Yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması gündemde! Önerge Meclise sunuldu..

Yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması ve eğitim durumuna  uygun hizmet sınıflarına atanmas TBMM'ye sunuldu.

KAMU 25.11.2022, 00:53 26.11.2022, 10:38 Editör
Yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması gündemde! Önerge Meclise sunuldu..

Yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılmasına dair bir çalışma olup olmadığına ilişkin soru önergesi

BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIGl'NA  

Aşağıdaki sorularımın TC. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından  yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.16.11.2022  Süleyman GİRGİN  /Muğla Milletvekili  

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ 

Yardımcı Hizmetler Sınıfı 1965 tarihli 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 36. maddesinde  düzenlenmiştir. Bahse konu kadroda KPSS ve E-KPSS ile merkezi/açıktan atama ile istihdam  edilenler, Şehit ve Gazi yakınları ile 2828 Sayılı kanun kapsamında istihdam edilenler görev  
yapmaktadır.  

1965 yılının koşulları ile hazırlanan ve bu güne kadarki süreçte değişime muhtaç kalan tek  hizmet sınıfı olan yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların, mevzuatın günümüz koşullarına  uyum sağlayamaması nedeni ile oluşan bir dizi problemi vardır.  

Kamu kurum ve kuruluşlarında lise, ön lisans, yüksek lisans hatta doktora mezunu, mesleğini  ve sanatını ustalık seviyesinde icra eden teknisyen yardımcısı, aşçı, kaloriferci, terzi, berber,  garson, bahçıvan, matbaacı, dağıtıcı, hizmetli, vb. unvanlarda görev yapan 110.000 Yardımcı  Hizmetler Sınıfı personeli bulunmaktadır.  

Söz konusu hizmet sınıfındaki görev tanımının belirsizliği baskı unsuru olarak kullanılmakta  (görev değişikliği/sürgün/tayin tehdidi), engel durumu göz ardı edilerek yapılan  görevlendirmeler sağlık sorunlarına, diğer bütün sorunlar da manen psikolojik rahatsızlıklara  neden olmakta, liyakatsizlik ve huzursuzluk temelli bir çok probleme yol açarak aileleri ile  birlikte değerlendirildiğinde yaklaşık 500.000 kişinin yaşamını doğrudan olumsuz  etkilemektedir.  

Geçmişte çaycı, hademe, odacı gibi isimlerle anılan bu sınıfa zamanla Kamu Personel Seçme  Sınavı (KPSS) ile Türkiye geneli sıralamasında ilk binlere girip doksan (90) üstü puanlarla atanan  lise, üniversite mezunları bu sınıfın eğitim düzeyini yükseltmiş ancak kendini geliştirmeye  devam eden personel kariyer imkanı bulamamıştır. 

Bazı kurumlar bu personele Görevde Yükselme Sınavı açmak yerine (17 yıl sınav açmayan  kurumlar vardır), bu personeli yok sayarak merkezi ve açıktan alımlara periyodik şekilde devam  etmiştir.  

Dolayısıyla, bu hizmet sınıfı personelinin çalışma hayatı ve kariyer hakları kurumların  inisiyatifine bırakılmıştır.  

Taşeron firmalara bağlı olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel 696 sayılı Kanun  Hükmünde Kararname ile devlet kadrolarına işçi olarak geçirilmiş, kurumlarda iş ve işleyişe  yardımcı mahiyetteki görevlerin bu personel eliyle yürütülmesi sonucu Yardımcı Hizmetler  Sınıfı personeline olan ihtiyaç azalmıştır.  

Bu bağlamda;  

1) Yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılarak, mevcut personelin, görevine ve eğitim durumuna  uygun hizmet sınıflarına atanması konusunda bir çalışmanız var mıdır, varsa hangi  aşamadadır? 

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (34)
YHS 1 hafta önce
YHS'li
Sayın yetkililer lütfen bu sorunu kökten çözün artık lafta kalmasın bizleri seçim malzemesi yapmayın kimse bizlere boş sözler vermesin gözlerimizle görmezsek resmi gazetede yayımlandığını görmezsek hiç kimseye inanmayız. Bu adaletsizliği bizlere reva gören kim varsa hakkımız helal değil. Çünkü öğrenim gören her kes için kıymetlidir sınıf değiştiriyorlar kariyer yapıyorlar ne yazık ki biz hep dışlanıyoruz ve maddi manevi üzlük haklarımız kayıptır. “Yardımcı Hizmetleri Sınıfı” diye bir sınıf olmamalı buradan tüm yetkililere duyurulur kendinize yakışanı yapın adalet istiyoruz…
AsAbi 1 hafta önce
Kaldırın şu ceberrut yardımcı hizmetler sınıfını artık yeter müdürlerin baskıları hor görmeleri ve belirsiz olan iş tanımımızı her şeyi yapan biz yardımcı hizmetler ama yaranamayan yine yardımcı hizmetler bir işkur personeli kadar değer görmüyoruz işkur personeli bile iş tanımı belli temizlik işi bizim mesela ben bugün su tesisatı yapıyordum okulda üstüm başım sırılsıklam oldum bu kış ayında ne iş yaptığımı bazen bilmiyorum yemin ederim. Yarın ise ağaç dikilecek ağaçların yeri hazırlanacak yani bahçıvan olacam her tarafa biz koşuyoruz ama bir taşerondan gelip kadro alan kadar olamıyoruz işçimiyiz memurmuyuz bir türlü çözemedim işçiysek işçi gibi hakkımızı verin memursak masa başına verin yeter ki ne yaptığımızı bilelim
YHS 1 hafta önce
siz yhs yi unutursanız zamanı gelınce 110 bin yhs de sizi unutur
YHS 1 hafta önce
Kamubiz alesine gönülden teşekkürler, dilerim bu çile biter artık...
Erkan eken 1 hafta önce
Yüce Meclisteki babayiğitler görelim sizleri kaldirin şu kadroyu bizde sevinelim
yhs 1 hafta önce
kaldırın artık yhs
Nursel 1 hafta önce
Evet bize düşünenlerin olması bizleri gerçekten mutlu ediyor. Öncelikle Sayın Süleyman Girgin, e teşekkür cederim. Ben bir şehit yakını olarak 8 yıldır YHS li olarak çalışıyorum vre çalıştığım kurumda bir çok iş çeşiti yapmaktayım. Mademki 4 b ye kadro verile biliyorlar bize neden sınav şartı yani görevde yükselme sınavlarına girmemiz gerekli lütfen artık bizimde sesimizi duyun ve tüm YHS li çalışan arkadaşlarında yüzünü güldürün saygılar.
Hiz 1 hafta önce
Sözü MHP verdi CHP uğraşıyor teşekkürler CHP hakkımı önce bahçeli ye ve tüm MHP lilere hakkımı helal etmiyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın