Türkiye Kamu-Sen Toplu Sözleşmede Yetkiyi Almak İstiyor

Genel Başkanımız Önder Kahveci bir mesaj yayınlayarak, 2022-2023 yılı kamu görevlilerinin maaşlarının belirleneceği toplu sözleşmelerin yapılacağı bu yıla dikkat çekerek, önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Kamu-Sen Toplu Sözleşmede Yetkiyi Almak İstiyor

BU SENE YAPILACAK OLAN TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ MEMUR VE EMEKLİLERİMİZ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR DÖNEMEÇTİR

Kahveci açıklamasında şunları söyledi:

"Kıymetli arkadaşlarım,

İnsanlık bir yılı aşkın bir süredir ağır ve zorlu bir sınavdan geçmektedir. COVID-19 küresel salgınını önleme amacıyla hayatımıza giren sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamaları, esnek çalışma saatleri, maske takma, HES Kodu gibi uygulamalar daha önce hiç yaşamadığımız ve yaşamak da istemeyeceğimiz olumsuzlukları beraberinde getirmiştir. Salgının etkilerinin uzun bir süre devam edeceği ve sosyal yaşantımızın eski haline dönmesinin güç olduğu görülmektedir. Salgının, ekonomik ve sosyal boyutlardaki etkisiyle hayatımızı kökünden değiştireceği, bundan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı bütün otoritelerce dile getirilmektedir. 

Bu beladan kurtulmak, dünyada tek bir insanın dahi kapsam dışında kalmadan ortak hareket etmesi ve tedbirlere uymasıyla olacaktır. Dolayısıyla yaşadığımız bu süreç, bizlere toplumsal birlikteliğin ve farkındalığın önemini bir kere daha göstermiştir.  Toplum yaşamı değişirken çalışma yaşamı bu değişim ve dönüşüm sürecinden en derin şekilde etkilenen alan olmaktadır. Özellikle sınırsız çalışma süreleri ile başlayan ve evden, kısa zamanlı, kısmi süreli çalışma gibi yöntemlerle hayatımıza giren esnek ve güvencesiz düzen, önümüzdeki dönemde kamu görevlileri bakımından da bir tehdit oluşturacak şekilde karşımıza çıkacak, teknolojik imkân ve araçlar daha yoğun bir biçimde çalışma hayatında kendisine yer edinecektir. 2018 yılından beri “Sendika 4.0” projemizle de dile getirdiğimiz üzere bazı mesleklerin ortadan kalkması, yeni mesleklerin ortaya çıkması, yüksek oranlı işsizlik, düşük ücretler, evden eğitim, uzaktan çalışma, esnek istihdam, yapay zekalı robotların iş hayatına katılması gibi büyük bir dönüşüm süreci bizleri beklemektedir.

Nitekim, geldiğimiz noktada uzaktan çalışma, internet üzerinden alışveriş yapma, elektronik ortamda görüşme ve toplantı düzenleme gibi gelişmeler hayatımızı kolaylaştırsa da perde arkasında pek çok çalışanın işini kaybetmesine ya da ücretlerinin düşmesine neden olmuştur. 

Yaşadığımız pek çok olumsuzluğun yanında bu süreçte özellikle kamu çalışma hayatında yetkili görünen ama ortalarda hiç görünmeyen malum sendika ve konfederasyonların durumun vahametini kavrayamamış olmaları, geleceği görmekten uzak tutum ve yaklaşımları, toplu sözleşme görüşmelerinde ihanete varan vurdumduymazlıkları, kamu çalışanlarının ekonomik olarak her geçen gün biraz daha geriye gitmesiyle sonuçlanmıştır. 

Yetkili sendikalar ve konfederasyonun bu gafleti, 2020 yılı içinde memur maaşlarının Dolar karşısında yüzde 13,2; altın karşısında yüzde 28,6; açıklanan enflasyon karşısında ise yüzde 3,04 erimesine neden olmuştur. Geçtiğimiz yıl 4 kişilik ailenin aylık zorunlu harcamaları 965,1 TL artarken memur maaşları ortalama 463,86 TL artmış, aile bütçesi aylık 501,24 TL daha açık vermiştir. 2021 yılının ilk yarısı için ise memur ve emekli maaşlarına öngörülen yüzde 3’lük zammın 1,68’i daha ilk ay enflasyonu ile geri alınmıştır. Vergi dilimlerindeki adaletsizlik, önümüzdeki dönemde yaşanacak enflasyon ve salgın nedeniyle oluşan belirsizlik 2021 yılının kamu çalışanları açısından çok daha zorlu geçeceğini göstermektedir. 

