Yetkili sendikadan teknisyen ve şeflerin beklediği açıklama: 3600 Ek Gösterge düzenlemesindeki eksiklikler giderilsin!

Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin açıklama yaparak eksikliklerin tamamlanması çağrısında bulundu. Öztürk; "3600 Ek Gösterge Düzenlemesi kapsamlı fakat yeterli değil" dedi.

KAMU 28.09.2022, 13:10 Editör
Yetkili sendikadan teknisyen ve şeflerin beklediği açıklama: 3600 Ek Gösterge düzenlemesindeki eksiklikler giderilsin!

Yasanın şu anki haliyle Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu dile getiren Öztürk, Ek Gösterge Düzenlemesinde 3600 Ek Göstergeden faydalanamayan personel için de düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

Meclis'e çağrıda bulunarak, yasa yürürlüğe girmeden eksikliklerin giderilmesini beklediklerini ifade eden Öztürk; "Memur-Sen'in 6. Dönem Toplu Sözleşme kazanımları arasında yer alan 3600 ek gösterge düzenlemesi geçtiğimiz aylarda Meclis'ten geçti. Öncelikle memurların emekli maaşlarının ve emekli ikramiyelerinin artırılmasına yönelik son yılların en kapsamlı düzenlemesi için emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Ancak bu düzenlemesi emsal görev ve unvanlarda birçok eksiklik ve mağduriyeti de beraberinde getirdi.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Şöyle ki; sağlık hizmet sınıfında yer alan veteriner sağlık teknikeri veya herhangi bir önlisans programından mezun veteriner sağlık teknisyeni arkadaşlar 3600 ek göstergeden faydalanırken teknik hizmetler sınıfında yer alan tekniker ve teknisyen arkadaşlar faydalanamamaktadır.

Kolluk görevini yürüten çalışanlardan bekçi, polis 3600 ek göstergeden yararlanacakken, orman muhafaza memurları yararlanamayacak. Sayman bu göstergeye dahil olurken benzer işi yapan ayniyat saymanı kapsam dışı kalacak. Yönetici personel bu haktan yararlanacakken şefler mahrum kalacak. Teknik hizmetler sınıfında yer alan 4 yıl süreli fakülte mezunu ekonomistler, daha önceden idareci kadrosunda olup şu an araştırmacı unvanında olanlar ile KİT'lerde görev yapan kontrolörler bu haktan faydalanamayacak. Yani unvan bazlı bir çalışma yapılmış olması nedeniyle emsal görevlerde ve unvanlarda çalışanlar arasındaki eşitlik ve adalet dengesi bozulacak.

Daha adil bir sistem için unvan ayrımı olmaksızın, kazanılmış hak aylığı 1. Dereceye düşen tüm memurlar 3600 ek göstergeden faydalandırılmalıdır. Ek gösterge kapsamı genişletilmekle birlikte tazminat yansıtma oranlarında artış yapılmalıdır. Tarım-Orman çalışanlarımızın haklı talepleri karşılık bulmalı çalışma barışı sağlanmalıdır. Toç Bir-Sen olarak bizim Gazi Meclisimizden beklentimiz de talebimiz de kamu görevlilerinin tamamını memnun edecek bir yasanın hayata geçirilmesidir" dedi.

Öztürk, memurların emekli ikramiyelerinin ve maaşlarının artırılmasının bir diğer yolunun da yansıtma oranlarının olduğunu söyleyerek; yansıtma oranlarındaki % 55 ve % 85'lik dilimlerin %145 yaklaştırılması ile makas daraltılarak çalışanlarının beklentilerinin karşılanabileceğini kaydetti.
memurlar.net

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (7)
yhs 2 ay önce
lisans mezunu hizmetliye 600 diğerlerine 1400 artiş yapiliyor adalet nerede arıyorum.
Bedredddin Örnek 2 ay önce
GİH SINIFI 3600 EK GÖSTERGE MAĞDURLARI GASP EDİLEN HAKLARINI İSTİYOR.

