Üniversiteli İşçilerin TİS Talepleri

Bilindiği üzere Kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde, KİT'lerde işçi ve memur statüsündeki personeller ile işler yürütülmektedir. Memur statüsünde değerlendirilenler unvanlarını kullanmakta ve çalıştıkları yerlerde şef, müdür, müdür yardımcısı gibi makamlara yükselebilmektedirler.

KAMU 31.07.2021, 17:26 Editör
Üniversiteli İşçilerin TİS Talepleri

Buna karşın işçi statüsünde değerlendirilenler ise terfi ve görevde yükselme gibi özlük haklarından faydalanamamaktadırlar. Üniversite mezunu olmamıza rağmen işçi statüsünde olduğumuzdan dolayı çalıştığımız kurum bizi istediği yerde ve pozisyonda işçi olarak çalıştırmakta bununla birlikte memur statüsünde çalışan personeller ise meslek ve unvanı gereği olan müdürlüklerde ve pozisyonlarda çalışmaktadırlar. Üniversite mezunu işçiler olarak tayin, nakil, geçici görev gibi özlük haklarından faydalanamadığımız gibi mesleğimiz konusundaki toplantılara, seminerlere, eğitimlere yalnızca işçi olduğumuzdan dolayı katılamamaktayız. Bu tip organizasyonlara katılma taleplerimiz memur olmadığımızdan dolayı kurum tarafından reddedilmektedir. Biz üniversite mezunu işçiler arasında, başka bir kuruma tayin ve atama durumu olmadığından eşlerinden ve çocuklarından ayrı yaşayanlar bulunmaktadır. Bugüne kadar verilen her türlü görevi layıkıyla yerine getiren üniversite mezunu işçileri memuriyet kadrolarına alarak haksızlığın önüne geçilmelidir. Böylelikle yapılan haksızlık uzun bir aradan sonra düzeltilmiş ve aynı eğitimi almış personeller arasındaki farklılıklar da kalkmış olacaktır. Üniversite mezunu işçiler olarak, gerekli yasal düzenlemenin yapılarak statü değişikliği ile mesleğimize ''eğitimimize" uygun unvanlarda memur statüsüne geçmemiz gerekliliğini ve mağduriyetimizin giderilmesi hususunu; saygılarımızla bilgilerinize arz ederiz.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
Nerede beleş, oraya yerleş. 2 yıl önce
Günümüzde çalışanların/işsizlerin çoğu üniversite mezunu. Yani; üniversite mezunu olmak ayrıcalık değil, mecburiyet. Genç işsizlerimizin yarıdan fazlası üniversite mezunu ve sayıları milyona yaklaşıyor. Onlar da, herkes gibi kamuda çalışmak istiyor. En doğal hakları. Hal böyleyken; beleş kadro, ünvan, statü kimseye/kimselere verilmemesi lazımdır. Kimsenin hakkı, kimseye geçmesin.
KPSS 2 yıl önce
Sonradan okuyanlar arasında, sonradan görme olanlar da var. Sadece kendileri okumuş sanki. Etrafa baksalar, herkesin açıktan veya örgün, iki yıllık veya dört yıllık üniversite mezunu olduğunu görürler.