Bu sene yapılacak toplu sözleşme görüşmeleri, 2023 yılına kadar memur ve emeklilerin kaderinin belirleneceği önemli bir dönemeçtir.  

Genel seçimlerin normal şartlarda 2023 Haziran’ında yapılacağı dikkate alındığında bu toplu sözleşme, kamu görevlileri bakımından seçim öncesindeki son pazarlık imkânı olacaktır. Bu noktada kamu görevlilerimizin ve emeklilerin geleceği, bu yıl ağustos ayında gerçekleştirilecek toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili olarak yer alacak sendikalara bağlanmıştır. 

Bu nedenle önümüzdeki yetki dönemi kamu görevlilerimiz açısından hayati bir önem kazanmıştır. Hepimizin bildiği gibi 15 Nisan sendikalarını değiştirmek isteyen, 15 Mayıs ise bizlerle birlikte mücadeleye karar veren yeni üyelerimizle kucaklaşacağımız günler olacaktır.  Teşkilat mensuplarımızın var gücüyle çalışarak bu gerçekleri kamu çalışanlarımıza anlatacağından ve Konfederasyonumuz ve sendikalarımızın yeniden yetkiyi alarak memurlarımızı en güzel şekilde temsil edeceğinden şüphem yoktur. Kamu çalışanlarının ekonomik uçuruma sürüklenmelerini önlemenin yegâne yolu budur. 

Bugüne kadar verdiğimiz mücadele ile kamu görevlilerinin sahip olduğu hakların büyük çoğunluğunda emeği ve imzası olan ve her türlü olumsuz şarta rağmen üye sayısını istikrarlı bir biçimde artıran Türkiye Kamu-Sen ve bağlı sendikalarımız, siz değerli teşkilat mensuplarımızın gayretleriyle, bu süreçten de büyüyerek çıkacaktır.

İlkemiz önce ülkemiz düsturu ile yürüttüğümüz; çalışan, üreten, yol gösteren sendikacılık anlayışıyla beslediğimiz mücadelemiz, bugün dünyanın içinden geçmekte olduğu bu değişim döneminde kamu görevlilerinin en fazla ihtiyaç duyduğu olguları bünyesinde barındırmaktadır. Bundan sonra gerçek anlamda milli sendikalara ve yol gösterici anlayışa her zamankinden fazla ihtiyaç vardır. Ürettiği fikirler, geliştirdiği öneriler, getirdiği tedbirler ve geleceği öngören yaklaşımlarıyla Türkiye Kamu-Sen ve sendikalarımız geleceğin sendikacılığını inşa etmektedir.  

Salgın sürecinde çok çalıştık, çok yorulduk ama asıl mücadele bundan sonra başlıyor. Gerçekleştirilecek toplu sözleşme görüşmelerine yetkili konfederasyon olarak katılmak, sendikalarımızın yetkiyi alarak kamu çalışma hayatında yaşanan travmayı bertaraf etmek için önümüzde tarihi bir dönemeç bulunmaktadır. 

Bu tarihi günlerde her bir teşkilat mensubumuzun omuzlarına da tarihi sorumluluk yüklenmiştir. Kamu görevlilerimizin ihmalden kurtulmaları için son bir şans imkânı sunan bu günleri iyi değerlendirerek geleceğe Türkiye Kamu-Sen mührünü vurmak, siz kıymetli ve vefakâr teşkilat mensuplarımızın ellerindedir. 

2023 yılına değin çok büyük ekonomik çalkantıların yaşanacağı bu dönemde, Türkiye Kamu-Sen ve sendikalarımızın toplu sözleşme masasında söz ve imza sahibi olması adına her zamankinden fazla gayret göstereceğinize inanıyor, bu kutlu yolda tüm teşkilatımıza muvaffakiyetler diliyorum. "

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
esmerim 8 ay önce

yardımcı hizmetlilerin işini sözerseniz yetkili sendika olursunuz

Avatar
YHS 8 ay önce

İHŞALLAH ALIRSINIZ BAŞKAN.

