Yardımcı Hizmetler Sınıfı Unutulmasın!

Yardımcı Hizmet Sınıfı personeli, Devlet Memurları Kanununa göre memur sayılmaktadır. Devlet memuru sayılmalarına karşılık, diğer memurların aldığı maaş kadar maaş alamamakta ve ek göstergeleri bulunmamaktadır.

Yardımcı Hizmetler Sınıfı Unutulmasın!

Yardımcı Hizmet Sınıfı personeli, Devlet Memurları Kanununa göre memur sayılmaktadır. Devlet memuru sayılmalarına karşılık, diğer memurların aldığı maaş kadar maaş alamamakta ve ek göstergeleri bulunmamaktadır. Bu durum Yardımcı Hizmet Sınıfı personelinin ciddi anlamda mağdur olmasına neden olmaktadır.

Nitekim Devlet memurları için belirlenen 10 hizmet sınıfından yalnız Yardımcı Hizmet Sınıfı personelinin ek göstergesi bulunmamakta, dolayısıyla bunların çalışırken aldıkları maaş, emekli olduklarında da emekli aylıkları ve emekli ikramiyelerinin diğer memurlardan düşük olması sonucunu doğurmaktadır. Bu sınıfta görev yapan memurların önemli bir kısmının fakülte, yüksekokul mezunu olmaları huzursuzluğu bir kat daha artırmaktadır. Söz konusu mağduriyeti gidermek ve kamuda huzursuzluğu önlemek üzere geçmiş yıllarda Yardımcı Hizmet Sınıfı personelinden bazı hizmetliler ve kaloriferciler valilik oluruyla Genel İdari Hizmetleri Sınıfına geçirilip memur statüsüne alınmıştı.

Sorunu kökünden çözmek üzere 2005 Yılı Toplu Görüşmelerinde sorunu masaya taşıyarak Toplu Görüşme Mutabakat Metninde bir karara varılmasını sağlaNmıştı. Mutabakat Metninde yer alan karara göre; "Yardımcı Hizmet Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre diğer hizmet sınıflarına bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmaları sağlanacaktır" Sorunun çözülmesi için 2013 yılında Yardımcı Hizmet Sınıfının Kaldırılması ve 2014-2017 yılında da YHS'lerin Memur Kadrosuna Atanması için TBMM Başkanlığına ÜÇ ayrı kanun teklifi verilmekle beraber bugüne kadar ilgili kanun teklifleri görüşülüp karara bağlanmamıştır.

Memur hizmet sınıfları arasında yaşanan bu eşitsizliğin giderilmesi açısından, Yardımcı Hizmetler Sınıfına dâhil kadrolarda görev yapan personelinin bu hizmet sınıfının kaldırılarak memur kadrolarına geçirilmeleri gerekmektedir. Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli mağdur olmaktadır. Bu sınıfta bulunan personele memurların yaptığı işler yaptırılmaktadır. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin yapması gereken işler de Taşeron elemanları vasıtasıyla yaptırıldığı bilinen bir husustur. Taşeron çalışanlarının kadroya geçirilme çalışmalarının yapıldığı bir dönemde Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin memur kadrosuna geçirilmesi zaruret haline gelmiştir.

Kamubiz.com ÖZEL HABER

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatih 3 yıl önce

Taserondan sonra Yhs sorunu daha da gün yüzüne çıkmıştır. Bu sorunun çözülmesi lazım devlette liyakatsa yhs buna hazır.

Avatar
AKYAZI 3 yıl önce

KAMUBİZ ÇOK TEŞEKKÜRLER. en yakın zamanda YHS çalışanların yüzü güler inşAllah.

Avatar
Orhan_krb 3 yıl önce

Çok teşekkür ediyoruz kamu biz ailesi. Sizlerin aracılığınızla sesimizi devlet büyüklerine duyurup 81 ilde görev yapan yhs. Personeli yıllardır beklediği gih. Kadrosuna geçmeye hak kazanır ve içerisinde bulunmuş olduğu mağdur pozisyonundan kurtulur inşAllah.

Avatar
hizmetli mağdur 3 yıl önce

Allah sizden de razı olsun.Allah bizlere de yardım etsin.Bu sınıfta onlarca üniversite de okusan bir faydası yok.Dilerim bu haksızlıklar son bulur.Amin

Avatar
yüksel 3 yıl önce

YHS gerçekten unutulmamalı vebali ağırdır çünkü ek gösterge almayan tek üvey evlattır.Tüm yetkilileri göreve davet ediyorum lütfen elinizi vicdanımıza koyun.

Avatar
.baba 36 3 yıl önce

Bizlerin sorunuyla bu kadar yakından ilgilenen ve haber yapan kamu biz çalışanlarına çok teşekkür ederim

Avatar
senatör 3 yıl önce

yhs haberlerini her defasinda gündeme getirdiğimiz icin kamubiz ailesi olarak teşekkürler.

Avatar
Mehmet 3 yıl önce

Kamubiz sitesine yürekten teşekkür ederiz