Yenişafak Gazetesi açıkladı! Düzenlemeye göre sözleşmeli personele hangi haklar verilecek?

Kamuda çalışan 565 bin sözleşmeli personeli ilgilendiren kritik görüşme için geri sayım başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yetkili sendika Memur-Sen'in sözleşmeliler konusunu görüşmek için salı günü bir araya gelmesi bekleniyor. Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinin gündemde olduğu kritik görüşmede, isteğe bağlı yer değiştirme, görevde yükselme ve yemek yardımı gibi önemli konular da masada olacak.

KAMU 11.09.2022, 20:10 11.09.2022, 20:25 Editör
Yenişafak Gazetesi açıkladı! Düzenlemeye göre sözleşmeli personele hangi haklar verilecek?

Kamuda çalışan 565 bin sözleşmeli personelin gözü kulağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Memur-Sen ile yapılacak görüşmede. Tarafların salı günü bir araya gelmesi beklenirken, Memur-Sen’in konuya ilişkin hazırladığı çözüm teklifi ortaya çıktı. Kritik görüşmede özleşmelilerin kadroya geçirilmesi, isteğe bağlı yer değiştirme, görevde yükselme ve yemek yardımı gibi önemli konuların masada olacağı öğrenildi. İşte kamuda sözleşmeli çalışanları yakından ilgilendiren teklifin detayları...

SON DAKİKA | KAMUDA ÇALIŞAN SÖZLEŞMELİ PERSONEL KADROYA MI GEÇİRİLECEK?
Yeni Şafak'ın ulaştığı teklifte sözleşmeli personeli kadroya geçirilmesi ile bekleyen haklar madde madde sıralandı. Sözleşmeli personel kadroya geçmesi ile birlikte kurumuna göre şu hakları kazanacak:

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

GÖREVDE YÜKSELEBİLECEKLER
Personellere iş güvencesi verilecek, kadroya geçen personellerin disiplin hükümleri hariç görevine son verilemeyecek. Sadece bazı maaş/aylık kalemleri gelir vergisine tabi olacak. Kademe ve derece ilerlemesi olacak. Personeller görevde yükselme sınavlarına girebilecek. Sınavlara katılmak suretiyle unvan değiştirme hakkına sahip olunacak.

İSTEĞE BAĞLI YER DEĞİŞİKLİĞİ
Kurumlar arası yer değişikliği hakkına sahip olacaklar. Kurum içi yer değişikliği talebi de münhal kadro olursa yapılabilecek. Eş, sağlık ve özel durumlara bağlı olarak diğer eş kamu personeli olmasa dahi tanınacak. İsteğe bağlı yer değişikliği yapılabilecek. Kullanılmayan yıllık izinler bir sonraki yıla aktarılabilecek. 657 sayılı kanunda aranan şartları taşımak kaydıyla aylıksız izin hakkı sağlanacak.

YEMEK YARDIMI VERİLECEK
Yurt dışında eğitim veya görevlendirme hakkı tanınacak ve harcırah ödenecek. Yemek ücreti yardımı verilecek. Doğum yapan personelin memuriyeti devam edecek ve doğum izni sonrasında kurumuna dönecek. İstifa eden memur belli şartlar dâhilinde memuriyete yeniden dönebilecek.

Salı günü yapılması beklenen sözleşmeliler ile ilgili toplantıda, yetkili sendika ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin olması bekleniyor. Bakanlığın hazırladığı taslak üzerinden fikir alışverişinde bulunulacağı ifade ediliyor. Öte yandan, yetkili sendika, bundan sonra kamuda istihdam şeklinde sözleşmeli personel olmaması yönünde talep ediyor.

DEVLETİN YÜKÜ HAFİFLEYECEK
Sendikada konuşulanlara göre, söz konusu sözleşmeli personel çalışmasında sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile devletin yük altına girmeyeceği, bilakis yükünün hafifleyeceği belirtiliyor.

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (5)
ADALET; bu değil. 2 hafta önce
Taşerona haybeden kadro, Sözleşmeliye haybeden kadro, ... Merkezi atama yoluyla KPSS'den kadro bekleyenlere ise hava/civa. Yanlış yapıyorsunuz !
Fatih 2 hafta önce
Typ liler işsiz kalıyor yarı aç yarı tok onlara kadro hakkı verilsin çocuk okutuyoruz çok zor şartlarda yaşıyoruz...
Yhs 2 hafta önce
Yhs kadro bekliyor yüzde yüzde zam yapsanız oy vermem sözünüzü tutmadınız özellikle MHP
Serhat50 2 hafta önce
Ptt ihs lileri kadro istiyor kıdem derece istiyor
Atilla Çelik 2 hafta önce
Mali hizmetler uzmanlarının özlük haklarını da ekim ayı torbasında (ek gösterge cetveli (ğ) bendine alınarak giderilmeli eşit işe eşit ücret hakkının verilmesiyle bu imkanın çözülmesi ni komisyondan, AK parti ve MHP den bekliyorum neolur küstürmeyin
18
açık