Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suphi Yıldırım, gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla Kocaeli'deki okullarda liyakat yerine siyasi kaygılarla yönetici yapılan bazı okul müdürlerinin hukuksuz uygulamaları olduğunu belirtti. Yıldırım, 

“MAĞDURİYET OLUŞTU

Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suphi Yıldırım’ın açıklamasının tamamı şöyle: “Kocaeli’deki pek çok okulda artık bir kangren haline gelen liyakatsiz yönetim anlayışı ve okullarımızda öğrencilerinin nitelikli eğitim alması için özveriyle çaba gösteren eğitim emekçilerinin, değerli öğretmenlerimizin uğradığı mobbing uygulamaları neticesinde sayısız mağduriyet oluşmakta; İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin maalesef sessiz kaldığı bu süreçlerin kaybedeni ise öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretmenlerimiz olmaktadır. Derince Alparslan Ortaokulu’nun eski müdürü L. Ö., gerek göreve geliş süreci gerekse de göreve başladığı ilk günden itibaren hukuk tanımayan uygulamalarıyla öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin hak etmedikleri karanlık bir süreci de başlatmıştır.

‘ÇALIŞMA BARIŞINI BOZDU’
Ek ders ücretleri, DYK kursları gibi süreçlerde, eğitim emekçilerinin temel özlük hakları konusunda ayrımcı ve hukuk tanımaz uygulamalar yapılmış, yapılan itirazlar ise maalesef sümenaltı edilmiştir. Okulda görev yapan kadın öğretmenlerimize her zaman ayrımcı bir tutum sergilemiş, tüm öğretmenlerimizi kendisine yandaş ve yandaş olmayan gibi ayrımlarla tanımlamaya yeltenmiş, okulda öğretmenlerimiz arasında kutuplaştırma yaratarak çalışma barışını bozmuştur. Benzer durumun yıllardır Karamürsel Alp Anadolu Lisesi müdürü için de geçerli olduğunu hatırlatıyoruz.

‘HAK KAYIPLARININ SORUMLUSU’
Karamürsel Alp Anadolu Lisesi’nde de bu kez başka bir müdür E. M., okulda görev yapan öğretmenleri ayrıştıran, kutuplaştıran hukuksuz uygulamalarına devam etmektedir. Okulda görev yapan hemen tüm öğretmenler tarafından ismi mobbingle özdeşleşen bu liyakatsiz müdür de çevresine belirli bir siyasi parti tarafından desteklendiğini, kendisine hiç kimsenin bir şey yapamayacağını söyleyecek kadar fütursuzlaşmaktadır. Derince Zehra Emine Öçgüder Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü H. K. ise kendi kişisel hırslarını mesleki etiğin önüne koyarak okulda görev yapan öğretmenlere adeta emir eri gibi davranmakta; öğrencilerin ve diğer meslektaşlarının yanında azarladığı öğretmenlerimizin maddi hak kayıplarının da sorumlusu olmaktadır.

‘HAK ETTİĞİ CEZALAR VERİLSİN’

Eğitim Bir-Sen: "Ne Enflasyon Olsun Ne De Maaşlarımıza Zam" Eğitim Bir-Sen: "Ne Enflasyon Olsun Ne De Maaşlarımıza Zam"

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ


Derince Alparslan Ortaokulu eski müdürü L. Ö., Derince Z. Ö. MTAL müdürü H. K. ve Karamürsel Alp Anadolu Lisesi müdürü E. M. hakkında il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yapılan şikayetler derhal işleme konulmalı, müfettişler ve soruşturma komisyonlarınca verilen disiplin cezalarının sümenaltı edilmesine, evrakta sahtecilik uygulamalarına son verilmeli, tarafsız soruşturma süreçleriyle yapılan tüm hukuksuzluklar tespit edilerek hak ettikleri cezalar verilmelidir. Kocaeli’deki pek çok okulu adeta kendi çiftlikleri gibi yöneten ve eğitim ve bilim emekçilerine mobbing uygulayan, her türlü hukuksuz iş ve işlemi ‘bize bir şey olmaz’ zihniyetiyle apaçık yapan liyakatsiz sözde okul yöneticileri hakkında derhal işlem yapılmalıdır.”

cagdaskocaeli