Tüm kamu personeline yılda 4 defa enflasyon farkı verilmesi Maliye Bakanına soruldu

Tüm kamu çalışanlarına yılda dört defa enflasyon farkı verilmesi Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin NEBATİ ye soruldu

KAMU 02.04.2022, 22:29 Editör
Tüm kamu personeline yılda 4 defa enflasyon farkı verilmesi Maliye Bakanına soruldu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin NEBATİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasanın 98. Ve TBMM İç Tüzüğünün 96. Maddeleri gereğince talep ederim. 16.03.2022 Uzm. Dr. Hüseyin Avni AKSOY /Karabük Milletvekili 

Türkiye'de yıllık enflasyon son 19 yılın rekorunu kırarak yüzde 36'yı geçmiştir. Son bir yılda başta enerji ve gıda ürünleri olmak üzere mal ve hizmetlerin fiyatları yüksek oranda artış göstermiş, TÜFE yıllık yüzde 36,08, aylık ise yüzde 13,58 artmıştır. 

2022 yılının ilk gününden beri halkımız yapılan zamlarla güne başlamış ve bugüne kadar, Elektriğe % 127, Doğalgaza % 25, vergi ve harçlara % 36 zam yapılmıştır. Son 1 yılda Elektrik % 155, doğalgaz %43 zamlanmıştır. 

Ülkemizde 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 4.013 tl, yoksulluk sınırı ise 13.074 tl olmuştur. Barınmadan, gıdaya, elektrikten doğalgaza, yakıttan ulaşıma kadar tüm ürünlerde yüksek fiyat artışları yaşanırken, memurundan işçisine, işçisinden emeklisine, yani tüm çalışanlarımıza yapılan maaş zamları enflasyon karşısında değerini kaybetmiştir. 

Bu durumda; 
1- Yılda iki kez verilen enflasyon farklarının, vatandaşın maaşı enflasyon altında ezilmeden, yılda 4 sefer olarak maaşlara yansıtılması mümkün müdür? 

2- Vatandaşın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için, açıklanan bu enflasyon oranlarına karşı herhangi bir ekonomi paketi planı gündeminizde var mıdır? 

3- Gidaya, yakita, ulaşıma, elektriğe, doğalgaza gelen yüksek zamlarla halkımızın daha da yoksullaştığı ön görülerek, bu zamların geri çekilmesiyle ilgili çalışma başlatılmış mıdır? 

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
Ali 2 ay önce
Memurlara enflasyon farkı her ay maaşlara yansıtılması ayrıca yılda iki kez bayram ikramiyesi verilmelidır.
Yhs 2 ay önce
Yhs kadro bekliyor yüzde yüzde zam yapsanız oy vermem sözünüzü tutmadınız
30
açık