Yardımcı Hizmetler Sınıfının Kaldırılması Teklif Edildi (Ekim 2019)

Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi verildi. Teklif ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın merkez ve taşra teşkilatlarında Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan eğitim çalışanlarının Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesi öngörülmektedir. Kanun teklifi 14 Ekim 2019 tarihinde plan ve bütçe komisyonuna havale edildi.

Yardımcı Hizmetler Sınıfının Kaldırılması Teklif Edildi (Ekim 2019)

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim. 
İsmail OK/ Balıkesir Milletvekili 

GENEL GEREKÇE 

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde üstün gayretler ile görev yapmakta olan Yardımcı Hizmetler Sınıfında göre yapan personelin büyük bir bölümü lise ve üstü mezuniyete sahip olup idari hizmetlerde memuriyet işlemlerinde görevlendirilmektedir. 
Bakanlık tarafından özellikle okullarda açıkta bulunan memur kadrolarına Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli görevlendirilmesi bu kadrolara ihtiyaç olduğunun en büyük göstergelerinden biridir. 
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurları on hizmet sınıfına ayırmış ve her sınıf için özellikle mali haklar açısından farklı belirlemelere gitmiştir. Ancak, bu sınıflar arasında Yardımcı Hizmetler Sınıfi aleyhine birçok düzenleme yer almıştır. Bu düzenlemelerin başında, Yardımcı Hizmetler Sınıfı için ek göstergenin hiç belirlenmemiş olması gelmektedir. 

Ek göstergelerin belirlendiği tarihten bu yana, Yardımcı Hizmetler Sinifi personeli bakımından eşit olmayan bir düzenlemenin mevcut olduğunu, tüm hizmet sınıfları için öngörülen düzenlemenin sadece Yardımcı Hizmetler Sınıfı için öngörülmemesinin gerekçesi her ne olursa olsun, eşitlik ilkesine uygun olmayacaktır. 

Yardımcı Hizmetler Sınıfi personeli, Devlet Memurları Kanununa göre memur olarak görülmesine karşın, diğer memurların aldığı maaş kadar maaş alamamakta ve ek göstergeleri bulunmamaktadır. Bu durum Yardımcı Hizmetler Sınıfi çalışanlar açısından mağduriyetler oluşturmaktadır. 

Hizmetler sınıfi arasında ek gösterge konusunda yaşanan bu eşitsizliğin giderilmesi açısından yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin bir defalığına mahsus memur kadrolarına geçirilmeleri ile ek gösterge mağduriyeti giderilmiş olacaktır. 

DEVLET MEMURLARI KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ 

MADDE 1- 14/07/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa aşağıdaki Ek Geçici Madde eklenmiştir. 
“EK GEÇİCİ MADDE 60- Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında “Yardımcı Hizmetler Sınıfında” görev yapan eğitim çalışanlarının tümü “Genel İdari Hizmetler Sınıfına” geçirilir ve kadro ve unvanlarının tespiti ise eğitim durumuna göre yapılır” 
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girer. 
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. 

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YHS" 1 yıl önce

ben bu meclisten umudumu kestim 110 bin çalışanı görmeyen hükümete de kırgınım

Avatar
Saçmalama vekilim 1 yıl önce

Vekiller görmüyor nediyelim bilemedim. Biri der sağlık bakanlığı,biri der milli eğitim. Şakamı yapıyorlar? Kamuda 105.000 yardımcı hizmetler sınıfı personeli var. İnsanları gruplara ayırarak siyaset yapmadan bıkmadıniz anlaşılan

Avatar
Hakan 1 yıl önce

Bunların hepsi bizi uyutmak için hiç bir sonuç çıkmayacak ama kamubize teşekkürlerimi sunuyorum

Misafir Avatar
özer 1 yıl önce @Hakan

İnsanları gruplara ayırarak siyaset yapmadan bıkmadıniz mı

Beğenmedim! (0)
Avatar
gülçin 1 yıl önce

TEŞEKKÜR EDERİZ KAMU BİZE ANCAK HEPSİ YALAN ,KANDIRMACA
ÖĞRETMENİM YÜKSEK LİSANS MEZUNUYUM AMA HİZMETLİ KADROSUNDA BU BİZİM UTANCIMIZ DEĞİL ONLARIN UTANCI OLSUN.

Avatar
Hademe memur 1 yıl önce

İktidar sendika sina üyeyim.iktidar sendikası hariç herkes savunuyor bizi istifa edecem eğitim bir senden.devletin memurundan hademe olur mu hem takim elbise giy diyorsun hem paspas çek diyorsun....

Avatar
2323 1 yıl önce

helal olsun bu millieğitime sağlık bakanlığı uyuya dursun en laşka teşkilat bizimmiş demek

Avatar
KADROLU YERİNE VEKALETEN KULLAN AT SOKAGA 1 yıl önce

AhLAKSIZLAR VİJDANSIZLAR. BİR KADROLU YERİNE VEKALETEN ALIP KULLANIP AYNI ŞARTLARDA GÖREVE ALIRKEN GÖREVDE MAAŞ KADROLUNUN YARI MAAŞİ VE HİÇ BİR İZİN HAKKI YOK TAZMİNAT YOK SOSYAL HAK YÖK
N HAKKI YOK KADROLU GELİNCE SOKAĞA ATACAKKADAR ACIMASIZ ..OLDUNU be. SİZ BU MİLLETIN İKTİDARI HÜKÜMETİ OLMAZSINIZ SİZE OY VEREN. YAZIKLAR OLSUN 10 BİNLERCE. O KADROYA HAİZ ŞARTLARDA VEKİL OLARAK KULLANIP ATACAKADAR MI ..ÇOLUK ÇOCUĞUNA DAMI ACIMIYORSUNU..

Avatar
EY YETKİLİLER DİYANET VEKİL ALIP ATIYOR 1 yıl önce

SOKAGA ÇOLUK ÇOCUĞUMUZLA BERABER KAR KIŞ ORTASINDA. BIRAKIYOR ÇARESİZ HATTA GÖREVE ALIRKEN MEMUR ŞARTLARINDA GÖREVDE İSE KADROLUNUN YARI MAAŞİ HAFTA SONU BİR GÜN İZİN KULLANMA HAKKIMIZ YOK ASKERİ ÜCRET MAAŞIMIZDAN KESİYORLAR RAPOR ALSAK MAAŞİMİZDAN KESİLİYOR SAKAT KALSAK O GÜN İŞİNE HASTANEYE DÜŞTÜĞÜN GÜN İŞİNE SON VERİLİYOR 2013 GECESİ MECLİSTE VEKİL İMAMLAR İÇİN KANUN ÇIKTI VE SON ..VEKİL İMAMI ÇIKARTTIRDI ..VEKKİL STATÜSÜNE ÇEVİRDİ ONLARA KADROYA GEÇİRDİ KANUNDA VEKİL AYNI OLMAZMI VEKİL İMAMI VEKİL KURAN KURSU BU KANUN ÇIKTIĞINDA HERKESİ KAPSAMAZMIŞSIN MALESEF HAKKIMIZI GASP ETTİLER ÇOLUK ÇOCUĞUMUZU KAYBETTİK 10 YILDIR BUNLARDA AÇIMA DUYGUSU YOKMU İŞSİZLİK MAAŞİ BİLE YOK İŞSZ KALDIĞIMIZDA