Uzman çavuşların özlük hakları için 15 maddelik soru önergesi

Uzman çavuşların özlük hakları için 15 maddelik soru önergesi
Uzman Çavuşların özlük haklarında iyileştirme yapılmasına dair İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere on beş madde içeren yazılı soru önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA 
Aşağıdaki sorularımın Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasanın 98. Ve TBMM İç Tüzüğünün 96. Maddeleri gereğince talep ederim. 15.10.2018
Mehmet Ali ÇELEBİ / İzmir Milletvekili

1-UZMAN ÇAVUŞLAR SÖZLEŞME İLE GÖREV YAPTIKLARINDAN DOLAYI, HERHANGİ BİR KANUN VE YÖNETMELİĞE DAYANMADAN SÖZLEŞME FESİHLERİ YAPILMAKTADIR. MESLEKİ GÜVENCE İÇİN KADRO ÇALIŞMASI YAPILMAKTA MIDIR?

2-UZMAN ÇAVUŞLAR, DOĞU TAYİN SÜRELERİNİN ÇOKLUĞU NEDENİYLE MESLEK HAYATLARININ ÇOĞUNU EV GÖTÜRÜLMEZ GARNİZONLARDA VE ÜS BÖLGELERİNDE AİLESİNDEN YOKSUN BİR ŞEKİLDE GEÇİRMEKTEDİR. ANAYASANIN AİLE BÜTÜNLÜĞÜNÜ KORUMA MADDESİNE İSTİNADEN DOĞU GÖREV SÜRELERİNİN ADİL BİR ÖLÇÜDE UYGULANMASINA DAİR ÇALIŞMA YAPILMAKTA MIDIR?

3-GÖREVİ MÜDDETİNCE TSK'DA GÖREV YAPAN UZMAN ÇAVUŞLAR SB., ASB. GİBİ TSK'DAN DEĞİL, SGK'DAN EMEKLİ OLMAKTADIRLAR. UZMAN ÇAVUŞLARIN EMEKLİ YAŞ HADLERİNİN BELİRLENMESİNE DAİR ÇALIŞMA YAPILMAKTA MIDIR?

4-UZMAN ÇAVUŞLARIN GÖREV YAPARKEN ALMIŞ OLDUĞU KIDEM İŞARETLERİ RÜTBEDEN SAYILMAMAKTADIR. KIDEM İŞARETLERİNİN RÜTBE OLARAK BELİRLENMESİNE DAİR ÇALIŞMA YÜRÜTMEYİ DÜSÜNÜYOR MUSUNUZ?

5-BOMBA ARAMA, MAYIN ARAMASI, KÖPEK EĞİTİCİLERİ VE KULLANICILARI, DOĞU VE GÜNEY DOĞUDA HAVA RADARLARINDA GÖREV YAPAN UZMAN ÇAVUŞLARA TAZMİNAT VERİLMEMEKTEDİR. TAZMİNATLARDAKİ BU ADALETSİZLİĞİ DÜZELTMEYİ PLANLIYOR MUSUNUZ?

6-ZOR ŞARTLARDA GÖREV YAPAN UZMAN ÇAVUŞLARIN, BİR YIL İÇERİSİNDE 90 GÜN HAVA DEĞİŞİMİ ALDIKLARI TAKTİRDE SÖZLEŞMESİ FESİH EDİLMEKTEDİR. SAĞLIK ŞARTLARININ SUBAY VE ASTSUBAYLARDA OLDUĞU GİBİ DÜZENLENMESİNİ VE GEREKTİĞİNDE SINIF DEĞİŞİKLİĞİ YAPILABİLMESİNE İMKAN VERMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ? 7-ADI ORDUEVİ OLAMASINA RAĞMEN ORDUNUN MENSUBU OLAN UZMAN ÇAVUŞLAR BURALARDAN YARARLANANAMAMAKTADIR. ORDUEVİ VE KAMPLARI UZMAN ÇAVUŞLARIMIZA DA AÇMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

8-TSK'DA SAYISI EN FAZLA OLAN, BUNA KARŞIN LOJMAN YÜZDELERİ EN AZ OLAN (%5) ÖZELLİKLE DOĞUDA KIŞLALARDA VE EMNİYETSİZ ORTAMLARDA OTURMAK ZORUNDA BIRAKILAN UZMAN ÇAVUŞLARIN LOJMAN YÜZDELERİNİN ARTIRILMASINI VEYA ONLAR İÇİN EK LOJMANLAR YAPILMASINI PLANLIYOR MUSUNUZ?

