Sendika temsilcisinden, İlçe Milli Eğitim Müdürüne promosyon tepkisi!

Sendika temsilcisinden, İlçe Milli Eğitim Müdürüne promosyon tepkisi!
Üniversite İdari Personel Sendikası , 14 bin TL promosyon anlaşmasını imzalayan İlçe Milli Eğitim Müdürüne tepki gösterdi!

Erenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün, 14 bin TL banka promosyonu anlaşmasına Üniversite İdari Personel Sendikası Temsilcisi Erdoğan Erdoğan tepki göstererek onur kırıcı bulduğunu söyledi.

Başkan Erdoğan, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün imzalamış olduğu maaş promosyon anlaşmasını kabul edilemez olduğunu şu ifadelerle gerekçelendirdi:

Kabul edilemez

Erdoğan, “Sendikamız ne kadar üniversite sendikası olsa da, tüm eğitim camiası mensuplarınıda kapsamaktadır. Sendikamıza üye olan Erenler deki öğretmenlerimiz bulunmaktadır. Üyelerimiz için daha önce Erenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile sendika görüşmemiz oldu, maaş ve promosyonlar üzerinde taleplerimiz oldu. Promosyon görüşmelerinde sendikamızın gözlemci olmasını istedim. Müdürlükte yaptığım görüşmede Aralık ayı ya da yeni zamlı maaşların Ocak (2024) ayında olacağı bilgisini edindim. Geçtiğimiz gün ilçeye gittiğimde ilçe müdürü ile yeniden görüştüm promosyon anlaşması yapıldığını, aynı bankanın kazandığını, 3 yıl için ilçe milli eğitim personeli başına 14 bine yakın bir meblağ belirlendiğini ifade etti. Bende kendisine bize haber verilmediğini, promosyon miktarın çok az ve kabul edilemez olduğunu belirttim. Bu durumun öğretmenlere ve ilçe çalışanlarına yapılmış bir hakarettir” dedi.

Cevap verilmedi

Erdoğan, “Yaptığım araştırmaya göre ihaleye en çok üyesi olan diğer sendika temsilcisine de çok geç haber verilmiş ve o temsilci toplantı başladıktan 15 dakika sonra toplantıya katılabilmiş. İlçe Milli Eğitim neden böyle bir şey yaptı, bilemiyoruz. Ancak tek sendikanın olduğu bir toplantı ile adeta yangından mal kaçırır gibi anlaşılacak bir maaş promosyon anlaşması yapılmış. Yapılan anlaşma hakkında bilgi edinmek için ilçe milli eğitime yazılı resmi başvuru yaptık. Sözleşme imzalandıysa bir nüshasını, imzalanmadı ise işlemin iptali talebinde bulunduk. Yine konu hakkında ve mevzuata aykırı iş ve işlemlerin olmaması için ihaleyi aldı denilen bankaya da resmi uyarı yazısı yazdık. Başvurularımıza ilçe milli eğitimde, bankada halen cevap vermedi” dedi.

Banka kar edecek

Erdoğan, “Yapılan anlaşma gerçek ekonomik şartlara göre yapılmadığını bir örnekle ifade edeyim. Hali hazırda ilçede bin 100 personele maaşı için yaklaşık 30 milyon lira ödenmekte. Ocak ayında en az %50 zam gelmesi ile birlikte bu rakam 45 milyona ve geri kalan yüzde 5’lik artış döneminde de %30’lar da artış olsa, banka yine ihale sonunda %300’lere varan kazanım sağlayacak. Banka bir önceki ihaleden %320 kazanım sağlamış olup, aynı banka bin 100 personele vereceği 14 milyon promosyon bedelinin her ay yatan maaşları ayda sadece 3 gün faiz oranında kullansa, bir yıl gibi kısa sürede personele verdiğinden kar bile edecek” dedi.

Araştırmalarımız sürüyor

Erdoğan, “Personeller maaşlarını aylık vadeye yatırsa 36 ay sonunda en az 51 bin TL kazanıyor. Yine ihaleyi alan banka Erenler ilçesinde bulunan yaklaşık bin 100 personele, 3 yıl için 14 bin TL teklif etmiş. Yine aynı banka, Konya Kulu İlçesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yaklaşık 600 personele 15 bin TL promosyon bedeli vermiştir. Bu toplantıda ne oldu, neler konuşuldu bilmiyoruz ancak 600 personele 15 bin TL veren banka, bin 100 personelli ilçeye neden 14 bin TL’nin altında teklif veriyor? Neden sendika temsilcilerine haber verilmiyor ? Banka başka ildeki ilçeye az personele yüksek teklif, burada çok personele az teklif veriyor. İşlemlerin bu şekilde yapılması bu durumların bize göre şüpheli/şaibeli olabilir gibi bir durum oluşturuyor. Bu konudaki araştırma ve incelemelerimiz devam ediyor” dedi.

Onur kırıcı miktar

Taleplerini açıklayan Erdoğan, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzden yapılan sözleşme ve ihale şartnamesi ve görüşme tutanaklarının imzalı hallerinin kamuoyuyla paylaşılmasını ve ihale komisyon başkanının kendi düşüncesi ile değil, kanunda personel adına imza attığı ve o masada personellerimizin mali ve sosyal haklarını korumak için bulunduğunu unutmamasını hatırlatıyoruz. Gerekirse anket yapıp, sonuçlarını kamuoyu ve biz sendikalarla paylaşmasını istiyoruz. Bu onur kırıcı miktardan dolayı ihale sözleşmesi yapıldı ise iptali ve günün ekonomik şartlarına uygun ihalenin yapılması talebimizdir” dedi.

medyabar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.