657 DMK da yüksek öğrenim görmüş 1. derecede olan tüm GİH sınıfı Memurlar, Öğretmenler, Polisler, Din Görevlileri ve Hemşirelerin ek göstergesi 2200 idi. Daha sonra iktidar partisi önce öğretmenlerin daha sonra sırası ile polislerin ve din görevlilerinin 2200 olan ek göstergesini 3000 e çıkardı.

Şimdi ise söz konusu meslek gruplarının 3000 olan ek göstergesi 3600'e çıkartıldı. GİH sınıfında yalnızca idari personelin ek göstergesi 3600 oldu. Peki soruyorum; söz konusu meslek gruplarında görev yapan öğretmen, polis, din görevlisi, hemşire, uzman erbaşlar, bekçiler bunların idari kadroları yok mu? Öyle ya öğretmenlerinde idari kadrolarında okul müdürleri, milli eğitim müdürleri, şube müdürleri var. Polislerde komiser yardımcısı, komiser, başkomiser, emniyet amiri var. Din görevlilerinde müftüler ve yardımcıları var. GİH sınıfında olan Banka Memuru, Vergi Dairesi Memuru, Tapu İdaresi, Nüfus İdaresi vs. devlete ait kurumlarda çalışan ve emekli olan 1.dereceye gelmiş 2200 ek göstergesi olan tüm memurlar; bir imamdan, bir vaizden, bir bekçiden, bir hemşireden, bir polisten, bir öğretmenden , bir uzman erbaştan daha mı aşağıdır? Eskiden çarşı ve mahalle bekçisi yardımcı hizmetler sınıfında yer almaktaydı, ne zaman bu meslekler kariyer meslek oldu da haberimiz yok.

Temmuz ayında yasalaşan 3600 ek gösterge yasası 15.ocak.2023 tarihinden itibaren geçerli olup, hale hazırda geçerli olan ve GİH sınıfında bulunan yüksek öğrenimli memurlar ile müdür yardımcısı ve şube müdürlerinden 1.derecede olanların ek göstergesi 2200 dür. Yeni yasa ile müdür yardımcısı ve şube müdürlerine 3600 ek gösterge verilirken, memura 2800 ek gösterge verilmesi geçmişteki kazanılmış hakkı ortadan kaldırarak, hakları gasp edilmiştir.

Dikkat edilirse yukarıda da belirttiğim gibi GİH sınıfı dışında hiçbir meslek grubunda idari personel demiyor. Neden bu ayrıştırma yapılıyor, anlaşılır gibi değil.

Ayrıca sırf oy almak için yapılan ve meslekler arasında ayrıcalık yaratan bu uygulamayı haksız ve Anayasa ilkelerine aykırı buluyor ve bu haksızlığa karşı AYRİŞTIRMA YAPMADAN adil bir şekilde memurlar arasında sınıf farkı gözetmeden bu yanlışlığın giderileceği inancındayım. Gereğinin yapılması dileklerimle.
Mürsel DOK 2 ay önce
3600 ek gösterge tüm KAMU çalışanları ve emeklilerinin hakkı 1.dereceye düşen tüm MEMUR ve emeklilerine verilmeli düşmeyenler için askeriyede ve emniyette UYGULANAN mevzuat uygulanmalı meclis açıldığında torba yasayla bu adaletsizlik gönderilmeli
şef 2 ay önce
kaç aydır çık yok şimdi hayırdır inşAllah.ne var ne yok karıştırmış türlü olmuş.kimse yemez.
Makbule 2 ay önce
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞINDA EK DERS ÜCRETİ KARŞILIĞINDA ÇALIŞAN MESLEK ELEMANLARININ KADROYA ALINMASI TALEBİDİR.Türkiye'nin her bölgesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine bağlı olarak ek ders ücreti karşılığı çalışan, sosyolog, sosyal çalışmacı, psikolog vb. personelin özlük haklarında ve çalışma koşullarında birçok sorun mevcuttur. Söz konusu personel her yıl bakanlık onayı ile haftada 39 saat olmak üzere 12 ay süre ile çalışmakta olup yıllık izin hakları dahi bulunmamaktadır.

