Üniversite mezunu kamu işçileri kadro değil, isteğe bağlı statü değişikliği istiyor

Özlük hakları konusunda çalışma yapılmasını talep eden binlerce üniversiteli işçi, memur statüsüne geçirilmelerini talep ediyor.

KAMU 17.01.2023, 13:11 Editör
Üniversite mezunu kamu işçileri kadro değil, isteğe bağlı statü değişikliği istiyor

Konuya dair Milli Gazete’ye konuşan işçiler, ‘Yıllardır süren mağduriyetin giderilmesi adına, kamu kurum, kuruluşlarında, belediyeler ve Kit'lerde üniversite mezunu sürekli işçi statüsünde çalışan personellerin, yaklaşan seçim öncesi, süreli-süresiz sözleşmeli personellere verilmesi planlanan memuriyet statüsünü biz Üniversiteli İşçilere statü değişikliği yasası ile giderilmesini talep ediyoruz.’ ifadelerini kullandı.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Kamu kurum, kuruluşlarında, belediyeler ve Kit'lerde çalışan ve özlük haklarından mahrum kaldıklarını kaydeden üniversiteli işçiler, memur statüsünde çalışmayı talep ediyor. Gazetemize konuşan üniversiteli işçiler, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora yapmış olmalarına rağmen vasıfsız işçi kategorisinde kendilerine yer bulabildiklerini kaydediyor. Hükümetten beklentilerinin memur statüsüne geçirilmek olduğunu kaydeden söz konusu kesim, yıllardır bu uğurda mücadele verdiklerini de dile getiriyor.

MALİ YÜKÜMÜZ YOK
Memur statüsüne geçirilmeleri halinde devlete ekstra bir yük oluşturmayacaklarını belirten üniversiteli işçiler mevcut koşullardaki yüklerinin daha fazla olduğunu kaydediyor. Memur statüsüne geçmek isteyen üniversiteli işçi sayısı binlerle ifade edilirken TBMM'den gelecek müjdeyi bekliyorlar.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A MEKTUP YAZDILAR
Üniversiteli işçiler, memur statüsüne geçirilmeleri talebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi. Bir mektup kaleme alarak Erdoğan’a dertlerini anlatan üniversiteli işçiler, ‘Kamu maliyesine ilave bir yük getirmeden Yeni Türkiye Yüzyılını inşa etmede daha etkin rol oynayacak nitelikli ve yetişmiş kalifiye personel ihtiyacını karşılayacak olan üniversite mezunu kamu işçilerinin 2015 yılında imza altına alınan ancak henüz uygulama alanı bulmayan 3. Dönem Toplu sözleşmede 36/1 madde gereğince statü değişikliği talebimizi takdir ve tensiplerinize arz ederiz.’ ifadelerini kullandı.


milligazete

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (9)
Ahmet 2 hafta önce
Kamu işçisine memurdan fazla para verirsen daha neler ister şaşar kalırsın
Üniversite Mezunu İşsizlik 2 hafta önce
Ahbap taşeronların; şef, müdür yapılma zamanı mı geldi, acaba. Üniversite mezunu işsizlerimiz dururken, haybeden kadro verilen tanış taşeronlara kıyak yapmak da nedir, adalet var mıdır ?
Baretli Taşeron mu ! Acındırma Algısı ! 2 hafta önce
BELEŞ kadro alan tanış taşeronların kahir ekseriyeti memur işleri (masabaşı işler, temizlik, güvenlik vb. işleri) yapıyor. Kazma/Kürek-Hafriyat-Tretuvar işleri artık özel sektöre yaptırılıyor. Haberin fotoğrafları, gerçekleri yansıtmıyor. Yıllık bazda aldıkları; hemşire, öğretmen gelirleri ile yarışıyor. Hak ettiklerinden mi ? Tabii ki HAYIR. Torpilizm, Nepotizm, ... devri.
Kandırıldık yhs 1 hafta önce
memuru taşerondan geçenlerle eşitlemek bir yana geçtiler 4 ikramiye görevde yükselmede verin müdür olsunlar yhs mahvettiniz
Vhki 1 hafta önce
Niye? Üniversite mezunu gençler gibi gir Kpss ye memur ol. Beleşe konmak nedir? Yok devlete daha faydalı olurlarmış güya. Gençler gelsin gençler sınavıyla ve hakkıyla.
Yhs 2 hafta önce
Yhs kadro bekliyor taşerone beleş kadro ver sonra memurluğa geçirin babanızın çiftliği var verin az kaldı
LİSANS MEZUNU HİZMETLİ 2 hafta önce
Yüksek Lisans Mezunu , Lisans mezunu YHS liler ne olacak nede bir açıklama yapılmıyor yıllardır bu eziyet çektiriliyor ....
Temizlikçi memur 2 hafta önce
Sanki tüm memurlar mezun olduğu böşümde çalışıyor da size vermiyorlar Ben iki üniversite mezunuyum wc temizliyorum memurum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın