergelerin 3600'lere çıkması durumunda sadece emeklilik ikramiyesinde 25 bin liraya yakın bir artış bekleniyor.

Ayrıca, brüt maaşlarında 100 liranın üstünde yükseliş olacak. Emekli aylıklarında ise 800 lira civarında artış öngörülüyor.

Yasalaşma süreci nasıl işleyecek?

Göstergenin çalışmaları tamamlanınca Meclis'e sunulacak.

Konu Meclis'ten de geçerse Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına gidecek. Ardından Resmi Gazete'de yayımlanarak yasalaşmış olacak.

Ancak öncelikli olarak çalışmaların tamamlaması gerekiyor.

Bu kapsamda 2022 sonunda ek göstergenin yasalaşması bekleniyor.

"1995 yılında 3600 ek gösterge çıkarıldı"

Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Niyazi Berk'e 3600 ek gösterge çalışmalarını sorduk.

Prof. Dr. Niyazi Berk, 3600 ek göstergenin 1994 yılında askerlerin isteği üzerine çıkarıldığını anlattı.
"Göstergeler 657 sayılı kanuna dayanan, 1965 tarihli 12056 sayılı Bakanlar Kurulu kararına dayanıyor. Bu göstergelere göre, eğitim durumlarına göre, memurların temel standart ve dereceleri yer alıyor. Böylelikle memurlar da eğitim durumuna göre derecelenip 9 kademeden birine giriyor.

Öncelikle 2200, 3000 ek göstergeler kullanılıyordu. 1995 yılında askerlerin güçlü isteği üzerine 3600 ek gösterge çıkarılmış ve daha fazla maaş alımı başlamıştır. Bu çerçevede benzer görevleri yapan diğer memurların da mağduriyeti söz konusu oldu."

Prof. Dr. Berk, 3600 ek göstergenin ardından mağduriyetlerin önlenmesi için siyasi otoriterlerin sözler verdiğini ancak yerine getirilemediğini söyledi.

"Çünkü anayasanın 2. maddesinde de hukuk devleti ilkesine göre yapılan işe uygun adil bir maaş alınması siyasi otoritenin sorumluluğudur. Yani maaşın adil olması için siyasi otorite gerekli önlemleri alır diye hükmediliyor. Bu yüzden meslek grupları arasında maaş farklılığının giderilmesi için zaman zaman iş güçlüğüne göre ayarlamalar yapılıyor."

"3600'e tabi olmayan büyük bir grup var"

"Küçük bir grup olarak düşünmek lazım 3600'e tabi olan grubu" diyen Prof. Dr. Berk, "Mesela askerler, sahil güvenlik elemanları, bazı stratejik görevlerde olanlar, doktorlar, mühendisler (kadrosunda yer alan), işi önemli olan çeşitli üniversite görevlileri gibi azınlık bir grup bu gösterge içinde yer alıyor. Fakat büyük bir çoğunluğu, yaklaşık yüzde 80'lik bir grup 3600'e bağlı değil" şeklinde konuştu.
3600 ek gösterge yasalaşınca ne olacak?

Prof. Dr. Niyazi Berk, çalışma sonucunda 3600 ek göstergeye tabi olacak meslek grubunun çoğunluğunu öğretmenlerin, polislerin, hemşirelerin ve din görevlilerinin oluşturacağını belirtti.

"Bu meslek gruplarından olup farklı ek göstergede olanlar da var. Böylelikle de tüm bu gruplar, 3600 ek göstergesinde olacak. 3600 ek göstergeye tabi olunca da brüt maaşlarında 100 liranın üzerinde bir artış, emekli maaşlarında 800 liranın üzerinde bir artış ve de emekli ikramiyelerinde de yaklaşık 25 bin gibi bir artış olacak."