Çalıştıkları kurumlarda kadrolu meslek elemanlarıyla aynı görev ve işlemleri sürdürmekle birlikte (asıl iş) herhangi bir özlük hakları bulunmamaktadır. Maddi yönden ise kadrolu çalışan personelin 3'de 1'i kadar maaş almaktadırlar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından istihdam edilen personel çalıştığı iş yerlerinde hizmet alımı kapsamında çalışan temizlik görevlisi, kalorifer görevlisi, çaycı ve benzeri personelden daha düşük ücretle çalıştırılmaktadır.

Türkiye genelinde ek ders ücreti karşılığında görev yapan meslek elemanlarının özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik bir çalışma bugüne kadar yapılmamıştır.

Geçmiş yıllarda Diyanette fahri kuran kursu öğreticileri, Kültür Bakanlığında ek ders karşılığı çalışan sanatçılar ile Milli Eğitim Bakanlığında 5ooo'den iki kez olmak üzere ek ders karşılığı çalışan ve 540 gün sigorta primi ödeyen öğretmenler sözleşmeli olarak kadroya alınmışlardır.

Resmî tatillerde, idari izinlerde ve özel izinlerde maaşlarının çalıştıkları saat üzerinden hesaplanması ve izin günlerinde çalışmadıkları gerekçesiyle ders ücretleri daha da düşmektedir. Bu nedenle sigorta primleri dahi eksik yatmaktadır. Bu koşullarda çalışan personel ücret kesintileri nedeniyle tatil bile olsun istememekte, hasta oldukları vakit hastaneye gitmeyerek işe gelmeye çalışmaktadır.

Tam gün, tam yıl bu şartlarda çalışmak, büyük hakkaniyetsizlik olmakla beraber, maddi ve manevi olarak da büyük sıkıntılar yaşatmaktadır.

Bu konuda gereğinin yapılması hususunu talep ederim.
YHS NA NEDEN BU KETUN TUTUM DÜŞMANLIK 2 ay önce
KABİNENİN EN ADİL VE KARARLI BAKANI SAYIN FAHRETTİN KOCA BEYE SORMAK İSTERİM.SAĞLIK SEN SİZE YARDIMCI HİZMETLER SINIFINI SINIF ATLATALIM TALEBİYLE GELMİŞ SİZDE BEN SINAVSIZ SINIF ATLATMAM DEMİŞSİNİZ.İYİ GÜZELDE SAĞLIKTA 2351 VHKİ SINAV KAZANDIĞI HALDE ATANMADI 9 YILDIR MAĞDUR.TAŞERONA BELEŞ KADRO VERDİNİZ,MÜDÜRLERİ HANGİ SINAVA TABİ TUTUP ÖLÇME DEĞERLENDİRME YAPIYORSUNUZ HİÇ.ÜLKENİN ADALET BAKANI BİLE MÜBAŞİRLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATTI GİTTİ.ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİ NANAY BU NASIL BİR KABİNE BU NASIL HÜKÜMET ALLAH AŞKINA KIYAMET BİZİM BAŞIMIZDAMI?ONDAN SONRADA KALKIP HAK ,HUKUK,ADALET DİYECEKSİNİZ BİZLERDENDE OY BEKLEYECEKSİNİZ.SİZE OY VERDİĞİM İÇİN ELLERİM KIRILSAYDI SİZE OY VERMESEYDİM.AMA 2023 E AZ KALDI SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ ALLAHA HAVALE EDİYORUZ.
Aksi Efe 2 ay önce
Mevcut haliyle 3600 kanunu memurlar arasına nifak sokmuştur. Daha adil bir düzenleme yapılmalıdır.