Kamu-Sen'den SON DAKİKA açıklamalar: Memur maaşları, yardımcı hizmetler sınıfı, 3600 ek gösterge açıklaması

Kamu-Sen'den SON DAKİKA açıklamalar: Memur maaşları, yardımcı hizmetler sınıfı, 3600 ek gösterge açıklaması
Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde yapmış olduğu basın açıklamasında çalışma hayatındaki çözülmesi gereken sorunlara değindi. Kahveci, konuşmasında ayrıca 3600 ek gösterge ve memur maaşları, yardımcı hizmetler

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, yoğun bir katılımla gerçekleşen basın açıklamasında yardımcı hizmetler sınıfı, memur maaşları, kamudaki servis hizmetleri, vergi oranlarının %15'e sabitlenmesi ve 3600 ek gösterge konularında çözüm beklediklerini duyurdu...

HAKLARDAN KISILARAK TASARRUF OLMAZ!

"Biz, tasarrufun belli dönemler için değil her zaman uygulanması gereken bir unsur olduğuna inanıyoruz" diyen Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "Ancak, haklardan kısılarak değil gereksiz harcamalardan yapılan tasarrufun etkili olacağını biliyoruz" dedi.

Önder Kahveci'nin açıklamasından öne çıkanlar şu şekilde:

'Kiralar birçok yerde memur maaşlarını aşmış durumda'

Mevcut ekonomik koşulların istenilen seviyede olmadığını belirten Kahveci, 'Kiralar birçok yerde memur maaşlarını aştı, Kamu çalışanlarımız ve emeklilerimizin alım gücü her geçen gün düşüyor, maaşlar enflasyon karşısında eriyor' açıklamasında bulundu.

"Ülkemizde ekonomik gelişmelerin istenilen şekilde olmadığı herkesin kabulüdür. Enflasyon yüksek seyrini koruyor. Çarşı-pazarda fiyatlar hızla yükseliyor. Kiralar birçok yerde memur maaşlarını aşmış durumda. Kamu çalışanlarının ve memur emeklilerinin alım gücü her geçen gün düşüyor. Maaşlar enflasyon karşısında eriyor.

'SERVİS HİZMETİ LÜKS DEĞİLDİR'

Kamuda servis hizmetlerinin kaldırılması hem ekonomik hem de hukuki boyutları bakımından sorunlu bir uygulamadır.

Servis hizmetinin bir lüks değil, bir ihtiyaçtan doğduğunu ifade eden Önder Kahveci,'Ulaşımı zor olan kurumlara erişimi kolaylaştırmak, verimliliği ve etkinliği artırmak ve ulaşım giderlerinden tasarruf etmek amacıyla getirilmiş bir hizmettir. Servis hizmetlerinin kaldırılmasının bütçeye hiçbir katkısı olmayacak aksine olumsuz yansımaları olacaktır. ' ifadelerini kullandı.

KADROLU İSTİHDAM

Kamuda esas rejimin kadrolu istihdamdan geçtiği unutulmamalı, güvencesiz istihdam modellerinden vazgeçilmelidir. Genelgelerle, yönetmeliklerle, bir gecede kamu çalışanlarıyla ilgili kararlar alınmamalıdır.

Tasarruftan önce adalet sağlanmalıdır. Memur emekli maaşlarının iyileştirilmesini, 12 bin TL tutarındaki ilave ek ödemenin emekli maaşlarına da yansıtılmasını bekliyoruz.

ÇALIŞMA HAYATINDA SORUNLAR ÇÖZÜM BEKLİYOR

1- Sayın Cumhurbaşkanımızın da taahhüdü olan birinci dereceye gelen tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesi için gerekli çalışmanın bir an önce yapılmasını, Cumhurbaşkanımızın sözünün daha fazla sürüncemede bırakılmamasını istiyoruz.

2- Anayasa Mahkemesince haksız bir kararla iptal edilen toplu sözleşme ikramiyesinin, sendika üyesi kamu çalışanlarına tekrar ödenerek ortaya çıkan mağduriyetin giderilmesini, 2 milyon kamu çalışanının elinden alınan aylık 345 TL ödemenin iadesini istiyoruz.

3- Vergi dilimlerindeki adaletsizliğin giderilmesini ve çalışanlarımızın gelir vergisi oranlarının %15'e sabitlenmesini bekliyoruz.

4- Yardımcı hizmetler sınıfındaki personelin genel idare hizmetleri sınıfına alınarak, bu sorunun bütünüyle gündemden çıkarılmasını istiyoruz.

5- Kamu mühendisleri ve avukatlar başta olmak üzere mali ve özlük haklarında iyileştirme bekleyen meslek mensuplarımızın beklentileri daha fazla ertelenmemelidir.

6- TBMM gündemine gelmiş olan DHMİ ile ilgili çalışmalarda tüm kurum çalışanlarını kapsayacak adil bir düzenlemenin bir an evvel hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

7- Hem ilk atamalarda hem de görevde yükselme sınavlarında mülakatın kaldırılmasını, atama, görevde yükselme ve unvan değişikliklerinde adalet, hakkaniyet ve liyakate göre hareket edilmesini bekliyor,

8- Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenlerimizin bütün beklentilerinin karşılanmasını istiyoruz.

HABERİMİZE YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
29 Yorum