Avatar
2351 VHKİ SINAV KAZANIĞINDA NEDEN ATANMASINI TALEP 8 ay önce

SAYIN BAŞKAN AH ALDINIZ,İNTİZAR VE GÖZ YAŞI İÇİNDE AHUZAR ÇEKENLER SİZE NE SÖYLER TAHMİN ETMEK GÜÇ OLMASA GEREK 2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM. Sayın başkan çok adilseniz.Sınavsız atanan müdür ve idarecilerin atanmasına karşı çıkın.Anayasanın eşitlik ilkesi pas pas edilmiş.Her bakanlık kararnameyle yada torba yasayla sınavsız sınıf atlatıyor,bizim bakanlıkta sınav kazanan 2351 vhki sınavla kazandığı kadrosunu alamıyor 8 yıldır mağdur ediliyor.Bumudur anayasanın eşitliği,bumudur hak,hukuk ve adalet.işinize geldiği gibi konuşuyorsunuz.Taşeron kadro aldı,kızılaydan geçenler vhki oldu.İlk okul mezunu itfaiye erleri sınavsız sınıf atladı,mübaşirler sınavsız sınıf atlatıldı.Bizim suçumuz sınav kazanmak oldu.Allah bılen Allah görendir.Mutlak adil olan Allaha havale ediyoruz.Herkes bir yerden tutunmuş.üç maymunu oynuyor.Gömülmüş yiyor.Onların çoluk çocuğu varda bizim yokmu?Allah haksızların hakkından gelsin.Ekmeğin kaç tl olduğundan bi haber yaşayıp gidin.

Misafir Avatar
VUR VUR İNLESİN ÖNDER BEY DİNLESİN 8 ay önce @2351 VHKİ SINAV KAZANIĞINDA NEDEN ATANMASINI TALE

2351 VHKİ SAĞLIKTA 8 YILDIR SINAV KAZANDI ATANMADI BİZ NE İSAYA NEDE MUSAYA YARANDIK.SENDİKACILAR TİRİL TİRİL ELBİSELERLE MİS KOKULARLA VE KOLALI GÖMLEK JÖLELİ SAÇLA GÖBEĞİNİ ŞİŞİRİP GEZSİNLER.AKSIRANA TIKRIRANA ÇATLAYANA KADAR YESİN İÇSİNLER.TATLI TATLI YEMENİN ACI ACI KUSMASI VARDIR.BİZ SINAVLA KAZANDIK VHKİ OLAMADIK SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATIYOR BİZLERE ZULM ETTİRİYORLAR.BİZDE İŞÇİ OLALIM TAŞERON KADRO ALDI.BİZ SINAVLA VHKİ OLAMIYORSAK İŞÇİ YAPIN ONLAR KADAR ÜCRET ALALIM.SENDİKAMIZ ONLARINKİ GİBİ KABUL GÖREN OLSUN

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
SAĞLIKTA SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANIYOR SINAVLA VHK OL 8 ay önce @2351 VHKİ SINAV KAZANIĞINDA NEDEN ATANMASINI TALE

“Sakın zâlimlerin yaptığından Allah’ı gafil sanma! O, sadece onları, gözlerin dehşetten donup kalacağı, bir noktaya dikilip bakacağı bir güne erteliyor” [İbrahim sûresi (14), 42].

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
VUR VUR İNLESİN ÖNDER BEY DİNLESİN 8 ay önce @2351 VHKİ SINAV KAZANIĞINDA NEDEN ATANMASINI TALE

Kuran-ı Kerim 325. sayfasında bulunan,Enbiya süresinin 47 nolu ayeti
" Biz, kıyamet günü için adalet terazileri kurarız. Artık kimseye, hiçbir şekilde haksızlık edilmez. (Yapılan iş,) bir hardal tanesi kadar dahi olsa, onu (adalet terazisine) getiririz. Hesap gören olarak biz (herkese) yeteriz. "

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
VUR VUR İNLESİN ÖNDER BEY DİNLESİN 8 ay önce @2351 VHKİ SINAV KAZANIĞINDA NEDEN ATANMASINI TALE

ADALET BAKANLIĞININ İMTİYAZLI ÇALIŞANLARI MÜBAŞİRLERİ-
SAYIN BAŞKAN MÜBAŞİRLERİN MAAŞI YAYIMLANMIŞ BU SİTEDE Bİ ZAHMET BUYUR BAK LİSE MEZUNU MÜBAŞİR ÜNİVERSİTE MEZUNU YHS 1000 TL FAZLA MAAŞ ALIYOR.BU HAKMI BİZ SINAVLA KAZANDIĞIMIZ VHKİ KADROMUZU ALAMAYALIM.ONLAR KARARNAMEYLE SINIF ATLASIN.ADALET BAKANLIĞININ ADİL UYGULAMASIYLA.BUNUN VEBALİ SENİN BOYNUNDA ALLAH SORSUN.SINAV KAZAN ATANMA ONDAN SONRADA GEL BÖYLE İNSANLARA HAYIR DUA OKUYOR.

Beğenmedim! (0)
Avatar
YETKİDE NEYMİŞ ZATEN MEVCUT HAZİRUNA ÇOK BİLE NE 8 ay önce

Arkası gelmez dertlerimin bıktım illAllah
Arkası gelmez dertlerimin bıktım illAllah
Biri biterken öbürü de başlar vermesin Allah
Biri biterken öbürü de başlar vermesin Allah
Böyle gelmiş böyle gidecek korkarım vAllah
Böyle gelmiş böyle gidecek korkarım vAllah
Yok mu çaresi dostlar fesuphanAllah?
Yok mu çaresi dostlar fesuphanAllah? Ayy
Alemin keyfi yerinde yine maşAllah
Alemin keyfi yerinde yine maşAllah
Bize de bir gün kader güler, güler inşAllah
Bize de bir…

Avatar
SAĞLIKTA SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANIYOR SINAVLA VHK OL 8 ay önce

Allah size, mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne kadar güzel öğütler veriyor! Şüphesiz Allah her şeyi işitici, her şeyi görücüdür.

Nisâ : 58

Avatar
VAR OLAN YETKİYİ YOK ETTİNİZ SAYIN BAŞKAN. 8 ay önce

SİZ BU TAVIR VE TUTUMLARINIZLA GERÇEKTEN YETKİ ALACAĞINIZA İNANIYORMUSUNUZ.KEŞKE ALSANIIZ İSTEMEYENİN GÖZÜ ÇIKSIN AMA NERDE.O KORUYUP KOLLADIĞINIZ ELİT ÇALIŞANLAR VARYA NAZİK BEDENLERİNİ İNCİTMİYORLAR.SİZ ZAMANINDA İNSANLARI NASIL KULLANIP BİR ÇIRPIDA HİÇ ETTİYSENİZ ŞİMDİDE EKTİĞİNİZİ BİÇECEKSİNİZ.BU KADAR BASİT YETKİ FALAN ALLAH SANA DAHA NASİP ETMEZ ELDE OLAN YETKİYİ BİRİLERİNE TESLİM EDİN SONRADA YETKİ YETKİ DİYİN.

Avatar
SAYIN EDİTÖR ALLAH RIZASI İÇİN YORUMLARIMIZI YAYIM 8 ay önce

ZULMKARLIK YAPANLARI ÇALIŞANLARI AYRIŞTIRIP KAMPLARA BÖLENLERİ KORUMAYINIZ.İNSANLARIN SESİ OLUNUZ.BİZ İÇİMİZDE KOPAN FIRTINAYI VE GEÇMİŞTEN GELEN ZULMLERİ DİLE GETİRİYORUZ.HAKSIZ BİRŞEY KONUŞUYORSAK ALLAH BİZDEN SORSUN.LÜTFEN YORUMLARIMIZI YAYIMLAYIN.SAYIN BAŞKANDA OTURUP DÜŞÜNSÜN.NELERE MARUZ BIRAKTI BİZLERİ NELERE MESLEK TAASUBU YAPMASI BİZLERİ DIŞLAMASI ONU ASLA MUZAFFER KILMAYACAK.ÇÜNKÜ AH ALDI.2351 VHKİ ONA HER DAİM HAYIR DUA OKUYOR.

Avatar
2351 VHKİ SINAV KAZANIĞINDA NEDEN ATANMASINI TALEP 8 ay önce

2351 VHKİNİN HAKKINI TESLİM ETMEYEN BAŞKAN ÇST GÖREVE BAŞLASIN DİYE YARGIYA GİTTİ.SİZDE ADALETY DUYGUSU HAKKANİYET KUL HAKKINI DÜŞÜNMEMEK OLDUĞU SÜRECE YETKİLİ OLSAN NE OLUR OLMASAN NE OLUR.ÖNEMLİ OLAN GERİDE BİR HOŞ SADA BIRAKMAN.AMA SİZ HAKLIDAN DEĞİL GÜÇLÜDEN YADA OLMAYA DEVAM ETTİNİZ.BİZDE EN GÜÇLÜ OLAN ALLAHA HAVALE ETTİK BEKLİYORUZ.ÇALIŞANLARI BİR BİRİNE HUSUMET BESLER HALE GETİRDİNİZALLAH SORSUN.KİMSE KİMSENİN CENAZESİNE GİTMİYOR ARTIK.SİZEDE HELALLİK YOK BUNU BİLİN.