Türkiye Kamu-Sen; Ek gösterge ile sözleşmeli personele kadro torba kanuna eklenmelidir

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, TBMM'ye sunulan torba kanun teklifine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Genel Başkanı Önder Kahveci: 'Türkiye Kamu-Sen olarak bu torba kanunun teklifini bir fırsat olarak görüyor ve ek gösterge ile sözleşmeli personele kadro verilmesi konularının torba kanun teklifine eklenmesini talep ediyoruz.'

Türkiye Kamu-Sen; Ek gösterge ile sözleşmeli personele kadro torba kanuna eklenmelidir

Meclis’e sunulan ve köprü geçiş cezalarının affı, mesleğe özel yarışma sınavıyla giren kamu görevlilerinin kurumlar arasında naklen atanması ile hurda araçlarda uygulanan ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya yükseltilmesi gibi çeşitli konuları içeren yeni torba kanun teklifine ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, kamu görevlilerinin 2018 seçimleri öncesinde verilen 3600 ek gösterge sözünün genişletilerek hayata geçirilmesini beklediklerini hatırlatarak, “Kamuya hiçbir ek yük getirmeyen sözleşmeli personele kadro meselesinin de bu yasaya eklenmesi gerekir.” dedi.  

Genel Başkan Önder Kahveci açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İktidar yeni bir torba kanun teklifini Meclis’e sunmuştur. Bu teklifte yeni üniversiteler kurulması, köprü geçiş cezalarının affı, müfettiş, uzman gibi kamu çalışanlarının kurumlar arası yer değişikliği, hurda teşvikleri gibi vatandaşlarımızı ilgilendiren maddeler bulunmaktadır. Ne var ki, bu teklif kamu çalışanlarının beklentilerini içermemektedir.  Geçen yıl gerçekleştirilen seçimler öncesi vaatler arasında yer alan polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerinin ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltileceği hususunun bu teklifte yer almamış olması büyük bir eksikliktir. Bunun yanında bütçeye hiçbir ek yük getirmeyen ve parçalanmış aileler, mağdur çalışanlar yaratan sözleşmeli personel uygulamasının da kadro yoluyla çözülmesi beklentisi karşılanmamıştır. Hükümetin öncelik verdiği çok sayıda plan ve projenin arasında milyonlarca kamu görevlisi ve emeklinin acil çözüm bekleyen sorunlarının bulunmaması memurlar arasında büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır. 

Sürekli ifade ettiğimiz üzere ek gösterge sorunu yalnızca belli unvanlardaki kamu görevlilerinin değil bütün memurlarımızın kanayan yarasıdır. Bilhassa ek gösterge uygulamasından hiç faydalandırılmayan yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları başta olmak üzere emekli maaşları son derece düşük olan tüm kamu görevlilerinin ek göstergelerle ilgili beklentisi vardır.  Memurlarımız tam 1 yıldır ek göstergeye ilişkin olarak verilen sözlerin revize edilerek yerine getirilmesini beklemektedir. 

Bununla birlikte sözleşmeli personel uygulaması da büyük mağduriyetler yaratan bir sistemdir. Eğitim ve sağlık hizmet kolu başta olmak üzere son zamanlarda kamuya kadroludan daha fazla sözleşmeli personel alınmaktadır. Bu da kamuda asıl istihdam biçiminin sözleşmeli personel uygulamasına doğru yöneldiğini göstermektedir. Bu sistem parçalanmış aileler, anasından babasından mahrum bırakılmış çocuklara sebebiyet vermektedir. Daha önce defalarca sözleşmeli personel kadroya geçirilmiştir. Şimdi de sayıları yüzbinleri bulan bu kapsamdaki personel, mağduriyetlerinin giderilmesini ve ailelerine kavuşmayı istemektedir.  

Hiçbir ekonomik sonuç doğurmayan, bütçeye ek yük getirmeyen bir konu olmasına rağmen sözleşmeli, vekil, geçici, ücretli, idari hizmet sözleşmeli gibi güvencesiz şekilde çalıştırılan kamu görevlilerinin kadro talebinin de bu teklifte karşılık bulmamış olması büyük bir eksikliktir.  

Buna rağmen geç kalınmış da değildir. TBMM’ye sunulmuş olan teklife ek gösterge ve sözleşmeli personele kadro verilmesi konularının eklenmesi hâlâ mümkündür. Kamu personelinin en büyük beklentisi olan bu iki sorun çözüldüğü taktirde aileleriyle birlikte 20 milyon vatandaşımız mutlu olacak, çocuklar anne-babalarına kavuşacaktır. 

Türkiye Kamu-Sen olarak bu torba kanunun teklifini bir fırsat olarak görüyor ve ek gösterge ile sözleşmeli personele kadro verilmesi konularının torba kanun teklifine eklenmesini talep ediyoruz.” 

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Canan 2 yıl önce

Yardımcı hizmetler sınıfı kaldrılmalı kaldırıldığı takdirde ek gösterge sorunu zaten ortadan kalkacak artık birileri bu durumu görmezden gelmemeli

Avatar
YHS 2 yıl önce

YHS sürekli gündemde gündemden çözüm bekliyor 2005 yılı KPDK kararının biran evvel uygulanmasını sağlamalısınız yetkili sendika konuşuyor ama boşuna dilin kemiği yok istediği yere döner onun için boş işler bunlar.ben 18 yıldır 657 tabi YHS Kodrosunda çalışıyorum Lise mezunuyum almış olduğum naaş 2.600.TL döner sermaye 985.00.TL Toplamda ise 3.585.TL diğer kurumlara bakarak Çoktan erimiş gözüküyor neden derseniz diyer kurumlarda çalışan personeller İkramiyesiz ele geçen 3.750.00.TL 4.000.00.TL alıyorlar birde ikramiye aldıklarını söylüyorlar yemek yol toplamda ellerine geçen para ise yaklaşık 4.750.00.TL 5.000.00.TL Alıyorlar .onun için bende diyorunki Sağlık bakanlığında Çalışan biz Vilayet Personelleri olarak YHS neden az maaş alıyoruz neden diyer kurumlarda aynı çalışanlar arasında büyük uçurum var verilen sözler

Avatar
Birol 2 yıl önce

Sayın başkanım yardımcı hizmetlilerlen ilgili hiç bir sey söylenmiyor onlar üvey evlatmı bence onlarida gündeme getirelim uylerimizde tüm kamu kurumlardaki hizmetli kardeşlerimizin de mutlu olur saygilarimla

Avatar
YHS/MEMUR 2 yıl önce

YHS sınıfı kaldırılsın bunu sürekli gündemde tutmalısınız başkanım artık bu durum sıkıcı hale geldi bizler için.

Avatar
4B' li 2 yıl önce

Allah için sesimizi duyun. Kadrolu arkadaşlarla ''Aynı işi yapmamıza rağmen'' neden bu işkence.

Avatar
Mrt 2 yıl önce

emekli memurun aile yardımı ödeneği ödenmelidir.

Avatar
İsTDA 2500 VEKİL İMAM MÜEZZİN AİLE EŞ ANNE BABA İL 2 yıl önce

2018 yılında 4/Cli geçici personelin 4/Bli sözleşmeli statüye, taşeron çalışanlarının KHK SINDA 4C KALMIYACAK.. OLRAK HALA KOLTUKLARDA OTURUYORLAR FAKAT SİZİ 4C Lİ GÖRMÜYORUZ

Avatar
Kamile can 2 yıl önce

Ben typ kadro verırsın isterız