9-PROFESYONELLEŞEN ORDUDA UZMAN ÇAVUŞLARIMIZ İÇİN DE OKUL AÇILMASINI, DAHA PROFESYONELCE EĞİTİM ALARAK MESLEKLERİNE BAŞLAMALARINI SAĞLAMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

10-UZMAN ÇAVUŞLARIN HİÇBİR YÖNERGE VE YÖNETMELİĞİ YOKTUR. DURUM BÖYLE OLUNCA 3269 SAYILI UZMAN ERBAŞ KANUNUNU ÜSTLER KENDİNCE YORUMLAYABİLMEKTE, ADALET VE EŞİTLİKTEN UZAK SONUÇLAR ORTAYA ÇIKMAKTADIR. 3269 SAYILI UZMAN ERBAŞ KANUNUNUN DÜZENLENMESİNİ, AÇIKLAYICI GÖREV YÖNETMELİKLERİNİN YAPILMASINI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

11-TSK'DA GÖREV YAPAN UZMAN ÇAVUŞLARA KADRO GÖREVLERİ DIŞINDA İŞLER YAPTIRILMAKTADIR. YAPMAYANLARA BASKI UYGULANMAKTADIR. UZMAN ÇAVUŞLARIN ALINMA SEBEBİ TUVALET, ÇEVRE, BANYO, KOĞUŞ TEMİZLİĞİ DEĞİLDİR. PROFESYONEL BİR ORDUNUN MANTIĞINA BU DURUM UYMAMAKTADIR. BUNUNLA İLGİLİ TEDBİRLER ALMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

12-UZMAN ÇAVUŞLARIN ALMIŞ OLDUĞU EK GÖSTERGE 3000 DİR. BU EK GÖSTERGEDE ASTSUBAYIN 5/6 ORANINDA VERİLMEKTEDİR. DEVLETTE HİÇBİR STATÜ BAŞKA BİR STATÜNÜN ALMIŞ OLDUĞU EK GÖSTERGENİN PARÇALANMIŞ HALİNİ ALMAZKEN SADECE BU AYRIMCILIK UZMAN ÇAVUŞLARA YAPILMAKTADIR.BUNU DÜZELTMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

13-UZMAN ÇAVUŞLAR YILLARCA EĞİTİM ALIP TECRÜBE KAZANMALARINA RAĞMEN BİR ÜST STATÜ OLAN ASTSUBAY ALIM YÜZDELERİ %7 DİR. UZMAN ÇAVUŞLUKTAN ASTSUBAYLIĞA GEÇİŞ ALIM YÜZDELERİNİ ARTTIRMAYI PLANLIYOR MUSUNUZ?

14-UZMAN ÇAVUŞLARIN BİRLİKLERDEKİ VE ÜS BÖLGELERİNDEKİ YAŞAM ALANLARININ (YEMEKHANE, YATMAYERİ, GAZİNO) İYİLEŞTİRİLMESİNE DÖNÜK ÇALIŞMA VAR MIDIR?

15-97000 ÇALIŞANI, 100 000 EMEKLİSİ İLE BERABER 200 000 KİŞİLİK UZMAN ÇAVUŞ CAMİASINININ ÖZLÜK HAKLARINA, MESLEKİ GÜVENCELERİNE DÖNÜK AYRICA ÇALIŞMANIZ MEVCUT MUDUR?

Kamubiz.com ÖZEL / ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
3 Yorum