Üniversite mezunu işçilerin, statü değişikliği talebi

Kamu kurum ve kuruluşlarında 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak daimi işçi kadrosunda çalışan üniversite mezunu işçilerin sözü verilen statü değişikliği talebinin yasal düzenleme ile hayata geçirilmesi beklentisi sürüyor.

KAMU 07.09.2022, 08:57 07.09.2022, 21:30 Editör
Üniversite mezunu işçilerin, statü değişikliği talebi

Üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olup, aynı yerde çalışan, aynı işi yapan ve aynı unvana sahip iki kamu çalışanının statü farkıyla memur ve işçi olarak ayrılması ile aynı özlük haklarından yararlanılamamakta, kamuda iş barışı bozulmaktadır.

Üniversite mezunu olup işçi olarak çalışanların, memur kadrolarına geçirilmeleri anayasal eşitlik ilkesinin de gereği olarak ortada durmaktadır. Kendini geliştirmiş olan memurların görevde yükselme haklarının olduğu gibi; üniversite mezunu işçiler de görevde yükselebilmek için statü değişikliğini talep ediyor.

Statü değişikliği  daha etkin olabilmek, daha fazla sorumluluk alabilmek, akademik ve mesleki gelişimi kamu kurumlarında yaygınlaştırmak adına memuriyet ihdası bekleyen kalifiye personeller olan üniversiteli işçiler, gelişime açık, kalite temelli hizmet anlayışıyla kariyer yapmayı hedefleyen üniversite mezunu işçiler, diplomalarının kendilerine verdiği hakları kullanabilmek istiyorlar.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Üniversiteli işçiler, uzun yıllardan beri devam eden haklı mücadelelerinde birçok çalışma, etkinlik ve ziyaretle ciddi bir kamuoyu oluşturdu. Seslerini hemen hemen her platformda duyuran üniversiteli işçiler, karar merciilerinde bulunanların konuya duyarlı yaklaşımı ile sonuca ulaşacakları günü bekliyor.

KADRO DEĞİL, STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ

Üniversiteli işçilerin kadrosu var. Kadro sorunu olmayan Kamudaki Üniversite Mezunu İşçiler “Kadro değil, Statü değişikliği” istediklerini her fırsatta dile getiriyorlar.

Taleplerinin hazineye herhangi bir yük getirmeyeceği konusunda gerçekçi yaklaşımlarda bulunan ve mezuniyetleri dahilinde pozisyonlarda çalıştırılmak isteyen üniversiteli işçiler, sorunlarının doğru ve kapsamlı olarak ele alınmasını talep ediyor; TBMM’de yapılacak olan yasal düzenleme ile sorunun çözümünü bekliyorlar.

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (9)
Üniversite Mezunu İŞSİZLİK 3 hafta önce
“Kadro değil, Statü değişikliği” imiş. Üniversite mezunu imiş, BELEŞ olsun imiş. Günümüzde neredeyse her genç üniversite mezunu, 90'lı yıllarda yaşamıyoruz. Üniversite mezunu olmak ayrıcalık değil, mecburiyet. Bir şekilde (!) kapağı devlete atan, BELEŞ kadro/statü istiyor. Kadro/Statü değil; ADALET dağıtılsın.
Algı Fotoğrafı 3 hafta önce
Haberin fotoğrafına maden işçisini koymuşlar. Ne alaka. Acındırma yapılıyor. Eşitlik isteniyorsa, aynı sınava girilecek ve MERKEZİ ATAMA ile KPSS sıralamasına göre 4/A kadrolarda işe başlanılacak. Yüzbinlerce, milyonlarca insanımızın başvurduğu yoldan, kısa yollardan değil (!).
Mustafa Arslan 3 hafta önce
Üniversiteli işçilerin statü değişikliği talebi daha öncede yapılmış olduğu için haklı bir taleptir. Üniversiteli işçilerin memur olması Kamu düzeninin sağlanması açısından önemli...
Üniversiteli işçi 3 hafta önce
Desteklerinizden dolayı teşekkür ederiz..
Üniversiteli İşçiler memur olmalı
AYNI DURUM MEMURLAR ARASINDADA VAR ÜNİVERSİTE YÜKSEK OKUL MEZUNU YHS VAR ONLARDA HAKKINI ALAMADI NEDEN ONLAR YOK 3 hafta önce
2351 VHKİ SINAVLA KAZANDIĞI VHKİ KADROSUNU DAHİ ALAMADI 9 YILDIR MAĞDUR.BİZLERDE HEP AYNI İŞİ BÜROLARDA YÜRÜTTÜK AMA SINAVLA KAZANDIĞIMIZ VHKİ KADROSUNUDA ALAMADIK 9 YILDIR MAĞDURUZ.
İsa bakirci 3 hafta önce
Üniversiteli İşçiler Statü değişikliği istiyor, artik uygun ''MEMUR''kadrolarına geçirilelim!
merve küçükkeskin 3 hafta önce
Biz üniversteli işcileri haber yaptığınız için, gündeme getirdiğiniz için ve desteğiniz için teşekkür ederiz.
İŞÇİ 3 hafta önce
memurluk kadrosu vermezseler ise hiç değilse tayin hakkı verilsin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23
açık