Üniversiteli işçiler kadro değil, statü değişikliği istiyor!

Üniversiteli işçilerin kadrosu var. Kadro sorunu olmayan Kamudaki Üniversite Mezunu İşçiler “Kadro değil, Statü değişikliği” istediklerini her fırsatta dile getiriyorlar.

KAMU 03.06.2022, 08:46 Editör
Üniversiteli işçiler kadro değil, statü değişikliği istiyor!

STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ BEKLENTİSİ SÜRÜYOR 

Kamu kurum ve kuruluşlarında 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak daimi işçi kadrosunda çalışan üniversite mezunu işçilerin sözü verilen statü değişikliği talebinin yasal düzenleme ile hayata geçirilmesi beklentisi sürüyor.

Üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olup, aynı yerde çalışan, aynı işi yapan ve aynı unvana sahip iki kamu çalışanının statü farkıyla memur ve işçi olarak ayrılması ile aynı özlük haklarından yararlanılamamakta, kamuda iş barışı bozulmaktadır.

Üniversite mezunu olup işçi olarak çalışanların, memur kadrolarına geçirilmeleri anayasal eşitlik ilkesinin de gereği olarak ortada durmaktadır. Kendini geliştirmiş olan memurların görevde yükselme haklarının olduğu gibi; üniversite mezunu işçiler de görevde yükselebilmek için statü değişikliğini talep ediyor.

Statü değişikliği  daha etkin olabilmek, daha fazla sorumluluk alabilmek, akademik ve mesleki gelişimi kamu kurumlarında yaygınlaştırmak adına memuriyet ihdası bekleyen kalifiye personeller olan üniversiteli işçiler, gelişime açık, kalite temelli hizmet anlayışıyla kariyer yapmayı hedefleyen üniversite mezunu işçiler, diplomalarının kendilerine verdiği hakları kullanabilmek istiyorlar.

Üniversiteli işçiler, uzun yıllardan beri devam eden haklı mücadelelerinde birçok çalışma, etkinlik ve ziyaretle ciddi bir kamuoyu oluşturdu. Seslerini hemen hemen her platformda duyuran üniversiteli işçiler, karar merciilerinde bulunanların konuya duyarlı yaklaşımı ile sonuca ulaşacakları günü bekliyor.

KADRO DEĞİL, STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ

Üniversiteli işçilerin kadrosu var. Kadro sorunu olmayan Kamudaki Üniversite Mezunu İşçiler “Kadro değil, Statü değişikliği” istediklerini her fırsatta dile getiriyorlar.

Taleplerinin hazineye herhangi bir yük getirmeyeceği konusunda gerçekçi yaklaşımlarda bulunan ve mezuniyetleri dahilinde pozisyonlarda çalıştırılmak isteyen üniversiteli işçiler, sorunlarının doğru ve kapsamlı olarak ele alınmasını talep ediyor; TBMM’de yapılacak olan yasal düzenleme ile sorunun çözümünü bekliyorlar.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (4)
Beslemelere kıyaklar 3 hafta önce
Ahbap taşeronların; belediyelerde şef, müdür yapılma zamanı mı geldi, acaba. Üniversite mezunu işsizlerimiz dururken, BELEŞ kadro alan tanış taşeronlara kıyak yapmak da nedir, adalet var mıdır ?
Üniversite Mezunu İşsizlik 2 hafta önce
Haybeden kadro verilen tanış taşeronların kahir ekseriyeti memur işi (genel idare hizmetleri, yardımcı hizmetler, güvenlik vb. işleri) yapıyor. Kazma/Kürek-Hafriyat-İnşaat işleri artık özel sektöre yaptırılıyor. Haberin fotoğrafı, gerçekleri yansıtmıyor. Fotoğrafla, sözde acındırma yapılıyor.
ahmet 3 hafta önce
ben olsam işçilikte kalırdım ikramiye var maaş harika
Yavuz 3 hafta önce
Önce sgk ya bildirimlerin doğru mezuniyet bildirilip bildirilmedigini bir kontrol edin 696 khk belediye bildirimlerin çoğu gercege aykiri üniversite mezunu olanlar ilkokul mezuniyet yili sifir gözüküyor sgk da kimse bunu kontrol etmiyor
24
az bulutlu