Üniversite mezunu işçilere memur kadrosu verilecek mi?

Kamu kurumlarında işçi statüsünde çalışan üniversite mezunu personelin memur kadrosuna geçirilmesi önerisine ilişkin soru önergesi Çalışma Bakanına sunuldu.

Üniversite mezunu işçilere memur kadrosu verilecek mi?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından Anayasanın 98'inci ve İçtüzüğün 96 ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 20.04.2021 Abdulkadir KARADUMAN /Konya Milletvekili 

Kamu kurum ve kuruluşlarında, Belediyelerde ve KİT'lerde işçi ve memur statüsündeki personeller ile işler yürütülmektedir. Memur statüsünde değerlendirilenler unvanlarını kullanmakta ve çalıştıkları yerlerde şef, müdür, müdür yardımcısı gibi makamlara yükselebilmektedir. Buna karşın işçi statüsündeki personeller görevde yükselme gibi en temel hakkın yanı sıra tayin, nakil, geçici görev gibi haklardan faydalanamamaktadır. Bu durum çalışanlar açısından ciddi mağduriyetler oluşturmaktadır. İşçi statüsünde çalışan personellerin büyük çoğunluğunu Üniversite mezunlarının oluşturduğu bilinmektedir. Mağduriyetlerin giderilmesine yönelik verilen taahhütler ve yasal değişikliklere rağmen beklenen ilerleme sağlanamamıştır. 

Bubağlamda; 

1. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında, Belediyelerde ve KİT'lerde işçi statüsünde çalışan Üniversite mezunu personellerin memur statüsüne geçirilerek özlük haklarının teslim edilmesine ilişkin Bakanlığınızca planlanan yeni bir çalışma var mıdır? 

2. Daha önce defalarca gündeme geldiği halde söz konusu mağduriyetlerin halen giderilmemiş olmasının nedeni nedir? 

3. Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik'in imzasıyla 23 Ağustos 2015 tarihli resmi gazetede yayımlanan statü değişikliğini öngören düzenleme doğrultusunda toplamda kaç işçinin mağduriyeti giderilmiştir? 

4. Düzenlemeden yararlanabilmeleri için işçi statüsünde çalışan personellerde aranan şartlar nelerdir? 

5. Sürekli işçi statüsünde çalışan Üniversite mezunu personellerin aynı iş yükünü taşıdıkları halde diğer personellerle eşit statüde olmamalarının getireceği aidiyet duygusunun zedelenmesi, stres, verimlilik düşüşü gibi temel sorunlar ve çözüm yolları düşünülmekte midir?

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YARDIMCI HİZMETL 6 ay önce

KAMUDA SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİ VAR SAĞLIK BAKANLIĞINDA VE YİNE ÜNİVERSİTE MEZUNU HİZMETLİLER VAR BUNLARI NEDEN KİMSE AĞZINA ALMIYOR.SINAVLA KAZANDIĞIMIZ VHKİ KADROMUZU 8 YILDIR ALAMADIK MAĞDURUZ.ALLAH SORSUN.

Avatar
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YARDIMCI HİZMETL 6 ay önce

SAADET PARTİSİNİNDE FARKI YOK VUR ABALIYA.SAYIN VEKİL SAĞLIKTA SINAV KAZANIP 8 YILDIR ATANMAYAN 2351 VHKİ VAR.BUNLARIN HAKKINI NEDEN DİLE GETİRMİYORSUNUZ.TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALAMAYAN VE TEK MAAŞLA HAYATA TUTUNMAYA ÇALIŞAN YARDIMCI HİZMETLER SINIFI CAN ÇEKİŞİYOR BUMU HAK BUMU ADALET.İŞÇİLER HİÇ OLMAZSA ÜCRET BAKIMINDAN BİZDEN İYİ DURUMA.BU TALEPLER HAKLI TALEP DEĞİL ADİL DEĞİL.BİZİM MAĞDURİYETİMİZ ÜZERİNDEN BAŞKALARI NEMALANIYOR.