Yargıtay'dan taşerona kadro öncesi kıdem müjdesi!

Yargıtay'dan taşeron işçileri sevindiren emsal kıdem kararı! Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, taşeron yasasını bekleyen işçilerin kadro öncesi çalışmalarının kıdeme dahil olduğuna karar verdi

Yargıtay'dan taşerona kadro öncesi kıdem müjdesi!

Yargıtay'dan taşeron işçileri sevindiren emsal kıdem kararı! Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, taşeron yasasını bekleyen işçilerin kadro öncesi çalışmalarının kıdeme dahil olduğuna karar verdi

Samsun'da, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesinde çalışırken emekli olan Saniye K., 2001 yılına kadar Samsun Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde geçici mevsimlik işçi olarak çalışıyordu. Bu tarihten sonra kadroya alındı, 2009'da emekli oldu. İşçi, emekli olduktan sonra kadroya alınırken ve sonrasında kademe ve derece ilerlemesi işlemleriyle diğer intibak işlemlerinin yanlış yapıldığını ileri sürerek dava açtı. İşçi hem kadroya alınırken hem de sonrasında, 2001 öncesinden mevsimlik işçi çalışmalarının kıdemine eklenmesi, sosyal ve özlük haklarının da buna göre düzenlenmesi gerektiğini belirterek, kendisine eksik yapılan ödemelerin tümünü faiziyle istedi.

KARAR EMSAL NİTELİĞİNDE

İşçinin açtığı dava önce Samsun 2'nci İş Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, ret kararı verdi. Dosya temyiz üzerine Yargıtay 7'nci Hukuk Dairesi'ne geldi. Yargıtay mahkemenin kararını bozdu ve işçi lehine karar verdi. Karar emsal niteliği taşıyor.

TAŞERONUN TAZMİNATINA GARANTİ
 

Kamu kurumlarında çalışan 450 bin taşeron işçi ile 400 bin belediye çalışanının kadroya geçiş süreci tamamlanmak üzere. Bütçe görüşmelerinin bitiminde Meclis'e gelmesi beklenen ve 12 maddeden oluşacağı söylenen yasa tasarısı çalışanların tüm haklarını koruyacak maddeler içeriyor. Böylece kadroya geçerken hiçbir çalışan mağduriyet yaşamayacak ve kazanılmış tüm hakları korunacak. Geçmiş dönemin sıfırlanması söz konusu olmayacak. Bugüne kadar yapılan çalışmalar, ödenen primler ve biriken kıdem tazminatları aynen korunacak. Bu arada çalışanların kullanılmamış yıllık izinleri de saklı tutulacak. Ayrıca kıdemlerine göre yıllık izin hakları da sağlanacak.

ZAMANINDA ÜCRET
Taşeron işçilerin maaşlarında da herhangi bir eksilme söz konusu olmayacak. Aynen yaptıkları işe devam ederlerken hak ettikleri maaşları da almaya devam edecekler. Üstelik maaşlarını artık aracı şirketler değil, devlet ödeyecek ve bir sıkıntı olmadan paralarını zamanında alacaklar. Taşeron firmalarda çalışırken herhangi bir iş güvencesi olmayan işçiler her an işsiz kalma korkusu da yaşıyorlardı. Artık bu sıkıntı da ortadan kalkmış olacak. Kamunun garantisi ile iş güvenceleri de sağlanacak. Bundan sonra taşeronla ilgili personel alımına ilişkin ilaveler gerçekleştirilmeyecek.

EMEKLİLİK HAKKI
Kadroya geçecek işçiler kamuya geçişin ardından emeklilik sisteminde 4A kapsamında değerlendirilecek. Geçiş döneminde çalışanlar taşeron firmalardan devir alınacak. Bu firmalarla ilişikleri kesilirken, kamu işçisi olarak tescilleri yapılacak.

1- Maaşları garanti olacak
2- Tazminatları korunacak
3- Yıllık izinleri kıdemleriyle hesaplanacak
4- İşten atılma korkusu olmayacak
5- Emeklilikleri kıdemleriyle hesaplanacak.

 

sabah/takvim

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.