Prof. Dr. Berk son olarak, "3600 ek gösterge çalışmasının tamamlanmasıyla beraber, söz konusu meslek gruplarında çalışma motivasyonu da artacaktır" ifadelerini kullandı.
TRT Haber

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (5)
YHS 4 hafta önce
BİZİM SIKINTILARIMIZI ANLAYAN VAR MI ? ÜNİVERSİTE MEZUNU EK GÖSTERGESİ OLMAYAN YHS PERSONELERİNİN SORUNUNU KURUM İÇİNDE MÜBAŞİRLERDE OLDUĞU G.İ.H GEÇİŞİNİ SAGLAYARAK ÇÖZMEKTİR. . BU ZAMANA KALMAMALIYDI .
Yhs 4 hafta önce
3600 ek gösterge konusunda çalışma yapılacakken kamuda ek göstergesi olmayan tek sınıf yardımcı hizmetler sınıfını es geçmeyi Allah kabul etmez
Cengiz karacs 4 hafta önce
Maliyecilere verilecekmi 3600
Soru çok basit
Vekil imam vekil muezzinler 657li fakat askeri ucret haftalik izin hakki yok 4 hafta önce
#BU GİDİSLE
ACİK SOYLİM ASKERİ UCRETİ
#4300
YAPARSA 14MİLYON SECMEN ES COLUK COCUKLA 19 MİLYON
#3600
10 MİLYON SECMEN
KAMUDA VEKİL İMAM VEKİL MUEZZİNLERİ #81 İL #900 İLCE #1200 KOY KASABLARDA TESKİLAT GBİ İMAMLAR GOREVE ALİNİRSA MADUR EDİLMİSLERDİ 2013TEMMUZDA BUNA FAHRİ GOREV YAPAN 100 BİN MADUR AİLE ES COLUK COCUKLARİYLA 300 BİN MADURU KADROYA ALİRSA BENCE AKP MHP BU SECİMİ YİNE ALİR SOYLİM
BU İKTIDARIN TUTUNACAGI BU 4 KONU ONLARIN
HAYAT SİGORTASI
BİRDE MİLLETIN ÇİFTÇİNİN BANKA FAİZLERİNİ SİLMELİ ÇOK BATAN İFLAS ESNAF DURUMU #10 MilyONU BULUR
KYK BORCLARİNİ TBMM ODERSE #5 MİLYONNOY DEMEK 500BİN SOZLESMLİYE KADRO
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR. 4 hafta önce
BU ÜLKEDE TUZ KOKMUŞTUR SEBEBİ ÜLKENİN ADALET BAKANI İMTİYAZLA MÜBAŞİRLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATTI.BİZEDE HAK HUKUK ADALET LAZIM.BİZDE SAĞLIKTA SINAV KAZANIP VHKİ OLAMADIK 8 YILDIR MAĞDURUZ.HAK HUKUK ADALET. - ADALET TİMSALİSİNİZ KAMUDA TEK EK GÖSTERGE ALMAYAN SINIF YARDIMCI HİZMETLER ALİ YALÇIN SEMİH DURMUŞ BUNU SİZE YAZDIK ADALET TİMSALİSİNİZ KAMUDA TEK EK GÖSTERGE ALMAYAN SINIF YARDIMCI HİZMETLER ALİ YALÇIN SEMİH DURMUŞ BUNU SİZE YAZDIK SİZDEN - 2351 VHKİ SAĞLIKTA SINAV KAZANIP ATANMADI.8 YILDIR MAĞDUR EDİLDİ,MADDİ MANEVİ KAYIPTA OLAN BU İNSANLARA ZULM EDİLDİ.KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇEN İŞÇİMİYDİLER MEMURMU BİLİNMEYENLERE VHKİ KADROSU VERİLDİ.YİNE İLK OKULLU İTFAİYE ERLERİNE VE MÜBAŞİRLERE SINAVSIZ SINIF ATLATILDI.TAŞERONA KADRO VERİLDİ.BİZLERDE YÜKSEK OKUL VE ÜNİVERSİTE MEZUNUYUZ EK GÖSTERGESİZ VE YAN ÖDEMESİZ SEMBOLİK 1/4 MAAŞ DERECESİ AMA EK GÖSTERGE YOK.BİZİM SUÇUMUZ SINAV KAZANMAK OLSUN BELEŞ MÜDÜR
16
açık